Щоб видурити гроші з банківських карток черкащан, шахраї вигадують найрізноманітніші способи. Про найпоширеніші шахрайства та про те, як не стати їхньою жертвою, розповів головний спеціаліст по внутрішній безпеці «Приватбанку» Олександр Котович. Тож, щоб убезпечити себе, дослухайтесь до порад фахівця.
Покупки через інтернет – найпоширеніший спосіб обману
Видурити ваші гроші можуть у різні способи: як дистанційно через інтернет, так і через банкомат та навіть через Приват-24. Інтернет – найпоширеніший різновид шахрайства. Схема така: ви замовляєте якусь річ через інтернет, а вас за це просять перерахувати гроші на певну картку наперед. Олександр Котович розповідає, що опісля ви вже не побачите ні власних грошей, ні замовлення. Зарадити ситуації все-таки можна спробувати, якщо якомога швидше звернутися до служби безпеки свого банку.
Обережним потрібно бути і в разі, якщо вам самим потрібно продати якусь річ через інтернет. Вправні шахраї можуть «кинути» вас на гроші і тут.
- Будьте уважними, якщо вам телефонують і питають, куди перерахувати гроші за річ, яку ви продаєте. Згодом вам перетелефоновують і нарікають, що платіж чомусь не здійснюється. Тож так званий покупець просить вас прийти до банкомату, "забалакує" вас та ніби між іншим випитує пін-код вашої картки. А вже наступної миті – з вашої картки зникають гроші, - говорить фахівець.
Тож в банку наголошують, що паролі та пін-коди картки ні в якому разі не можна нікому називати! А щоб перевести гроші на картку, потрібний лише її номер, а не пін-код.
Також вам можуть повідомляти, що ви, скажімо, виграли автомобіль. Та для того, щоб його отримати, необхідно заплатити один відсоток податку від вартості авто. Але пастка в тому, що цей відсоток попросять переслати на діючу картку фізособи. Це повинно насторожити, бо ж так податки не платяться.
Дзвінки від працівників банку – теж можуть бути обманом.
Наприклад, вам надходить дзвінок, людина на іншому кінці дроту представляється працівником банку. Й поступово у розмові випитує у вас інформацію, посилаючись на те, що банку необхідно оновити базу даних.
У банку пояснюють, що їхні працівники справді можуть телефонувати клієнтам, але лише для того, щоб запропонувати нову послугу, тобто поінформувати. Але в жодному разі працівник банку не може запитувати персональні дані клієнтів, у тому числі й коди, чи термін дії картки.
Встановіть надійний "антивірусник"
Придумали шахраї і виманювання грошей через Приват-24. Аби убезпечити себе, встановіть на своєму комп’ютері надійну антивірусну систему. Це ж саме стосується і сучасних телефонів.
Будьте обережними і з листами на електронну пошту, які приходять з невідомих адрес. Фахівці банку застерігають – ні в якому разі не переходьте за посиланнями у цих листах. Бо це один з варіантів скачати інформацію з вашого Приват-24. Якщо таке вже трапилося, необхідно терміново заблокувати свій онлайн-платіж.
Благодійність теж на гачку шахраїв
Нині дуже багато людей збирають гроші для воїнів АТО, чи на лікування. Для цього відкривають благодійні рахунки. Та як би сумно це не звучало, але ошукати зловмисники можуть і на благодійних справах.
- Людині, яка збирає гроші, телефонують і кажуть, що їй готові перерахувати солідну суму. Називають від 5 тисяч гривень і вище. Але на іншому кінці дроту наголошують, що надати таку допомогу можуть лише сьогодні. Пізніше знову телефонують і нарікають, що сума чомусь не проплачується і людину начебто просять підтвердити, що картка дійсна. Для цього шахрай просить підійти до банкомату й набрати відповідну комбінацію цифр. Зробивши таке, людина може взагалі позбутися всіх зібраних до того грошей, - зазначають працівники банку. – Тому потрібно пам’ятати, що ні в якому разі не можна набирати незнайомі комбінації цифр.
Зазначені вище шахрайські прийоми у банку називають психологічними, а також додають, що існують ще й технічні способи. Серед таких – наклеювання на банкомат накладок на клавіатуру. Проблема в тому, говорять в банку, що візуально такі накладки практично не відрізнити.
- Таким чином шахраї можуть зчитати інформацію з карток. Далі – переносять її на підроблену картку і за допомогою неї знімають гроші з рахунків людей, - коментує Олександр Котович.
Та шахраї пішли ще далі – роблять накладки на купюровидавач банкоматів. Люди вводять пін-код, намагаються зняти гроші, а банкомат їх не видає. І поки ті йдуть до іншого банкомату чи до банку, шахрай знімає накладку і забирає гроші.
Похід в ресторан теж небезпека?
Розраховуючись у закладах коштами з вашої картки, ні в якому разі не давайте її в руки чужим людям, у тому числі й офіціантам, чи комусь з обслуговуючого персоналу. Бо ж, щоб зняти ваші гроші, достатньо лише сфотографувати картку з обох сторін. Тому краще просіть, щоб вам приносили переносний термінал і проводьте операцію оплати самостійно.
Що робити?
Якщо вже так трапилося, що шахраї вас ошукали, відразу звертайтеся до свого банку та до правоохоронних органів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram