Подорож на автомобілі по Європі — досить непогана можливість провести відпустку і подивитися не тільки відомі пам'ятки. Як правильно спланувати подорож на автомобілі? З чого почати? Які можуть бути помилки і проблеми?
За два роки ми чотири рази їздили в Європу на своєму авто і тепер я можу поділитися деякими лайфхаками!
Плануємо маршрут.
Будь-яка подорож починається з планування маршруту. У цій нелегкій справі вам допоможуть спеціальні програми:
- Планувальник маршрутів Google. Ним я користуюся постійно. З плюсів можна відразу переглядати пам'ятки з фото і відгуками. Можна зробити маршрут і відправити його собі на телефон. А потім їхати оффлайн. З мінусів — не можна додати більше 10 пунктів. Іноді веде через центр великого міста або навпаки вибирає дивні польові дороги.
- Планувальник маршрутів MapQuest гарний тим, що має у своїй базі багато дрібних доріг, які врятують, якщо потрібно об'їхати пробку чи пристойно скоротити відстань.
- Планувальник маршрутів Ferry Route Planner. Класна програма для тих, хто планує поїздку з використанням паромів. Зручний для країн Скандинавії, Греції. Я обов'язково нею скористаюся, коли буду опрацьовувати маршрут до Фінляндії і Норвегії.
- Paspartu — програма, яка допоможе не тільки розробити маршрут, але й прорахувати його бюджет. Прив'язка йде до Планування маршрутів Google . Зручно, що програма сама буде підраховувати ваш бюджет. А ще дозволяє завантажити маршрути інших користувачів з прив'язаними ресторанами та визначними місцями.
Далі тверезо оцініть свої сили. Щоб не перетворювати подорож на автомобілі в "поросячі перегони". Адже наша мета не доїхати з точки А в точку В! Наша мета — комфортна подорож з оглядом визначних пам'яток, дегустацією національної кухні і знайомством з країною.
Тому не варто планувати за 10 днів відвідати 5 країн. По — перше, це втомлює фізично. По — друге, у вас банально не буде часу перейнятися духом країни і приділити час огляду цікавих місць. А ще, всі враження у вас просто зміксуються у вінегрет уривків з побаченого, будівель і нескінченних доріг.
У день досить комфортно проїхати 100 — 150 км. А ще краще жити на одному місці 2 дні. Це допоможе вам відновити сили і відвідати цікаві для вас локації.
Готуємо автомобіль до подорожі
Після того, як ви визначилися з маршрутом варто підготувати до поїздки вашого залізного коня. Для початку зберемо документи.
Для подорожі на автомобілі по Європі вам знадобляться:
- водійські права і техпаспорт;
- біометричний паспорт;
- страховка на автомобіль Green card. Її ціна залежить від країни, в яку ви їдете.А ще від вашого автомобіля і кількості днів поїздки. Застрахувати можна від 15 днів і до 12 місяців;
- страховка життя (за бажанням). Я завжди оформлюю для власного спокою.
- роздруковані броні готелів або апартаментів (не часто, але питають на митниці). Можна зробити скріншот в телефоні.
Якщо ви збираєтеся подорожувати не на своїй машині, слід нотаріально оформити довіреність на виїзд від її власника. Схожі вимоги і щодо авто, придбаних в кредит або в лізинг, тільки дозвіл на виїзд за кордон потрібно отримати у компаній, які надали послугу кредитування або лізингу. Щоб не виникло проблем при перетині кордону, довіреність або дозвіл краще перекласти англійською.
Далі варто перевірити технічний стан автомобіля. Якщо у вас є тріщини на вікнах, фарах або деформовані деталі авто, у в'їзді вам можуть відмовити. Так само можуть відмовити у перетині кордону через тонування лобового скла або передніх вікон автомобіля. Допускається тонування 30% прозорості і тільки заводське!
У вас в машині повинні бути:
- аптечка;
- запасне колесо або ремкомплект для колеса;
- знак аварійної зупинки;
- ремкомплект (лампочки для фар, запобіжники, інструменти);
- жилет;
- вогнегасник;
- буксирувальний трос;
- клеми акумулятора.
До речі, у багатьох країнах Європи можна отримати високий штраф, якщо вийти на дорогу без жилета. Причому кількість жилетів повинна дорівнювати кількості людей в салоні автомобіля. І самі жилети теж повинні знаходиться в салоні.
Навіть якщо у вас нова машина, це не рятує вас від розрядженого акумулятора. Ми прикурювали на польській митниці Хонду, якій було всього 2 роки. Також візьміть з собою літр масла, яке використовуєте в автомобілі.
Для поїздки в Європу з дитиною обов'язково потрібно автокрісло або бустер. Це правило стосується всіх дітей у віці до 12 років або ростом до 135 см!
Бронюємо житло
Третім важливим етапом йде бронювання житла. Я бронюю тільки через Booking.com. Чому? Про це я писала в своєму блозі.
Але, Booking.com не завжди пропонує проживання у кемпінгах або в придорожніх готелях. А подорож на автомобілі може включати в себе і ночівлю на кемпінгу.
Отже, альтернативні сайти для бронювання житла:
- hostelworld.com — пропонує великий вибір хостелів по всьому світу.
- couchsurfing.org — прекрасна можливість пожити безкоштовно. А ще познайомитись з новими людьми, попрактикуватися у вивченні мови. Єдине, що і ви повинні будете колись надати подібні послуги бажаючим)
- Campinmygarden.com — для тих, хто хоче дешево жити в наметі, але мати доступ до благ цивілізації. По суті, ви ставите намет на території домоволодіння. В ціну входить можливість відвідати ванну, а іноді і покористуватися кухнею. Зручно тим, що це як кемпінг, тільки в місті.
- airbnb.ru — ще один популярний агрегатор, порівняй Booking.com. Ціни іноді бувають реально дешевими. А ось відгуки часто накручують або видаляють негативні…
- https://www.camping.info/ru — сайт для пошуку кемпінгів. Іноді дуже хочеться пожити на природі. З красивим видом і доступом до моря або озера. Кемпінг не завжди дешевше оренди готелю або апартаментів. Але, точно романтичніше і веселіше!
Так само раджу користуватися Планувальником маршрутів Google для пошуку кемпінгів і придорожніх готелів. На ньому можна побачити адреси, відгуки, вартість житла і фотографії. Зручно і швидко!
Дуже раджу уточнювати, чи входить парковка у вартість житла і чи є вона взагалі. Намагайтеся шукати оренду з гарантованою парковкою або з паркінгом поруч. Тому в багатьох містах Європи вулична парковка може бути заборонена чи можлива тільки для мешканців будинку. А евакуатори працюють там дуже швидко!
Вивчаємо інформацію про країну
Вважаю, що дуже важливо мати уявлення про країну, куди ви плануєте вирушити в подорож на автомобілі! Попереджений, значить не платиш штрафи і економиш гроші!
Що варто знати?
- Платні дороги? У всіх країнах Європи дороги платні. Одні оплачуються Віньєткою, яку можна купити на заправці або безпосередньо на кордоні ( Австрія, Болгарія, Угорщина, Молдова, Румунія, Словаччина, Словенія, Чехія та Швейцарія. При цьому в Австрії, Болгарії, Угорщини, Румунії, Словаччині та Молдові діє електронна, так звана, е-віньєтка). В інших країнах ви платите за проїзд по автобанах (Польща, Хорватія, Білорусь, Греція)
- Платні парковки? Є країни, де паркування безкоштовне у вихідні та святкові дні. Наприклад, Угорщина і Польща. Є країни, де паркування можливо оплатити тільки через спеціальний додаток (Словаччина). Якщо у вас виникають питання, не соромтеся попросити допомоги у місцевих жителів. Вас завжди вислухають і допоможуть!
- Які ПДР в країні? У кожній країні Європи свої ПДР і свої штрафи. При чому, штрафи не маленькі! Раджу запастися гарнітурою для розмови по мобільному під час руху. Бо за це порушення можна викласти від 100 євро! А от у Німеччині заборонена зупинка на автобанах. Навіть якщо у вас закінчився бензин, вас можуть оштрафувати. На Кіпрі не можна їсти за кермом! Це прирівнюється до розпивання алкоголю! А в Іспанії водій в окулярах забов'язаний мати з собою запасні …окуляри або лінзи. Поліцейський може вимагати від вас надати запасний комплект і виписати штраф.
- Яка ціна на паливо? Ціна на паливо в Європі вище, ніж у нас. А ще в кожній країні вона своя. Це краще уточнювати заздалегідь, щоб потім не переплачувати за бензин. Так само варто враховувати, що паливо на автобані завжди коштує дорожче, ніж на міських заправках. У Словенії літр бензину коштує 1,29 євро, а в Угорщині 1,15 євро. Тому розумно буде заправити своє авто перед тим, як в'їхати в Словенію з Угорщини.
Дізнаємося про час і дні роботи продуктових магазинів і заправних станцій! У Польщі деякі магазини не працюють у вихідні дні. А на великі свята закривається буквально все! На Великдень поїсти можна тільки в китайських ресторанах і на заправних станціях. А в Греції можуть закрити навіть заправки)
Що взяти з собою в поїздку?
Мені подорож на автомобілі подобається тим, що з собою можна взяти багато корисного. При цьому виходить не тільки економити фінанси, але і бути мобільним. А якщо ви подорожуєте з дитиною, то до поїздки потрібно готуватися вдвічі серйозніше!
Отже, що ж варто взяти з собою?
- Сумка — холодильник. Незамінна річ для подорожі! Можна брати з собою на пляж, на пікнік і просто завжди мати під рукою запас їжі;
- Мультиварка. Останні наші 4 поїздки не обходилися без цього приладу. Мені не треба витрачати час на приготування їжі. Я можу приготувати елементарні страви навіть там, де немає кухні. Навіть у вимкненому мультиварці страва ще пару годин гаряча, що зручно при переїздах;
- Мінімальний набір продуктів. Дуже раджу брати з собою трохи круп, вівсянку, консерви, печиво і тд. Якщо у вас не вийшло поїсти до заселення або відвідати магазин, то такий набір продуктів вас точно виручить. А ще в Європі іноді не купити звичних дитині продуктів. Наприклад, гречку, пшоно або манку;
- Подушку і плед. Рано чи пізно хтось захоче поспати. Я завжди беру з собою 2 тонких пледа і 2 невеликі подушки. Їх зручно зберігати під сидіннями;
- Перехідники для зарядки гаджетів;
- Навігатор;
- Тримач для телефону і планшета;
- Органайзер на спинку сидіння — дуже класна річ, яка допоможе заощадити місце в машині. Особливо, якщо у вас ззаду їде дитина;
- Невеликий набір ліків в салоні на випадок алергії, носової кровотечі або від нудоти. Повірте, у вас просто може не бути часу шукати все це в багажнику;
- Розваги для дитини. Це можуть бути олівці, фломастери, повітряний пластилін, книги, настільні ігри на магнітах. Все, що дитина може себе зайняти протягом поїздки. Краще видавати всі потроху, щоб не пропав інтерес. Вивчіть простенькі ігри, щоб зайняти всю сім'ю. По своєму досвіду скажу, що дитині комфортно їхати в машині близько 5 годин. Потім варто зробити зупинку, інакше вона почне мотати вам нерв;
- Флешку з музикою. Так — так! Саме хороша музика допомагає скоротити час на переїзди. А радіо часто не ловить на трасах. І що може бути краще, ніж кричати в три горла улюблену пісню.
Як підрахувати бюджет?
Тепер головне — скільки ж буде коштувати подорож на автомобілі? У кожного він буде свій, залежно від уподобань на житло і їжу.
Як рахую я?
- Вартість житла. Бронюємо все відразу і підбиваємо результат. Або прикидуємо собі максимальну вартість, яку ви готові заплатити і радіємо, коли вийшло заощадити пару євро. Середня ціна житла буде близько 35 євро в день.
- Вартість палива. Беремо ваш маршрут по колу, накидаємо 150 км зверху. Беремо середній витрати палива вашої ластівки на 100 км. І множимо на ціну палива. Припустимо, ваша машина бере 9 літрів бензину на 100 км. Проїхати потрібно 2000 км. тобто все потрібно 180 літрів бензину. Ціна літра 1.20 євро. 180*1,2=216 євро. Але, можна заправитися у нас перед кордоном і трохи заощадити!
- Витрати на оплату дорожнього збору і парковок. Сміливо закладайте 50 євро в тиждень.
- Вхідні квитки на пам'ятки. Краще уточнювати заздалегідь, благо зараз є сайти та відгуки. Зазвичай, вхідний квиток на дорослого коштує 5-8 євро, а діти безкоштовно. Уточніть, чи дешевше буде купити квиток онлайн! В середньому я закладаю 60 — 70 євро.
- Харчування. Поїсти в Європі коштує дорого. Якщо ви не плануєте харчуватися фаст — фудом, то плануйте ціну 50 євро в день на людину. На алкоголь додайте ще 10 євро. Якщо готуєте самостійно, то 50 євро вистачить, щоб купити продуктів на 3 дні для трьох осіб. І це з алкоголем). А якщо хочете заощадити, то візьміть продукти з дому. Різні фасування круп і макаронів, щоб не купувати там цілу упаковку. Тушонку для супа або печені, якщо не хочете брати м'ясо. Спеції, чай і кава. Вивчіть де знаходяться дисконт — центри. Наприклад, у польській Бедронці продукти набагато дешевше, ніж в Ашані.
- Всяке — різне. На нього я залишаю 100 євро. Сюди входять купівля дитині всяких дрібних сувенірів, магніти, чашки, а ще дрібні подарунки рідним і близьким (але, ця сума не обов'язкова!)
- На чорний день. Ніколи не беріть грошей впритул! Ви можете пробити колесо, захворіти або отримати штраф. Нехай про запас у вас лежить 100 євро десь в секретному місці. Обов'язково візьміть кредитну карту, щоб ви могли зробити на неї грошовий переказ. І попросіть банк збільшити вам ліміт на оплату за кордоном.
У підсумку можна порахувати приблизний бюджет:
- Житло 7 днів*35 євро = 245 євро;
- Паливо 210 євро;
- Харчування 350 євро(у ресторанах) людини і 150 якщо готувати самому (на трьох);
- Проїзд і паркування — 50 євро;
- Вхідні квитки — 60 євро;
- Всяке — різне 100 євро;
- В результаті ми бачимо, що тижневу подорож на автомобілі буде коштувати менше тисячі євро на трьох осіб. При цьому ви зможете подивитися не одне місто, а кілька. Заїхати в не туристичні місця і відчути себе місцевим жителем!
А найголовніше, що ви не залежні від туроператора, автобуса, літака або поїзда. Ви ночуєте там, де хочете. Витрачаєте на огляд цікавих міць стільки часу, скільки вам хочеться. Не переплачуєте за послуги гіда. Ідеально? Чи не так?