Як пережити війну і які емоції переживання є нормальними під час неї

12 березня 2022, 08:55

Про це розповіли в інтерв’ю для Про все фахові кризові психологи Вікторія Гуро та Олександр Яківець.

Скажіть, яких емоцій не слід жахатись під час таких подій, які ми переживаємо всі разом зараз?.

О. Я. Ємоції, які виникають під час війни, можуть бути не зовсім яскравими та чітко позначеними. Людина по суті переживає різні стадії проживання горя. Будь-яка втрата в нашому житті, коли ми втрачаємо близьку людину, дім та місце, де народились та жили, або навіть роботу та наші відносини, несе в собі емоційні переживання та внутрішній спротив та напругу. Що відбулося? Більшість людей досі перебувають у стадії шоку та заперечення нинішніх подій. Вони не завмерли. Проте кожен з нас переживає шоковий стан по-різному. Хтось робить хаотичні рухи та панікує, хтось сидить в укриттях, хтось тікає закордон та шукає, де йому і його рідним буде безпечно, а хтось мобілізується і починає допомагати долати війну. Шоковий стан тісно пов’язаний зі страхами, а часом із панікою. Паніка спонукає людину до якихось навіть не обміркованих дій та рішень. Дуже часто люди покидають свої домівки без документів та елементарних речей. І коли приходять до тями починають шкодувати. Але це і є той самий перший етап проживання. Коли настає незрозуміла надзвичайна ситуація. До неї ніхто і ніколи не міг би підготуватися. Згодом людина починає думати про те, що це не з нею трапилось і що це все їй просто наснилось. Вона починає заперечувати те, що відбувається. І це цілком нормальні прояви людської психіки. Я впевнений, що весь розрахунок ворога було побудовано на бажанні викликати паніку та великий шок серед нашого цивільного населення. Вони хотіли надавити на українців психологічно. Артобстріли без перерв, фейкові новини, на думку ворога, мали б спрацювати. Але українці міцніші, ніж гадалось агресорам. Ми протримались вже 16 днів! І ми вже спостерігаємо певні стабілізаційні моменти у людей. Тобто, мовою психології, люди переходять на другу стадію проживання горя війни.

Що це за стадія ?

О. Я. Це стадія злості та агресії. Вона достатньо потужна. Ці емоції я бачу по тих людях, які втекли до Черкас з інших міст після бомбувань і великих втрат. Біженці та переселенці часто мають злість навіть на себе самих, на ситуацію, часом на уряд та владу, тому, що не можуть виплеснути цю злість на повну. І тому це трапляється, коли знаходиться якийсь привід. Наприклад, в магазинах та в чергах. Злість проявляється в різних почуттях. Люди, які виїхали закордон, наприклад, зляться на себе внаслідок почуття провини перед тими, хто нині на передовій та хто бореться в тилу.

В. Г. Після стадії злості та агресії настає депресія. До цього призводить багато витраченої енергії та спустошеність. Як буде відбуватись насправді - важко прогнозувати зараз. Можливо, українці проскочать цю стадію. Але шкодування про те, що кожен з нас втратив та було сенсом життя, а головне — втрачений мир, буде себе проявляти у багатьох. У своїх проживаннях стадій горя ми завжди будемо повертатись до наших життєвих цінностей. Цей етап дійсно буде складним для багатьох з нас. Проте, українці мають великий досвід переживання втрат після Майдану та початку війни на Донбасі. Ми усвідомлюємо, що нинішня війна — це велике горе і це страшно, але переживатимемо його всі разом і це зробить міцнішою українську націю. Тут важливо, аби не залишати людей на самоті з їхніми переживаннями та достукатись до кожного і допомогти. Не нав’язувати, а  саме запропонувати свою допомогу: „Чи я можу тобі чимось допомогти?“ Взагалі тут потрібно дозволити собі та іншим проплакати, проговорити і прожити горе, намагаючись не заглиблювати його у душу. Якби ми не ховались від горювання, ми через це всеодно маємо пройти. Наздожене навіть через рік і більше. Ми маємо бути готові до емоційних гойдалок та глобального плачу. Якщо людина не зможе собі самостійно допомогти, потрібно звертатись до кризових психологів. Нині таких спеціалістів в Черкасах не бракує.

Яким може бути психоемоційний стан українців, коли ми переможемо. Бо ми всі щиро віримо, що так і буде!

В. Г. Є психологія переможця і є психологія переможеного. Якщо ми віримо у перемогу і справедливість перемоги світла над злом, то усі ми будемо спрямовувати свої емоції таким чином, щоб ця віра здійснилась. Для ментального здоров’я нації — це дуже сильний перехід на новий рівень свідомості. Бо коли нам певний час наші вороги намагались втлумачити, що ми, українці — ніхто, що нічого у нас не вийде путнього, що ми марно бережемо та рятуємо свою мову, що ми якісь „хохли“… це морально тиснуло і відволікало від того, щоб вибудовувати свою країну. Сьогодні, коли ми всьому світові довели, наскільки є потужною нацією, ми реально змінимо країну. Вона насправді буде новою! Народ після пережитого горя не залишиться вже таким, яким був до цього часу. В українців кардинально зміниться система цінностей. Ті, хто не був патріотом своєї землі, стане ним. І це буде фундаментом побудови здорового суспільства та сильної держави.

Поради від кризових психологів Вікторії Гуро та Олександра Яківця можна передивитись у Фейсбук на сторінці Червоний Хрест міста Черкаси. Звертайтесь до них за адресою: м.Черкаси, бульвар Шевченка, 345 та телефонами: 063 64 84 123, 097 678 13 44. Телефон психологічної підтримки- 093 358 32 11.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору