Як новий державний курс відобразиться на економіці Черкащини

21 листопада 2019, 13:32

Ми всі чекаємо якихось покращень у житті: підвищення життєвих стандартів, гідної оплати праці, хороших доріг, якісного медичного обслуговування. Але всі ці позитивні зміни не можуть звалитися нам як манна небесна – нехай навіть під заклинання і мантри високих чиновників. Покращення можливі лише за умови ефективної, працюючої економіки.  А з цим у нас однозначно проблеми.

Середній клас –
вимираючий вид

Розвиток малого, середнього та великого бізнесу є однією зі складових успішного зростання економіки. Проте в нашій країні, певно, вирішили йти від протилежного – факти про систематичне «закручування гайок» підприємцям надходять із завидною регулярністю.

Так, у вересні Верховна Рада ухвалила законопроект №1210. Серед інших новацій – у платників податків меншає прав при перевірках, скасовується безліч пільг по оплаті податку на нерухомість, натомість розширюються права працівників фіскальних служб при проведенні перевірок.

Експерти відзначають: законопроект начебто спрямований проти великого бізнесу, але бумерангом вдарить також по середньому і малому.  

- Законопроект жахливий і по суті призведе до того, що через рік ще 300-400 тисяч представників малого бізнесу згорнуть свою активність і поповнять численну армію заробітчан, – прокоментував ситуацію економічний експерт Андрій Головачов.

Експерти і підприємці «у шоці» і від інших законопроектів – №1053, 1073 та 1222. Співвласник «Нової пошти» Володимир Поперешнюк називає їх «Стратегією знищення України».

- Стало зрозуміло, що ми, підприємці, – вороги, а особлива ворожа каста – це ФОПи... Саме завдяки їм наша економіка ще жива і навіть потроху зростає. Що робити з несправедливістю? Логічна відповідь: спрощувати умови, знижувати податки для компаній на звичайній системі. Але у чиновника інша логіка. Корупційна привабливість і потенційний тіньовий дохід збільшуються, коли бізнесу складно і важко. Ймовірно, саме тому, замість лібералізації, яку вони нам обіцяли, маємо погіршення умов для підприємництва, – резюмує пан Володимир.

За даними Державної податкової служби, з початку року кількість підприємців в Україні вже скоротилося на 167 тисяч осіб. Зрозуміло, що не від хорошого життя.

Великі інвестори – краще тікати, аніж втрачати

Негативні процеси проходять й у великому бізнесі – замість того, щоб співпрацювати, влада робить усе, щоб ті бігли з України.

Візьмемо, наприклад, тютюнову галузь, яка приносить в бюджет держави мільярди гривень та дає десятки тисяч робочих місць. Тут можна скільки завгодно говорити, що тютюн – це отрута, тим не менш, мільйони українців курять, а відсутність виробників в Україні, на жаль, не ліквідує таку залежність. Проте призведе до більш серйозних втрат для українців.

Так, 4 жовтня законодавці прийняли законопроект №1049. Згідно з документом, встановлюється фіксована маржа для оптових і роздрібних торговців тютюновими виробами на рівні 7% і 13% відповідно від максимальної вартості за пачку.

У зв'язку з нововведенням один з найбільших у світі виробників сигарет – British American Tobacco – вже 11 жовтня зупинив виробництво в Чернігівській області. Гендиректор «ВАТ-Прилуки» Артем Скрипка заявив, що нова ініціатива робить виробництво сигарет в Україні нерентабельним і оголосив про переведення центрального офісу до Румунії.

Про можливе скорочення виробництва заявили й інші тютюнові компанії. Як запевняють фахівці скорочення надходжень від виробництва складе 25% і обійдеться бюджету України приблизно 7 млрд гривень. Роботу при цьому втратять 50 тисяч осіб.

Не уникнув «репресій» і найбільший металургійний комбінат України на малій батьківщині Президента – «Арселор Міттал Кривий Ріг» (АМКР). Його звинуватили в екологічних порушеннях, а обшуки СБУ заблокували роботу з запуску великого інвестиційного проекту на 150 млн доларів.

Потрапили «під роздачу» і агрохолдинги. Так, «Миронівський хлібопродукт» звинувачують в необґрунтованому отриманні державних дотацій, хоча експерти вказують: так як МХП є найбільшим виробником курятини в країні, експортуючи частину своєї продукції і цілком логічно опинилася серед лідерів за розподілом державних коштів.

Звичайно, владі не варто закривати очі на порушення, якщо вони є. Тут не має бути винятків – ні для лідерів галузей, ні для дрібних підприємців. Але експерти стверджують, що такі дії продиктовані зовсім не прагненням дотримання законодавства. Мета зовсім інша – перерозподіл власності.

- Навколо Зеленського, крім Коломойського, зібрався караван інших друзів, помічників і радників, які дуже хотіли б переділити бізнес, починаючи з Порошенка, Ахметова і закінчуючи Косюком. Аграрна галузь – дуже цікава.  Зрозуміло, що на сьогоднішній день Зеленський чітко виконує «прохання» своїх спонсорів, адже він не просто так став президентом. Йому допомогли! І тепер треба розрахуватися. Усі чудово знають, що починається після таких «наїздів» глави держави на бізнес. Починаються переговори. Бізнесменам кажуть, що якщо вони частину бізнесу не продадуть або не передадуть потрібним людям, то буде ще гірше, – пояснює економіст, глава Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Місцева специфіка

Звісно, для жителів Черкащини найбільшу тривогу викликає ситуація навколо підприємств МХП. В області працюють 7 структурних підрозділів агрохолдингу, які дають роботу і зарплати тисячам черкащан. Крім того, «Миронівський хлібопродукт» щорічно направляє десятки мільйонів гривень на різні соціальні та інфраструктурні проекти, а два підрозділи МХП входять до п'ятірки найбільших платників податків області.

І ось – відразу після візиту Президента на Черкащину (коли якісь «активісти» поскаржилися йому на «негативний вплив курників» на екологію) – в області почалися ретельні перевірки підприємств МХП. Якщо саме курники негативно впливають на екологію, то чому ж тоді мова лише про МХП?! В Черкаській області птицю вирощує не лише «Миронівський хлібопродукт» – лише у безпосередній близькості до Черкас цим займаються ще дві  птахофабрики – у Худяках і Хуторах. Однак до них претензій у активістів немає.

Можна лише здогадуватися, в чиїх інтересах насправді діють такі «активісти», але дії влади точно не нагадують стратегію порятунку України від злиднів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору