Перші дні у школі – непростий період для дитини. Новий режим, новий колектив, нові завдання – усе це є стресом для першокласника. Яка роль батьків у цьому нелегкому процесі адаптації, як мотивувати дитину до навчання і як вчинити у ситуації конфлікту – про це розповіла психолог, тренер у Центрі розвитку сім’ї «I'M Family» Вікторія Гуро, пише "Нова Доба".
- Пані Вікторіє, розкажіть, які труднощі найчастіше виникають у процесі звикання дитини до навчального процесу? Як ці труднощі мінімізувати?
- Тяжим для дитини може виявитися новий режим дня, порядок та правила поведінки в класі і в школі в цілому, режим харчування і саме харчування, взаємодія з іншими дітьми та іншими дорослими, уроки і завдання на цих уроках.
Як мінімізувати? Пояснювати дитині, що ці труднощі тимчасові, бо людина має здатність до всього призвичаюватися, а дитина звикає швидше від дорослого. Для цього просто батькам, бабусям і дідусям варто зосереджувати уваги на хороших, приємних, цікавих моментах, яких вже з перших днів буде дуже багато у школі.
Труднощі дитині пережити мають допомогти батьки. А якщо ж батьки надміру бояться, опікують і тривожаться, аж до порушень у здоров'ї, за своє дитя, то варто звернутися по допомогу до психолога. Якщо ж у перші тижні ви помітили, що дитина квола, погано їсть, має якісь висипи на тілі, яких раніше не було, жаліється на біль в животі чи головний біль, гризе нігті чи ручку, агресивно поводиться – це сигнал про те, що дитина потребує відпочинку, спілкування з батьками та їхньої любові і віри в неї!
- Які поради дасте батькам першокласників?
- Батькам варто памятати, що в ідеалі дитина-першокласник має відпочивати (спати) 10-12 годин на добу. І активного відпочинку (просто побігати, полазити, пострибати, так само має бути десь третя частина дня. Тому спорт і рухливі ігри – це дуже важливо для першачків.
Також, крім контролю над виконанням завдань, батьки повинні приділяти час для гри з дитиною, спільного виконання домашніх справ, приготування страв, спільних переглядів мультиків і сімейних фільмів, читання казок та їх обговорення.
Для того, аби дитина навчилася чути ваші прохання, побажання і вказівки, навчіться слухати уважно своїх дітей, чути їхні тривоги і страхи, вподобання і незадоволення. Пам’ятайте, що дитина вчиться на прикладі дорослих. І труднощі шкільні будуть простіше долатися, якщо батьки будуть показувати власними діями і поведінкою, що в житті є задачі, які вирішуються, коли приборкати лінь, страх і тривогу!
- Як мотивувати дитину до навчання?
- Найкраща мотивація – це власний приклад. Через гру батьки можуть досягти поставленої цілі. Дайте можливість дитині стати вчителем, хоча б на одну годину. А ви, батьки, побудьте учнями. Ви дасте зрозуміти дві речі: покажете дитині, як інколи буває тяжко вчителю, і зацікавите свого школяра чи школярку до процесу вчити щось нове, пізнавати, вирішувати складні завдання. Гра, де є зміна ролей завжди результативна: в ній можна побачити чи є якісь складнощі у стосунках дитини з іншими.
Мотивувати бажано походом до розважальних центрів, спільних прогулянок, відвідуванням атракціонів та ін. Але грошима мотивувати не варто. Це шлях до знищення цікавості до життя.
- Як вчинити, якщо у дитини конфлікт у школі (з учителем або однолітками)?
- Конфлікти у школі – це звична річ. Але щоб уникнути їх, варто вчити дитину не мовчати, коли щось йде не так, коли є якесь незадоволення – про це варто одразу ж говорити. Тому для батьків порада: вчіть дитину домовлятися і захищати словами свою власну територію, власні межі. Коли вже є конфлікт, знову-таки, варто поспілкуватися з дитиною своєю та один на один з вчителем, аби почути суть проблеми з різних сторін.
І навіть тоді, коли ваша дитина винна, зробила шкоду несвідомо чи навмисне, вона все одно повинна постійно чути, а в такі моменти тим більше, про те, що ви її любите будь-яку, всяку – і з хорошою поведінкою, і з поганою. Дитина, яка отримує достатню кількість любові від навколишнього світу, батьків, рідко потрапляє в конфліктні ситуації і порушує поведінку.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram