Було у вас таке, що ви прочитали книжку, вона вам дуже сильно сподобалася, але ви не можете відповісти на запитання, а чому так? Ті, хто не можуть відповісти, найімовірніше читали роман поверхово. Основне завдання художньої літератури – тішити читача, а не вчити.
Поради, як прочитати художню літературу:
⠀
1. Визначте, до якого виду художньої літератури можна зарахувати той чи той роман.
⠀
Кожний вид має свої особливості, які впливають на сприйняття та правила читання твору.
⠀
2. Збагніть цілісну суть роману. Спробуйте висловити її одним чи двома реченнями. Цілісна суть художнього твору міститься в його сюжеті.
⠀
3. З’ясуйте, яким чином частини твору складають єдине ціле. Частинами твору є ті кроки, які робить автор, керуючи сюжетом, – деталі розвитку подій та персонажів. Ви повинні знати, які події передують кульмінації, що відбувається далі тощо.
⠀
4. Не можна зрозуміти художній твір, не вивчивши її персонажів і не переживши ті події, які описує автор. Так само не засуджуйте вчинки персонажів, поки не зрозумієте, чому вони їх роблять.
⠀
5. Звикніть до уявного світу автора, вивчіть його так, ніби ви там, станьте в цьому світі одним із жителів. Тло відіграє важливу роль.
⠀
6. Тримайте руку на пульсі сюжету.
⠀
7. Романи треба читати швидко й поринувши в книжку. Інакше ви забуватимете, що сталось раніше й не зможете оцінити твір цілісно.
Що не слід робити:
– не намагайтеся опиратися тому впливу, який на вас чинить художній твір.
⠀
– не шукайте в художній літературі понять, пропозицій та аргументів.
⠀
– не критикуйте художню розповідь за мірками істинності та послідовності.
Як критикувати художню книгу?
Не критикуйте роман, доки не оціните належним чином той досвід, який хотів передати автор. Не потрібно критикувати місце, яке для твору обрав автор, однак можна критикувати те, що він робить із своїми героями та самим містом. У таких творах насамперед треба оцінювати красу. Критика художньої книжки буде суб’єктивна й базуватиметься на тому, сподобалась вам ця історія чи ні.
⠀
На основі книжки Мортімера Адлера «Як прочитати книгу».