Як черкащанам не втратити майно через комунальні борги

07 березня 2016, 16:01
plattta

Фото з сайту nezhatin.com.ua.

Суми у рахунках за комунальні послуги знову зросли. Чимало людей скаржаться, що не можуть сплатити рахунки - їм не вистачає на це грошей. Тим часом у столиці мешканці вже одержують попередження: навіть ті платники, у яких мінімальна сума боргу, підпадають під загрозу арешту та подальшого продажу їхнього майна, пише "Діловий регіон" з посиланням на "Експрес".

Чим може загрожувати несплата за комунальні послуги пояснив юрист Юрій Мінкін.

- Фіксованого розміру боргу за який можуть подати до суду немає: заборгованість може бути від кількох гривень до кількох тисяч. Але на практиці комунальні підприємства найчастіше звертаються до суду, коли у споживача послуг є борг 3 - 5 тисяч гривень і більше, - розповідає він.

Спочатку людину в телефонному або письмовому режимі попереджають про те, що борг потрібно якомога скоріше сплатити. Якщо боржник не хоче або не має змоги цього зробити, то організація має право звернутися до суду. До суду боржника не викликають, рішення приймається на підставі наданих позивачем документів. Копія наказу надсилається боржникові поштою, і про рішення суду першої інстанції особа дізнається постфактум, уже маючи на руках копію наказу.

За словами юриста, якщо ж боржника не вдовольняє рішення суду і у нього є заперечення щодо суми чи факту заборгованості, він має право подати заяву про скасування судового наказу протягом десяти днів з моменту його отримання. У такому випадку суд першої інстанції має розглянути справу у загальному порядку, тобто з викликом обох сторін.

- Якщо позивач отримав остаточне рішення суду на свою користь та наказ про примусове виконання рішення, він звертається до Державної виконавчої служби. Там визначають термін, упродовж якого заборгованість має бути погашена. Якщо впродовж цього строку рішення виконано в добровільному порядку, то виконавчий збір з боржника не стягують, до людини немає жодних претензій. Але якщо особа ігнорує рішення, то виконавча служба додатково до основної суми боргу стягує виконавчий збір в обсязі 10 відсотків суми заборгованості, - пояснює Юрій Мінкін.

Виконавча служба має право накласти стягнення на дохід боржника, накласти арешт на належне йому майно, а згодом навіть примусово реалізувати (продати) його.

Важливий момент: реалізувати єдине житло боржника виконавці можуть тільки у випадку, якщо сума боргу перевищує 13 300 гривень.

Якщо сума боргу менша, то приймається рішення про примусову реалізацію іншого майна або про стягнення частини коштів від місячного доходу людини: це 20 відсотків заробітку особи. Стягнення можуть відбуватися за рахунок зарплати, стипендії, пенсії.

- Якщо борг у людини великий, але можливості повернути його нема можна домовлятися з комунальним підприємством про відтермінування сплати. Але краще це робити ще до того, як суд прийме рішення про стягнення коштів. Деякі можливості щодо розтермінування сплати суми боргу може надати суд. До прикладу, якщо людина доведе, що справді перебуває у скрутному матеріальному становищі, то суд може відстрочити чи розстрочити виконання рішення. При правильному підході, розгляд справи судом у середньому може тривати від півроку до року, - зазначає юрист. Тож розумний боржник матиме певний час для погашення заборгованості.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору