Цьогоріч у Черкасах планують створити 100 перших класів у понад 20 школах міста. За підрахунками Черкаської міськради, у них навчатиметься майже три тисячі дітей. Однак через затверджений цьогоріч закон про обов’язкову вакцинацію, форма навчання може змінитися для багатьох дітей.
Журналісти “Про все” дізналися, що найбільше турбує батьків майбутніх першокласників у цьогорічній вступній кампанії та які проблеми можуть спіткати їх у майбутньому.
У школу не зарахують, якщо немає щеплень?
Цього року донька черкащанки Марини Ілляшенко йтиме у перший клас. Дівчинці робили останнє щеплення ще у пологовому будинку, оскільки на цьому наполягли лікарі. Після цього мама дівчинки взагалі відмовилася від щеплень доньки.
— У дитини була страшна температура. Я боялася, що вона до ранку не доживе після щеплення. Тому вирішила не повторювати помилок і на майбутнє відмовитися від вакцин. У садочок нас прийняли без питань — ніхто не перевіряв ні медкарту, ні наявність щеплень. А тепер дитину можуть не зарахувати у школу, — обурюється черкащанка.
У департаменті освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради пояснюють: до школи зараховуватимуть усіх дітей незалежно від наявності щеплень, проте, форма навчання для них буде іншою.
— Відповідно до статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Це не значить, що дитина без щеплень не буде зарахована до школи — всі діти зараховуються до закладів загальної середньої освіти. Але після зарахування батькам запропонують одну з індивідуальних форм навчання — сімейну (домашню) освіту, педагогічний патронаж тощо, — кажуть у пресслужбі департаменту.
Водночас черкащанка Світлана розповідає, що зіткнулась з проблемою оформлення індивідуальної форми навчання для свого сина. Минулого року він йшов у перший клас. Обов’язкових щеплень в дитини не було, а в школі повідомили про труднощі з дистанційними формами навчання.
— Директор школи сказав, що вчителі ходять додому тільки до дітей-інвалідів. Онлайн проводить уроки також не захотіли. І поставили вибір: або довідка про щеплення, або про інвалідність, — розповідає Світлана.
У результаті жінці довелося екстрено робити довідку про щеплення сина.
Черкащани хвилюються й через вакцину від COVID-19 — чи не доведеться робити дітям і це щеплення. У Черкаській міськраді журналістів запевнили, що цього року щеплення не обов’язкове.
— Батьки можуть не хвилюватися — щеплень для добровільної вакцинації дітей ще немає. Поки що взагалі низький рівень щеплення населення України. Тому цьогоріч це питання точно не стоїть, — запевнив начальник управління освіти ЧМР Євген Степко.
Найближча школа не подобається. Чи може дитина ходити в іншу?
Дмитро Тимчишин нещодавно переїхав у Черкаси з двома дітьми. Двійнятам нещодавно виповнилося 6 років і цього року вони мають іти до школи, однак до якої — ще не знають.
— Школа, яка поряд, має низький рейтинг. Не раз виникали проблеми з вчителями, про які знають всі Черкаси. Я не хочу, щоб моїх двійнят навчали люди, які поза школою не стримують нецензурну лайку, а при дітях можуть дозволити собі випивати, — розповідає Дмитро.
Проте черкасець не впевнений, чи зарахують його дітей до сусідніх шкіл, оскільки там, за його словами, вищий рівень освіти й у рази більше охочих навчатися.
Андрій Горай, директор ЗОШ №6, каже, що справді існують певні правила зарахування дітей. У першу чергу зараховуються діти, які проживають на території обслуговування. За наявності вільних місць — всі інші. Відмовити у зарахуванні можуть лише за однією причиною.
— Батькам можуть відмовити, якщо класи перевищили граничну наповнюваність. Відповідно до Санітарного регламенту. В одному першому класі можуть навчатися максимум 24 дитини. В усіх інших — по 30, — каже освітянин.
У департаменті освіти та гуманітарної політики ЧМР пояснюють: кожна дитина має право навчатися у найближчій для неї школі. Проте батьки можуть обрати іншу, яка розташована навіть в іншому мікрорайоні.
Правила зарахування “першачків”:
Батьки повинні надати документи для зарахування дітей до 31 травня. Упродовж 1-15 червня заяви не приймаються, але після 15 червня можливість подавати заяви поновиться (за наявності вільних місць).
Якщо станом на 31 травня кількість заяв перевищує кількість місць у перших класах, зарахування відбувається за наступними правилами:
- До 1 червня зараховуються діти, які живуть на території обслуговування школи. Також зараховуються діти, які є рідними (усиновленими) братами або сестрами тих, хто вже навчається у школі. До першочергової “лінії” належать і діти працівників школи чи випускники дошкільного підрозділу цього закладу освіти (за його наявності);
- з 2 по 15 червня на вільні місця зараховують дітей, які не живуть на території обслуговування закладу. Зарахування відбувається за результатами жеребкування.
Серед батьків побутує думка, що зазвичай таке жеребкування відбувається “за домовленістю”. Однак жителька Черкас Олена Мартинець розповідає, що віддавала свою дитину у 2020 році в сусідню школу. Найближча не подобалася через відгуки інших батьків, тож довелося обрати навчальний заклад за три зупинки від дому.
— Торік йшли в школу і нічого не платили, нас взяли відразу - у класі був відкритий набір. Ми нічого не платили, взяли до школи відразу. Але дітей у першому класі було 34. Як на мене, це забагато, - розповідає жінка.
Дитина не рахує й не читає. Чи зарахують її в школу, якщо рівень знань “слабкий”?
Сину черкащанки Аніти вже сім, однак він не вміє читати та рахувати. Рік тому лікарі підозрювали в дитини ДЦП, але пізніше змінили діагноз. Тепер фахівці стверджують, що дитині не цікаво навчатися. Чи зміниться це надалі — невідомо. Тому черкащанка стурбована, чи приймуть її дитину в школу через такий “вердикт”.
— Ми на рік пізніше йдемо в перший клас. І так буде різниця у віці з іншими дітьми, але може бути різниця й у знаннях. За законом повинні приймати усі школи, бо дитина здорова. Але чи справді зарахують — не знаю, — каже Аніта.
У Черкаській міськраді кажуть, що вимог до соціальних навичок майбутніх першокласників не існує.
Підтверджує інформацію і директорка гімназії №9 Ірина Топчій.
— Аби навчатися у школі, не потрібно складати іспитів чи проходити співбесіди. Початкова школа для того й працює, щоб адаптувати дітей до навчання і дати необхідні знання, — наголошує пані Ірина.
Чи “потягнемо” ми школу фінансово?
У черкаських загальноосвітніх школах навчання безкоштовне. У міськраді наголошують, що будь-які виплати чи грошові внески незаконні, а подарунки освітянам мають бути лише за власною ініціативою.
Попри це, черкащанка Ірина, мами однієї з першокласниць гімназії № 9, розповідає, що батькам необхідно придбати форму для школярів, яку оптом купляє школа.
Однак, в адміністрації закладу пояснюють: ініціатива належить суто батькам.
— У класах паняночок батьки можуть замовити однаковий стиль одягу: в плані кольору чи дизайну. Але роблять вони це самостійно, пошиття замовляють самі. Наприклад, окремі класи паняночок пошили однакові светри й носять їх, аби виділитись з-поміж інших класів. Старшокласниці замовляють пошиття більш “дорослих” форм, інколи - одного кольору для всіх. Школа ініціативу підтримує, але це не наша вимога, - пояснює директорка школи Ірина Топчій.
У ЗОШ №7 розповідають, що головний стиль школи — діловий, відповідні предмети гардеробу є в кожного.
— Крім того, ми періодично проводимо "кольорові тижні", коли діти приходять у школу в одязі певного кольору, — розповідають в адміністрації школи.
У школі №6, крім звичного ділового стилю, є й однострій у “козацьких” класах. Школярі цих класів теж мають однакову форму, яка впроваджувалася за згодою і за кошти батьків.
Які документи потрібні, щоб дитину зарахували до школи?
Для того, щоб дитину зарахували до будь-якого класу, її батькам необхідно особисто прийти в навчальний заклад із документами (своїми та дитини) і написати заяву на ім’я директора школи.
Разом із заявою, яка заповнюється за зразком, батькам необхідно надати:
1) Копію свідоцтва про народження дитини або інший документ, який підтверджує особу майбутнього школяра. Під час подання копій батьки (опікуни) повинні продемонструвати оригінал цього документу;
2) Оригінал або копію “Довідки учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду” (медична довідка форми 086-1/о).
Автор Аліна Євич
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram