Черкащани почали остерігатися, що через постійні вимкнення світла вийде з ладу побутова техніка. На думку людей, саме при відновленні електропостачання перепади напруги найбільше дошкуляють техніці.
Журналісти Про все поспілкувалися із фахівцями й з'ясували, чи справді значно зростає вольтаж при появі електрики у мережі і чи може це призвести до несправності побутових електроприладів або навіть пожежі.
Виведе з ладу за мілісекунди
Майстер виробничого навчання Черкаського регіонального центру підвищення кваліфікації Богдан Стрижак пояснює, що номінальна напруга в електромережі може "підскакувати" до 30 відсотків.
"Уникнути таких "стрибків" напруги не можна. Це явище було, є і буде, - розводить руками фахівець. - Споживач може захистити себе від цього, поставивши реле напруги і виставивши там витримку, умовно, 5 хвилин. Під час вимкнень світла напруга просто падає, а під час увімкнень може підійматися на 20-30 відсотків. Водночас це короткочасний імпульс, який триває кілька мілісекунд. Але якщо немає реле напруги, то цих мілісекунд може вистачити, аби вивести з ладу все, що увімкнене в розетку".
Найпростіший спосіб вберегти майно - витягнути все з розеток.
"Окрім реле напруги, можна ще просто вимикати все з розеток. Тільки от є ймовірність, що людина забуде це все увімкнути назад", - каже Богдан Стрижак.
Черкащани скаржаться, що перепади напруги найбільше впливають на холодильники.
"Холодильники працюють по циклу "увімкнувся-вимкнувся". Вони бояться перепаду напруги, адже при появі світла одночасно спрацьовує компресор і все інше. От в цей момент він може просто згоріти", - зауважує спеціаліст.
Нещодавно у Черкасах виникла пожежа через коротке замикання електромережі, яке сталося після увімкнення світла внаслідок стрибка напруги.
"Пожежі через те, що підскочила напруга, просто так не стаються, - говорить майстер. - Зажди є сторонній фактор. Електрообладнання може зайнятися, коли його не обслуговують. Якщо ж за ним дивляться, то ризик загоряння мінімальний. Лічильник споживання електроенергії може спалахнути, бо в ньому є чутливі мікропроцесори".
Техніка ламається не через постійні вимкнення світла?
Черкасець Євгеній вже багато років працює інженером-електриком і запевняє, що вимкнення світла не призводять до поломок побутової техніки.
"Те, що я бачу зі свого досвіду, ці відключення і перепади напруги жодного стосунку до згорілої техніки не мають, - впевнений електрик. - Це все балачки. Я раніше їх бачив набагато більше, ніж зараз. Просто більше уваги на це почали звертати. Так, це явище може відображатися на приладах, але воно короткочасне, тому ризик мінімальний. Треба захищатися вольтконтролями. Вони виставляються в межах допусків напруги, які мають бути в розетці. Цей пристрій я рекомендую ставити на всю квартиру. Перепади напруги, які справді призводили до виходу з ладу побутової техніки, були з початку повномасштабної війни, коли росіяни почали руйнувати електростанції".
Сучасна побутова техніка має вбудовані вольтконтролі. А от комп'ютери - чоловік радить підключати до безперебійних джерел живлення.
"Комп'ютери можуть серйозно страждати, коли вимикають світло, - пояснює Євгеній. - Тому обов'язково треба підключати їх до "безперебійників" чи зарядних станцій. Або хоча б той самий вольтконтроль, бо це найдешевше. А у багатьох сучасних холодильниках ці реле і так вбудовані".
Підвищення номінальної напруги може ставатися в будь-який час, говорить електрик.
"Перепади, які виводять з ладу техніку, переважно бувають через аварійні ситуації в мережі. Найнебезпечніше, коли відгорає "нуль". Або коли нерівномірно роздають електроенергію", - підсумовує фахівець.
Невидимий "вбивця" приладів
У ПАТ «Черкасиобленерго» пояснюють, що їхні фахівці дотримуються показників якості електроенергії, втім нині через низку несприятливих факторів - воєнний стан, дефіцит потужності, пошкодження ворогом енергосистеми - можуть відбуватися стрибки напруги в мережі. Внаслідок цього псуються електроприлади та зростають ризики пожеж.
"Дотримання оператором системи розподілу показників якості електричної енергії не поширюється на випадки застосування заходів регулювання споживання з метою вимушеного зменшення величини споживаної електричної енергії та потужності (аварійне розвантаження, застосування графіків обмежень, аварійних та погодинних відключень) та тимчасових схем живлення споживачів, спричинених пошкодженнями мереж розподілу електричної енергії внаслідок військової агресії російської федерації", - пояснює технічний директор ПАТ «Черкасиобленерго» Павло Солоха.
Фахівець говорить, що навіть якщо перепадів напруги візуально не видно, вони все одно є.
"Навіть якщо у квартирі чи будинку не помітні перепади напруги, побутова техніка все одно поступово виходить із ладу, - розводить руками Павло Солоха. - Річ у тім, що коли при відновленні електроживлення одночасно починає роботу майже вся техніка, в будинковій мережі в будь-якому випадку виникають «стрибки» напруги".
Спеціаліст підтверджує, що є три способи убезпечити побутову техніку.
Перший - відключити ключові прилади з розеток. Коли світло з'явиться, увімкнути їх не одразу, а через хвилин 10-15. За цей час пікове навантаження на будинкові мережі вже завершиться і техніка буде в відносній безпеці.
Другий - реле напруги, яке реєструє значні відхилення від стандартної напруги та відключає всі побутові прилади. Після того, як напруга нормалізувалася, подається сигнал про включення, і підключення техніки до електромережі відновлюється. Реле можна ставити загальне для домоволодіння та окремо на розетки.
Третій - стабілізатори напруги або джерело безперебійного живлення (ДБЖ). Ці пристрої стабілізують напругу у споживача. Стабілізатори при цьому потужніші, але не мають акумуляторної батареї. ДБЖ мають меншу потужність, але тримають “запас” струму у внутрішніх або зовнішніх акумуляторах.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram
Якщо б чиновники не розподілили по кишенях кошти, що були скеровані на захист та відбудову критичної інфраструктури, то не було б таких проблем у людей, які зараз залишаються без техніки, страждають від пожеж через проблем з електрикою тощо. Знов зазнали значних збитків тільки звичайні громадяни. До того ж саме через байдужість чиновників, ніякі країни не візьмуться виконувати свої обов’язки щодо відновлення регіонів.