«Вибори близько»: на Черкащині впроваджують виборчі технології до парламентських виборів?

16 квітня 2019, 09:00

Фото: lvbs.com.ua

2019 рік – рік виборів в Україні. Нині тривають вибори президента, які сьогодні вже більше нагадують театральне шоу, ніж боротьбу політичних переконань і програм кандидатів. Політичні експерти говорять про нові методи впливу на свідомість виборця та прогнозують масове застосування подібних «сценаріїв» під час парламентських перегонів. А тим часом на Черкащині, як і по всій Україні, починають з’являтися «проліски» майбутніх виборів до парламенту.  Борди з вітаннями і «стурбовані обличчя» з меседжами-обіцянками з’являються вздовж доріг та вулиць міст і містечок. Активно долучаються до процесу й громадські організації та рухи, декларуючи принципи чесності, справедливості та аполітичності в рамках контролю виборчого процесу. Утім, на думку експертів, деякі з них можуть бути «заготовкою» політичних виборчих технологій – коли кандидати можуть використовувати громадські організації у своїх інтересах, вдаючи з себе «караючий меч» у боротьбі з несправедливістю, брехнею та корупцією.

фото зі сторінки у Фейсбук Романа Бочкали

Так, близько місяця тому в Черкасах та Золотоноші урочисто відкрили міські відокремлені підрозділи громадської організації «Стоп корупція». Як йдеться в сюжеті телеканалу ВІККА, організація збирається боротися «з беззаконням у політиці і суспільстві».

– Нас вже 52! Тільки не мільйони, як було колись у соціальній рекламі, а осередки. 52-й регіональний підрозділ «Стоп корупції» відкрився у місті Черкаси. Захід зібрав повну залу. Прийшли журналісти, активісти та майбутні спостерігачі, члени комісій на президентських виборах. Провели для них тренінг. У всіх одна ціль – чесні вибори та перемога над політичною корупцією, – написав на своїй сторінці у Фейсбук координатор ГО «Стоп корупції» та колишній журналіст телеканалу «Інтер» Роман Бочкала.

скріншот з сюжету телеканалу "Ільдана"

Як виявляється, допомагатиме «Стоп корупції» у їх діяльності на «черкасько-золотоніському» рівні Людмила Русаліна, яку представляють громадською активісткою. Проте, пані Русаліна більш відома зі ЗМІ як «горілчана королева»,  адже є керівником компанії «Петрус» та має бізнес на Черкащині (мова про Мліївську птахофабрику, Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор», виробництво солодощів під торговою маркою «Світ ласощів» тощо).

Здавалось би, нічого особливого – участь бізнесових структур у соціальному житті регіонів є не новою практикою у всьому світі.

Та, як пише черкаське видання «Прочерк», Людмила Русаліна може брати участь у виборах до парламенту 27 жовтня, балотуючись по  одному з мажоритарних округів Черкаської області. Принаймні з  бігбордів усміхнена  бізнес-леді почала радісно дивитися на тих, хто подорожує дорогами черкаського Лівобережжя.

А очільники осередків «Стоп корупції» в Черкасах і Золотоноші, як виявилось, є вихідцями з її оточення.

За інформацією офіційного сайту «Стопкору», Черкаський осередок організації очолив Борис Холоденко, Золотоніський – Олександр Теницький.

Фото: zolo.gov.ua на фото Борис Теницький (у білій футболці) поряд з Людмилою Русаліною

Так, Борис Холоденко – керівник Черкаського осередку, є директором благодійного фонду Русаліної «Разом», а Олександр Теницький, що очолив осередок в Золотоноші, згідно з даними резюме на сайті work.ua, із 2004 року працює на ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор». Більше того, офіційна пошта, яку вказує Олександр Теницький для зв'язку із золотоніським «Стопкором», безпосередньо вказує на приналежність до вказаного горілчаного заводу

скріншот із сайту "Стоп корупції"

У коментарі кореспонденту «Про все» Олександр Теницький повідомив, що створений у Золотоноші осередок, поки що не діє на повну, а його керівник нині навчається антикорупційній діяльності. Які проекти буде впроваджувати золотоніський «Стопкор» пан Олександр поки не знає. За його словами, наразі він чекає на команду почати свою активну діяльність.

– Щодо чисельності активістів у складі нашого осередку ГО, то я маю зараз номери телефонів бажаючих. Тому чекаю команди, коли мені скажуть формувати команду, і я зможу інформувати людей, що входить до наших обов'язків. Наразі в мене в команді вже є 5 осіб, – повідомив пан Теницький.

На фото керівник черкаського осередку "Стопкору" Борис Холоденко фото зі сторінки БФ "Разом" Людмили Русаліної

Наші журналісти намагались зв'язатись і з представниками Черкаського осередку. Та за вказаними на сайті «Стоп корупції» номерами взагалі ніхто не відповідає, – номери телефонів не обслуговуються оператором.

скріншот з сайту opendatabot

Такий тісний зв'язок керівників місцевих осередків громадської організації з особою ймовірного кандидата в народні депутати Людмили Русаліної, за словами експертів, наштовхують на думку задіювання виборчих технологій в контексті прийдешніх виборів до українського парламенту.

На думку керівника ГО "Академія стратегічних досліджень" Сергія Пасічника, сукупність таких факторів може бути використана для  створення попередньої агентурної мережі.

- Таким чином може попередньо формуватися мережа людей, які будуть доносити до виборців позицію кандидата через діяльність певної громадської організації. Крім того, діяльність такої громадської організації може бути спрямована як елемент впливу на інших кандидатів-конкурентів по виборчому округу, – переконаний експерт.

У коментарі нашому журналісту Сергій Пасічник повідомив, що технологія із залученням громадських активістів на бік одного з кандидатів не є новою в Україні.

– Розумієте, у суспільства є певна довіра до військових, громадських організацій та волонтерів. Я думаю, це може бути використано, як висування кандидата в депутати не від політичної партії, а від громадської організації, до якої на підсвідомому рівні є якась довіра. Свого часу так зробили Юрій Луценко з «Народною самообороною» та Анатолій Гриценко з «Громадянською позицією», використавши для виборчого старту громадські організації, які потім швидко стали політичними партіями.

Черкаський політтехнолог Михайло Малінін вважає, що боротьба з корупцією – одна з тем, яку в подальшому можуть використовувати у виборчій кампанії.

- Можна припустити, що потенційна кандидатка по 197 округу Людмила Русаліна планує використовувати це в своїй виборчій кампанії. Однак ефективність цього інструменту буде залежати, від того, які результати вдасться отримати від такої діяльності, – переконаний політтехнолог. – Це, скоріше, інструмент, за допомогою якого планують привертати увагу виборця до кандидата. Наразі офіційно виборча кампанія не стартувала. Кандидати, по суті, діють в ролі громадських діячів: хтось "примірятиме" на себе роль благодійника, хтось - державника-господарника, а хтось - і антикорупціонера.

На якому полі буде грати ГО «Стоп корупції»,  поки говорити важко, але ті дзвоники, що лунають у місцевих осередках, можуть свідчити про можливість використати організацію як інструмент для лобіювання інтересів або боротьби з опонентами під час виборів до парламенту.

Варто уточнити, що «Стоп корупції» випускає на «5 каналі» серію журналістських розслідувань. Громадська організація знаходила багато інформаційних приводів на Черкащині, зокрема, на Монастирищині. Проте деяка інформація про діяльність ГО носить і досить суперечливий характер.

Так, одного з координаторів проекту – юриста Богдана Хмельницького з Умані, звинувачують у «віджиманні» паркувального майданчика.

– Звісно, проекти журналістських розслідувань регулярно потрапляють під звинувачення в публікації замовних матеріалів. Це улюблена тактика захисту всіх фігурантів викривальних матеріалів. Зазвичай, на ці звинувачення у професійному колі мало хто звертає увагу. Але бувають випадки, коли не фігуранти, а колеги по цеху починають говорити про підозри у виконанні замовлень, – пише на професійному журналістському майданчику «Детектор медіа» Олександр Курбатов.

Автор статті наводить факти лобіювання інтересів забудовника, коли автори розслідувань «Стоп корупції» порушують журналістські стандарти.

Саме через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів, за словами виконавчого директора Глобальної мережі журналістів-розслідувачів GIJN Дейва Каплана, проект журналістських розслідувань «Стоп корупції» було виключено з цієї Глобальної мережі. До речі, це перший випадок в історії GIJN, яка об’єднує журналістів 76 країн.

Голова ЧОО «Комітет виборців України» Максим Михлик говорить, що залучення різних організацій, фондів та рухів до виборчих кампаній окремих кандидатів є розповсюдженим явищем в Україні. І коли все в межах закону і чесно, чому б і ні? Неправильно, коли діяльність організацій, породжена «сильними світу цього», є не зовсім прозорою та може вводити громадян в оману.

– Коли людина збирається іти на вибори, вона намагається заручитися великою кількістю ініціатив, громадських організацій, партій тощо. Якщо це робиться з метою популяризувати свою персону і підтримки таких організацій – це добре. Якщо ж кандидат намагається використати таку громадську організацію у боротьбі з опонентами, то в мене виникають питання до цієї організації: навіщо вона тоді існує?! – переконаний  пан Михлик. – Хто як може, той так і готується до виборів. Це така собі «цеглинка» майбутньої виборчої кампанії. Час покаже, як її будуть використовувати.

 

 

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору