Встигнути за три години: як у Черкасах лікують інсульт

28 січня 2017, 19:30

insult-perspektivnye-rezultaty-novogo-issledovanija-1

Чим раніше хворий з розривом або закупоркою артерії, яка живить мозок, потрапить на лікування, тим кращий буде результат. Медики так і кажуть: «час — це мозок». Є поняття «терапевтичне вікно» — це перші три години після прояву перших ознак інсульту, інформує Черкаський край.

— У ці перші години можливе застосування такого методу «розкупорки» артерій, як тромболізис, — констатує заві­дувач відділення цереброваскулярної патології, головний позаштатний рефлексотерапевт області Микола Туз. — До нас привозять пацієнта, ми йому протягом години робимо комп’ютерну томографію (діагностуємо, чи це не крововилив, бо в такому разі тромболітична терапія не проводиться). Вводимо препарат «Актилізе», який розчиняє тромб. І на ранок людина не має жодних неврологічних наслідків інсульту. Препарат цей дорогий, на курс тромболізису потрібні два флакони більш як по 12 тисяч гривень. Торік для відділення бюджетним коштом було забезпечено шість наборів актилізе і ми всі їх використали. Потреби в більшій кількості й не було, бо хворих, які потрапляють у «терапевтичне вікно», одиниці. Одне що відстані, інше — що, на жаль, менталітет наших людей такий, що вони дивляться, чи не минеться воно само, і хворий потрапляє до райлікарні тільки на другу добу. Хоч зв’язок із районами наше відділення тримає вдень і вночі. Нам телефонують, консультуються, повідомляють, що везуть пацієнта.

Традиційний метод зарадити, якщо судина закупорена і до неї є доступ (скажімо, на шиї), — хірург оперує судину — видаляє бляшку, або ставить штучну судину в обхід.
Якщо ж виявляємо геморагічний інсульт (крововилив), хворого консультує нейрохірург, і вирішуємо, як чимшвидше видалити гематому. Тут рятує життя екстрена хірургічна допомога. Загалом у нашому відділенні з усіх хворих після інсультів прооперовано близько 20 відсотків, стільки ж направлено на лікування до Києва.

«Даємо судинам друге життя»

— За вісім років, звідколи в обласній лікарні відкрите наше відділення — цереброваскулярної патології, — ми обстежили та пролікували близько 5 тисяч осіб. Зокрема пролікували приблизно 1,5 тисячі пацієнтів після інсультів та запобігли сотням випадків інсультів, адже виявляємо судинно-мозкову патологію (причому, все частіше — у людей працездатного віку), лікуємо і даємо судинам друге життя, — каже Микола Туз. — Працюємо в складі обласного нейросудинного центру. Центр відкрили, коли обласна рада прийняла комплексну програму профілактики та лікування судинно-мозкової патології, зважаючи на те, що в області щорічно фіксується понад 3 тисячі інсультів. До створення й розвитку центру чимало зусиль доклала обласний невролог Наталя Атамась

Якщо терпне рука чи нога…

Завдання обласного нейросудинного центру —  виявляти на ранніх стадіях судинно-мозкову патологію.

— До нас потрапляють пацієнти, у яких через звуження судин  трапляються транзиторні ішемічні атаки, — розповідає Микола Туз. — Це коли на 5-10 хвилин, а то й на добу, терпне рука, нога або їх і зовсім відбирає. А потім усе минає: транзитом пройшло і знову начебто здоровий. Такі стани можуть повторюватись. Насправді це вісник біди: передінсультний стан. Хід крові перекриває склеротична бляшка або просвіт судини звужується через запалення. Й тут необхідне обстеження, яке виявляє стан судин шиї та голови, — церебральна ангіографія.

Звуження усуваємо. Ставимо стент, який підтримуватиме стінки судини, щоб вони не спадались. Робимо до десяти стентувань на рік, у складних випадках (наприклад, коли треба поставити двоходові стенти на розгалуження артерій) направляємо пацієнтів на Київ.

— Наскільки це дорого?

— Стент коштує недешево, але обходиться пацієнту безплатно. Своїм коштом він повинен придбати операційний набір та частину контрастної речовини. Загалом новотехнологічні дорогі методи лікування процентів на 70 забезпечує обласний бюджет.

Тут виявляють аневризму

Саме тут можуть виявити і «невидимого ворога» — аневризму. Адже вона може нічим не даватися взнаки, лише в деяких випадках — головним болем, болем в очницях, помутнінням зору, онімінням, паралічем частини обличчя. Причому, таку патологію виявляють навіть у 20-річних. Схильність до утворення аневризм може бути вроджена, а поштовхом до розриву випнутої, розтягнутої стінки може стати гіпертонічна хвороба.

Якщо у пацієнта виявлене патологічне розширення артерії або ж бульбовидне випинання її стінки — аневризму, лікарі діють двома шляхами. Це відкритий хірургічний або малоінвазивний: до пошкодженого місця в мозкових судинах хірург добирається, входячи через стегнову артерію тонким зондом і встановлює у «бульбу» на артерії платинові спіральки, які не дозволять аневризмі розірватись. Виключає аневризму з кровообігу й введення в неї мікробалона.

Довідка: Жителів сіл і міст Черкащини лікар-невропатолог може направити на консультацію в обласну поліклініку або у відділення цереброваскулярної патології для обстеження та лікування. В обласному нейросудинному центрі є такі  сучасні  методи діагностики, як комп’ютерна та магніто-резонансна томографія, реовазографія, енцефалографія, церебральна ангіографія, рентгенографія. Здебільшого це безкоштовні для пацієнта послуги. Лише щодо церебральної ангіографії — необхідною контрастною речовиною забезпечені зараз
на 30%.

Відділення цереброваскулярної патології — це другий поверх 9-поверхового корпусу обллікарні. Розраховане на 15 ліжок. Телефон відділення
36-16-10. Лікарі ведуть прийом і в поліклініці (кабінет №205).

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору