Всі соціальні послуги під одним дахом об’єднали в Умані

21 липня 2015, 22:07

2d3e3e281964809d30547168a16ced85_XL

Перший в Україні пілотний проект з оптимальної моделі єдиного Центру соціальних послуг, що з початку року працює в Умані, вже має позитивні напрацювання. Досвід його роботи зацікавив представників соціальних служб низки областей, фахівців Міністерства соціальної політики України, спеціалістів ЮНІСЕФ та незалежних експертів з країн Європи й Америки. Нещодавно вони зібралися в Умані, аби обговорити перспективи змін у роботі центрів соціальних послуг в державі, інформує Черкаський край.

На сьогодні Єдиний центр соціальних послуг в Умані об’єднує: реабілітаційний комплекс для людей з особливими потребами, центр професійної реабілітації інвалідів, центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Пролісок», денний центр перебування дітей з кризових сімей «Пелюстки довіри», Будинок ветеранів та Будинок милосердя. Єдиний центр також надає комплекс соціальних послуг бездомним (тут працює й центр обліку бездомних осіб), нарко- та алкозалежним, є також служби соціальної адаптації осіб, звільнених із місць позбавлення волі, реінтеграції бездомних, будинок нічного перебування та соціальний готель. І це далеко не повний перелік послуг, які можуть отримати ті люди, яким суспільство має допомогти.

— Система надання соціальних послуг в Україні вже давно потребувала реформування, — поділилася думками начальник управління профілактики соціального сирітства Міністерства соціальної політики України Ірина Пінчук. — Актуальні зокрема питання формування єдиного підходу та шляхів оптимізації управління системи соціального захисту на місцевому рівні, розробки оптимальної моделі центру соціальних послуг вразливим групам населення в територіальних громадах. Насамперед, треба відійти від того, що більшість послуг спрямована на матеріальну підтримку кризових сімей, і акцентувати увагу на забезпеченні соцпослуг, які б рятували сім’ї від «інвалідності». Важливо врахувати інтереси нових категорій осіб, які потребують соцпослуг, — учасників АТО, вимушених переселенців. Це має бути не пасивна, а активна політика, надання психологічних послуг, реабілітаційні заходи.

Всі нововведення, перш ніж їх впроваджувати в Україні, потрібно відпрацювати в умовах експерименту. Багато досвіду в цьому напрямі вже має управління соціального захисту населення Уманської міської ради. Залучившись підтримкою Мінсоцполітики, саме на базі цього управління і вирішили провести важливий для всієї системи соцзахисту експеримент.

— За сприяння міської влади у травні нинішнього року центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді приєднали до управління соцзахисту Уманської міської ради. Завдяки використанню спільних даних нам зараз легше виявляти сім’ї, які опинилися в скрутних життєвих обставинах, — поділилася досвідом керівник Єдиного центру соціальних послуг Галина Кучер. — Ми розробили соціальний паспорт сім’ї. Плюс також у тому, що один фахівець надає комплекс послуг конкретній сім’ї. А ще маємо економію коштів на утриманні апарату. Для бюджету міста вона становила майже мільйон гривень.

Як зазначалося на зустрічі, свій внесок у реформування системи соцпослуг робить і анонсована децентралізація влади — вона, насамперед, визначає те, що саме громада відповідальна за роботу з сім’ями, за вирішення проблем одиноких людей поважного віку і малозабезпечених.

— Важливо детально відпрацювати систему надання послуг, аби не вийшло, що матимемо багато тих, хто здійснюватиме адміністрування, і мінімум тих, хто надаватиме конкретні послуги – соціальних працівників і фахівців соціальної роботи, — переконана заступник директора департаменту соціальних послуг – начальник відділу реформування системи соціальних послуг Оксана Суліма. — Служби також не повинні бути конкурентами, дублювати функції одна одної, а стати партнерами, що мають чітко розмежовані функції.

Сьогодні вже є пропозиції і щодо моделі Центру соціальних послуг, і змін до законодавчих та нормативних актів, що регулюють роботу соціальних служб, а в подальшому мають об’єднати їхні зусилля. На думку спеціалістів, серед пріоритетів реформування має бути максимальна доступність та покращення якості послуг. А для цього важливо проводити моніторинг та оцінку їхньої якості.

Серед основних проблем, виявлених у ході експерименту, фахівці відмітили відсутність централізованої бази даних соціально вразливих категорій людей. Але в міністерстві над цим працюють. Також ретельніше має бути вивчена потреба в соціальних послугах на всіх рівнях.

Плани у Галини Кучер амбітні — цього літа вже запрацював центр дозвілля та відпочинку для дітей шкільного віку «Барвограй», заплановане створення соціального центру матері й дитини, школи випускника та школи волонтера.

Експериментом також зацікавилися й представники ЮНІСЕФ в Україні, адже наша держава вже налагодила співпрацю з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй. Тож, спираючись на рекомендації та консультації світових фахівців, можна сподіватися, що якість соціальних послуг сягне у нас високих стандартів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору