“Всі на вибори!” або Хто виграє, а хто програє від змін правил гри?

22 травня 2019, 10:51

"Всі на вибори!" або Хто виграє, а хто програє від змін правил гри?

Щоб виграти у грі гравці інколи змінюють правила самої гри. Новообраний Президент сьогодні видав УКАЗ №303/2019 "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" та ініціював зміни до виборчого законодавства: перехід на пропорційну систему і зменшення прохідного барєру до 3%. Для чого це все робиться? Кому це вигідно, а кому не дуже? Ось деякі "плюси" та "мінуси" для різних учасників виборів.

Які "ПЛЮСИ":

- для Президента Володимира Зеленського призначення позачергових виборів до парламенту дають можливість на хвилі свого рейтингу завести до парламенту якомога більшу фракцію депутатів (за останніми соцопитуваннями рейтинг партії "Слуга народу" близько 40%). Чим більше пройде часу між президентськими і парламентськими, тим більша вірогідність, що президентський рейтинг суттєво зменшиться і як, наслідок, його політичної сили. Наприклад, у Порошенка за півроку після президентських виборів від розтанув більше ніж удвічі.

- відміна мажоритарки вигідна для великих гравців з високим рейтингом, у першу чергу президентській партії. Також у випадку, якщо це буде пропорційка без відкритих списків (на мою думку, найбільш вірогідний варіант), то це вигідно партійному керівництву, яке на свій розсуд і за власними критеріями формуватиме список з кандидатів у депутати. Як правило, такі депутати більш "слухняні", а ніж мажоритарники.

- зниження прохідного барєру до 3% вигідно новим партіям та партіям з невисоким нині рейтингом. Поборотися за подолання прохідного барєру може "Свобода", "Самопоміч", "Аграрна партія" тощо.

Які "МІНУСИ"

- позачергові вибори не вигідні новим субєктам виборчого процесу, тобто новим партіям, які нещодавно створені, або їх планували створити. Два місяці надзвичайно стислі терміни для нарощування впізнаваності, розгортання по всій країні штабів (обласних, окружних, районних), формування мережі агітаторів, членів ДВК, спостерігачів.

- відміна "мажоритарки" не вигідна мажоритарникам, які активно працювали на своєму окрузі та претендентам, які вже встигли "закопати" в округ від кількох десятків тисяч до сотні тисяч доларів у вигляді майданчиків, лавочок, роздачі пасочок, насіння, газет, листівок, винагород штабістам і агітаторам.

- у випадку пропорційки із закритими списками виборець позбавлений впливати на вибір конкретної особистості від вподобаної ним партії. Крім того, відсутній прозорий механізм потрапляння до прохідної частини списку для самих кандидатів.

Поки що до кінця правила гри не зрозумілі і самим гравцям. Крім того, деякі з них ще спробують вплинути на їх формування.

Михайло Малінін, черкаський політтехнолог

Допис із особистої сторінки у Фейсбук

Вгору