Вода у черкаському Дніпрі почала "цвісти" та набувати зеленого забарвлення.
Останні кілька років загалом спостерігається підвищення температури влітку та навесні, тому "цвітіння" води в кінці червня-на початку липня можна вважати нормальним, розповідає черкаський еколог Олександр Спрягайло.
- Під час накопичення ціанобактерій, а потім їх гниття (тому що живуть вони недовго), активно забирається кисень із води. Порушується кисневий режим, відповідно, всі водні мешканці можуть від цього страждати та задихатися. Все залежить від того, наскільки сильно режим порушиться. Чим більше ціанобактерій, чим довше цвітіння водойми - тим сильніші можуть бути порушення і тим більша шкода для живих організмів. Також зосереджуються ціанотоксини, які непомітні, але можуть завдавати шкоди навіть великим тваринам під час купання чи тимчасового перебування у водоймі. Це можуть бути домашні тварини, наприклад, собаки чи коти, або худоба. Вони можуть напитися води, де є концентрований вміст ціанотоксинів та отруїтися. Шкода є також для людей, тому в такій воді купатися не рекомендують, - додає еколог.
Про шкоду для здоров'я відпочивальників, які все ж наважилися зануритися в "зелену" воду, розповідає лікарка-гастроентеролог та терапевт медичного центру "Алмедіка" Яна Лимар. За її словами, дітям у таких водоймах купатися взагалі заборонено.
- У такій воді може бути багато різних інфекцій, які провокують розвиток дерматитів, висипів, захворювань шлунково-кишкового тракту. Шкідливість води залежить також від того, які саме бактерії у ній перебувають. Є навіть бактерії, які провокують розвиток менінгітів та енцефалітів. Для них це характерне середовище існування. Може бути також велика кількість різних фосфатів. Тим паче зараз є великий викид забруднень, радіоактивних речовин.
Яна Лимар говорить, що у "зеленій" воді хтось може заразитися за 5 хвилин купання, а хтось може проплавати годину і нічого не буде, адже все залежить від імунітету та організму людини. Проте ризикувати своїм здоров'ям лікарка наполегливо не радить.
- Бактерії, які розмножують у воді, потрапляють на слизові оболонки, переважно у дітей. Через це потім наступають інтоксикаційні синдроми: нудота, блювота, діарея, підвищена температура. Після такого стану у дітей часто підвищується ацетон, - додає Яна Лимар.
Також вона радить при відповідних симптомах після купання у воді сумнівної якості відразу звертатися до лікаря.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram