Вода Кременчуцького водосховища в районі Черкас забруднена залізом, цинком і марганцем

08 травня 2015, 09:07

5fe879c200d99f82df5206e790210405_L

Так, у 1 кварталі 2015 року Кременчуцьке водосховище в районі м. Черкаси залишається забрудненим переважно сполуками важких металів та фенолами. За розрахунками, середні концентрації фенолів перевищують ГДК в 2,0 – 4,0 рази; хрому шестивалентного перевищують ГДК в 2,3 – 2,5 рази; залізо загальне перевищує ГДК в 1,8 – 2,2 рази; цинк – в 1,5 – 3,6 рази; марганець – в 3,9 – 4,2 рази, пише Вечірка.

За інформацією начальника Черкаського обласного гідрометцентру Віталія Постриганя, концентрації важких металів в створі відбору проб 6 км нижче міста були меншими в порівнянні з фоновим створом. Проте, більшість контрольованих інгредієнтів у пробах води, що відібрані в межах міста, перевищують значення інгредієнтів в пробах води, відібраних у створі 2 км вище міста – в 1,1 рази, а концентрації фенолу – в два рази.

Феноли є одним з найбільш поширених забруднень, що надходять у поверхневі води зі стоками підприємств. Фенол є вихідною речовиною для виробництва барвників, лікувальних препаратів, пластичних мас. У стічних водах промислових підприємств вміст фенолів може перевершувати 5-10 г/л, притому, що ГДК фенолів у питній воді і воді рибогосподарських водойм становить 1мкг/л. Скидання фенольних вод у водойми різко погіршує їх загальний санітарний стан, впливаючи на живі організми токсичністю. Велика кількість фенолів утворюється при біохімічному розкладі водних рослин. Максимальний вміст фенолів спостерігається у місцях скупчення водоростей у період їх вегетації, особливо у плямах «цвітіння». Хлорування феноломістких вод при водоочищенні призводить до утворення хлорфенолів, які навіть при концентрації 1 мкг/дм3 надають воді неприємний запах.

- Випадків високого забруднення води (перевищення десяти допустимих норм) у 1 кварталі 2015 року не спостерігалось. Однак, у попередні роки такі випадки були зафіксовані – по міді до 68 ГДК в 2014 році. Це свідчить про те, що моніторинг забруднення поверхневої води Дніпра має важливе значення і повинен підтримуватись всіма органами влади як міста Черкаси, так і області, - зазначив Віталій Постригань. – Скиди в річку Дніпро повинні бути контрольованими і проходити якісну очистку. Від якості поверхневої води залежить якість водопровідної води, а відповідно і стан самопочуття людини, особливо маленьких мешканців Черкас.

У природному стані вода ніколи не вільна від домішок. У ній зосереджені різні гази і солі, знаходяться тверді частинки. В 1 літрі прісної води може бути до 1 грама солей. Якість поверхневих вод, навіть з урахуванням зменшення за останні роки валових об'ємів скидів стічних вод, суттєво не поліпшилась. Великого антропогенного впливу зазнають майже усі річки і водоймища Черкащини.

Гідрометеорологічна служба більше 20 років контролює забруднення води річки Дніпро в акваторії м. Черкаси. Відбір та аналіз проб води виконує спеціалізована лабораторія, що з періодичністю один раз на три роки проходить атестацію в органах Мінекономрозвитку. В цілому за рік лабораторія виконує аналіз близько 108 проб і визначає в них в середньому 30 інгредієнтів. Проби води беруться в трьох різних місцях: 2 км вище міста (за течією річки); в межах міста та 6 км нижче міста. В результаті аналізу проб оцінюється якість води та визначається на скільки місто Черкаси впливає на інтенсивність забруднення поверхневої води Кременчуцького водосховища своїми господарськими, комунальними та промисловими відходами.

Для оцінки якості води використовують гранично допустимі концентрації (ГДК). Це така концентрація шкідливої речовини у воді, яка не повинна зашкодити популяції риб. Ці показники є більш жорсткими в порівнянні з санітарно-побутовими нормами і дозволяють своєчасно реагувати на екологічні зміни у водоймах.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору