Торгівельна блокада окупованих територій та ліквідація редутів блокадників силами правоохоронних органів України, створили досить неоднозначну ситуацію в українському суспільстві. Сьогодні важко сказати, чим все це закінчиться, але беззаперечними залишаються декілька фактів.
Факт перший. Влада сама винна у тому, що сталося. Прихильність політиці подвійних стандартів рано чи пізно, але завжди грає злий жарт з тими, хто обирає таку політику. Не можна розповідати про ворога, про необхідність усім українцям мобілізуватися та стати на захист держави від російського агресора та одночасно вести торгівлю з цим самим ворогом і агресором. Чи можемо ми уявити, що під час Другої світової війни Радянський Союз торгував би вугіллям з гітлерівською Німеччиною? Звісно, ні.
Факт другий. Ні для кого не секрет що в умовах сьогоднішньоі України будь-яка торгівля, в якій задіяні державні підприємства, так чи інакше несе в собі корупційну складову. Тим паче, коли ця торгівля ведеться з окупованими територіями. Хто залишається у вигоді? Відповідь очевидна і вона ніяк не стосується ані держави, ані українського народу. Тому теза про те, що саме чиновники при владі наживаються на торгівлі з окупантами та сепаратистами має право на життя.
Факт третій. За майже три роки російської агресії українська влада так і не спромоглася прийняти адекватні та ефективні закони, які б унеможливили сьогоднішнє протистояння. Всім зрозуміло, що необхідність закону «Про тимчасово окуповані території України» очевидна, але маємо те що маємо. Увесь цей час ми чуємо про демократію, правову державу, а у реальності отримуємо корумповану пострадянську модель, в якій посилюються елементи анархії. Внутрішні чвари, які наразі зростають в українському суспільстві – це наслідок безвідповідальної політики, яку ми усі спостерігаємо вже три роки.
Рішення РНБО від 15.03.2017 про припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення є правильним, проте досить запізнілим. В умовах іноземної агресії та внутрішньої кризи влада повинна діяти на випередження і працювати на результат, а не затягувати ситуацію до рівня силового протистояння, як це сталося з розгоном редутів.
І четвертий факт стосується вже не влади. На блокаді, на війні з Росією, загалом на усій ситуації, яка склалася в Україні, сьогодні намагаються робити свій політичний рейтинг партії та рухи, тим самим додатково розхитуючи і так дуже не просту ситуцію.
Що робити усім нам в ситуації, яка склалася?
Перш за все, відкинути емоції та дослухатися голосу розуму. Задамо собі одне просте питання. Кому вигідні внутрішні чвари в Україні? Відповідь тут однозначна: тільки нашим ворогам.
Другий момент стосується політиків. Ані у влади, ані у опозиціі немає єдності та дієвих рішень, які б сприяли вирішенню існуючоі ситуаціі. Тому можливо саме зараз варто запитати громадян України, яким вони бачать майбутнє нашої держави. Яке ставлення українців до долі окупованих територій, в тому числі і до торгівлі з ОРДЛО. Я маю на увазі всеукраінський референдум по цих питаннях.
На основі цих питань, Верховна Рада могла б в короткі терміни розробити відповідні законопроекти та прийняти їх, аби повернути ситуацію в правове поле. Якщо ж наші політики не забажають цього зробити, то, навряд чи, вони затримаються в українській політиці надовго. Не той зараз момент і не ті в нас вже люди, аби вкотре купитися на чергові обіцянки популістів та корупціонерів.
Олег Васецький, директор ТОВ «НВФ «Урожай»
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram