Сьогодні вже ясно, що головною умовою виживання будь-якого села є зовсім не дороги, і навіть не культура з соціальною сферою. Основа всього — це наявність виробничих потужностей і достатньої кількості робочих місць - і тоді все вищеперелічене додасться саме собою. А якщо бізнес є високоефективним і соціально відповідальним, то селу гарантоване не просто виживання, а й сталий розвиток. У цьому можна переконатися, побувавши на території Будищенської сільської ради, де працює ДП «Перемога Нова», що входить в компанію «Миронівський хлібопродукт».
У село Будище ми приїхали на День села, який традиційно відзначається одночасно з храмовим святом - днем св. Іоанна Богослова (9 жовтня). Перше, що кидається в очі - це напрочуд пристойні дороги, чистота, і якась особлива атмосфера благополуччя, яка складається з безлічі факторів: починаючи від виразу людських очей — до доглянутих і певно нещодавно ремонтованих будинків і громадських будівель. Тут навіть близько немає того відчуття бідності, запустіння і безвиході, яке буквально з усіх щілин лізе в багатьох депресивних українських селах.
Але найсильніше враження — це велика кількість молоді, підлітків і дітей.
— Просто у нас тут дуже висока народжуваність, — сміється 25-річна Наталя, яка разом з чоловіком Сергієм привела на свято в місцевий Будинок культури трирічних двійнят. - Чому? Та тому що молодь не розбігається на заробітки по містах і закордонах. Навпаки - до нас люди приїжджають, і багато хто тут і залишається - тим більше, що житло їм надають. Ми з Сергієм працюємо на птахофабриці «Перемога Нова», там зараз взагалі основний контингент — молодь. Зарплати хороші, повний соціальний пакет, безкоштовні путівки дають, і взагалі підприємство постійно піклується про людей. Причому це стосується не лише працівників фабрики, а взагалі — всіх мешканців села. Наприклад, влітку в наших краях пройшов сильний ураган, особливо зачепило село Лозівок (мій чоловік родом звідти) — без дахів залишилося близько ста хат. Та ще й ціна на шифер відразу після урагану злетіла у кілька разів. Підприємство швидко закупило шифер за свій рахунок і безкоштовно надало постраждалим, а там, де живуть люди похилого віку і малозабезпечені, всі роботи власноруч зробили працівники підприємства.
Ми більше не стали затримувати молоду сім'ю — тим більше, що в Будинку культури вже щосили гриміла музика, починався веселий дитячий концерт, а малюкам роздавали повітряні кульки (хто скільки унесе) і всілякі солодощі. Як виявилося, все це теж проспонсорувала «Перемога Нова».
- Ми вже давно беремо активну участь в організації свят і масових заходів, — говорить директор ДП «Перемога Нова» ПАТ «Миронівський хлібопродукт» Віктор Гринюк. - Уже стало доброю традицією відзначати Новий рік, Масляну, Івана Купала, День села — зі смачним частуванням — варениками, юшкою, кашею, шашликами, млинцями, цукерками, морозивом та напоями від нашого підприємства. Але це — лише мала, і далеко не найголовніша частина нашої соціальної політики. У першу чергу ми інвестуємо в освіту, культуру і повноцінне дозвілля. Наприклад, наше підприємство підтримує розвиток дитячого і юнацького спорту, виступає постійним спонсором ФК «Будище», надає фінансову підтримку краєзнавчому клубу «Альта» та козацькому рою місцевої школи «Мошногірські Яструби». Головне — показати людям, що українське село може жити не гірше, ніж в Європі, тому ми систематично надаємо ресурс для того, щоб молодь залишалася в селі. Перераховувати можна довго, візьму лише за цей рік. За гроші ДП «Перемога Нова» ми оновили фасад і відремонтували систему опалення в церкві св. Іоанна Богослова, побудували громадську свердловину для питної води. Майже півмільйона гривень направили на підтримку закладів освіти - школи і двох дитсадків, ще стільки ж — на розвиток культури в селі. Це — і оновлення фасаду ось цього Будинку культури, і установка енергозберігаючих вікон та дверей в Лозівському сільському клубі. Але наше підприємство не обмежується лише тими проектами, які передбачені в рамках соціальних договорів з громадою. Наприклад, в 2018 році ми додатково направляємо понад 10 млн гривень на ремонт доріг.
Після того, як трохи вляглися дитячі пристрасті, почалася культурно- розважальна програма для людей старшого віку — урочиста частина з вшануванням почесних жителів села та виступи місцевих колективів художньої самодіяльності. Майже годину тривало нагородження. Сільський голова та директор ДП «Перемога Нова» не залишили поза увагою нікого — ні спортивну молодь, ні найміцніші сімейні пари, котрі прожили разом понад півстоліття. Будищан відзначали грамотами та цінними подарунками – побутова техніка, подарункові сертифікати тощо. Проте не залишилися поза увагою і керівники – отримали в дарунок футболки від Будищенської футбольної команди за підтримку спорту в селі. А представники художньої самодіяльності вручили їм запашний коровай.
- Лише в цьому році за допомогою фабрики придбали нову музичну апаратуру і сценічне обладнання для артистів-аматорів на суму понад 130 тисяч гривень, — розповів нам в кулуарах один з "народних артистів", житель села Будище Микола Перепелиця. - Я 30 років пропрацював на фабриці, приїхав сюди ще в 1976 році за направленням, як молодий спеціаліст, та так і залишився, "вріс корінням". Взагалі, тут - куди не глянь - все зроблено і відремонтовано завдяки фінансовій підтримці нашого підприємства. Це і дороги, і школи з дитсадками, і освітлення, ось цей новий прекрасний парк, і - вже вибачте за прозу життя - сільське кладовище (нікуди від цього не втечеш). Взагалі, якщо коротко, то я так скажу: якби не ДП «Перемога Нова», то і наше Будище, і всі навколишні села дуже швидко б поповнили список вимираючих сіл, де доживають свій вік одні старики. А так — самі бачите, життя кипить і вирує.
Заключною частиною свята стали молодіжні гуляння: з музикою і танцями (виступали запрошені з Черкас гурт "Печворк" і ді-джей), яскравим феєрверком, і безкоштовним частуванням (шашлик, каша, напої тощо). Як уже здогадався проникливий читач, все це також профінансувало ДП "Перемога Нова".
- ДП "Перемога Нова" - перший помічник нашої громади у вирішенні соціально значущих питань, - підсумував Григорій Приходько, голова Будищенської сільської ради (села Будище, Лозівок, Єлизаветівка і Новоселівка). - Ми щороку укладаємо з ними соціальні договори, причому те, куди вкладати гроші, вирішують наші громадяни. А ми з керівництвом ДП "Перемога Нова" лише визначаємо черговість виконання цих завдань. Тому можу сказати одне - в 2018 році будуть профінансовані ті проекти, які необхідні людям. Наприклад, в минулому році завдяки підприємству ми зробили капітальний ремонт в амбулаторії загальної практики сімейної медицини в Будище, і встановили енергозберігаючі вікна в Лозівському ФАПі, майже 5 млн гривень направили на відновлення дорожнього покриття дамби у напрямку села Лозівок. Також проведено ямковий ремонт доріг в усіх наших селах... Загалом, села розвиваються, оновлюються і модернізуються. Так що, будемо жити.
Олександр Михайлов
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram