Декілька разів на місяць інтелектуальні турніри проходять у дитячій бібліотеці по вулиці Святотроїцькій, 24. Можна приєднатися до будь-якої команди як новачок, або прийти власною командою з шести осіб, інформує in.ck.ua.
Гру "Що? Де? Коли?" придумали в Одесі в 1980-х. Але телевізійний варіант з однією командою і багатьма глядачами поза телеформатом – не цікавий. Тому з’явилося спортивне "Що? Де? Коли?", де бере участь багато команд. Президент черкаського клубу Володимир Іванов запевняє – грати може будь-хто, не потрібно мати енциклопедичних знань, достатньо "щось пам’ятати зі шкільного курсу". Запитання у грі тренують логіку, асоціативне мислення, вміння працювати в команді.
Чому варто пограти у "Що? Де? Коли?"
Участь у грі – це, насамперед, неповторна атмосфера, відчуття команди та задоволення, коли вдається розкусити закручену головоломку.
- Ми граємо не заради результату, а заради процесу. В нашій команді є два учасники з Києва, вони приїздять до нас саме за атмосферою. В столиці грають більше заради виграшу, у нас – це хобі та спосіб гарно провести час. Зараз у Черкасах грає 7-8 постійних команд, іноді формуються нові. Найуспішніші команди – саме ті, де всі дружать і спілкуються поза турнірами.
Завжди рекомендую тим, хто тільки починає – не бійтеся, почитайте старі запитання, потренуйтеся і грайте! Всі спочатку лякаються, вважають, що це для них занадто складно. Але це неправда, гра розрахована на тих, хто "злегка" читає, "злегка" пам’ятає шкільну програму. Запитання спрямовані на розвиток логіки, це скоріше загадки, а не запитання на ерудицію, - розповідає президент черкаського клубу, капітан "FIDO" Володимир Іванов.
Ігри у "Що? Де? Коли?" стартували в Черкасах наприкінці 1990-х. Тоді грало 12-13 команд, приїздили навіть команди зі Сміли та Золотоноші. Потім на певний час ігри зникли з черкаської спільноти інтелектуалів. Відновили їх тільки у 2010, зараз ігри проходять постійно, 2-4 рази на місяць, окрім літнього періоду.
Переможець черкаського сезону отримує приз “Сову” і їде на всеукраїнський турнір. Із постійних гравців у всеукраїнських іграх брали участь черкаські команди "Пунктуальність", "Гешвадер", "FIDO", "ВеЧерКом".
- Я почала грати чотири з половиною роки тому: грала за збірну факультету, там запрошували на дорослі ігри. Прийшла, пригріли, сподобалося. За рік зібрала свою команду друзів, граю в ній досі. Цікаво – все! Дух суперництва, розвиток "думалки" і швидкості прийняття рішень. Це навіть у роботі допомагає. Хоча найкраще – це знайомство і спілкування з розумними людьми. Друзів і кохання треба шукати не в нічному клубі, а в ЧГК!
Наша команда називається "Пунктуальність", тому що на першій грі за столом спочатку сиділа одна людина, і той новачок. І коли його запитали, як називається команда, він крізь зуби прошипів: "Пунктуальність". Нові команди справді часом приходять і зникають після однієї-двох ігор. Новачкам здається, наче гра для них занадто складна. Але це неправда, з часом можна набратися досвіду. Треба не здаватися і грати, - каже учасниця команди "Пунктуальність" Мирослава Зеленська.
Мирослава розповідає, "Що? Де? Коли?" – це цілий культурний пласт. У кожної команди є свої “кричалки”, всі проводять тренування наживо і скайпом, є учасники, які приходять у командних футболках.
У гравців є навіть специфічна лексика, наприклад, "труна" – це запитання, на яке ніхто не відповів, "брати запитання" – правильно відповідати, "що курив автор" – абсурдне запитання, "капітанський нюх" – вміння обрати правильну версію з усіх запропонованих.
"Що? Де? Коли?" для всіх
Містяни знають про клуб "Що? Де? Коли?" по турнірах в торгівельному центрі "Любава", "Хрещатик-Сіті" та інших івентах. У наступному році таких ігор буде немало, адже на міському конкурсі проектів "Громадський бюджет" клуб отримав 200 тисяч гривень на їх організацію.
Після таких заходів до черкаської ліги "Що? Де? Коли?" приходить багато новачків, які формують свої команди. Спочатку вони ніяковіють, оскільки у порівнянні з досвідченими командами набирають за гру по 3-5 правильних відповідей із 36 можливих. Але це абсолютно нормально, зазначають “щодеколишники” з досвідом.
- Я граю з 2011 року. Назва нашої команди була складена із "віче" – збірна, "Черкаси", "команда". Ми тренуємося вечорами, тому в назві є сенс – "пограємо вечерком". На грі стараємося відповісти на все, що можливо. Образливо не відповісти, коли "все було", і логіка, і знання, а чогось не вистачило. Найбільше задоволення – відповісти на запитання всією командою, коли всі підхоплюють версію і щось додають.
Якщо чесно, перемога не важлива, важливий процес – ти або отримуєш від нього кайф, або ні. Звісно, перемагати приємніше, але це боротьба, скоріше, із самим собою. Добре, коли з тобою грає енциклопедія, але важливіше – вміння швидко думати, працювати в команді, інтуїція, асоціації, вміння швидко пояснити хід своїх думок. Трапляється, комусь в голову приходить інтуїтивне осяяння, і всі вирішують – все, більше не думаємо, це точно воно, - розповідає капітан команди "ВеЧерКом" Микола Король.
Під час гри найголовніше – не боятися сказати дурість, – ділиться досвідом Микола Король. Найбільш несподівана, на перший погляд, версія може виявитися правильною або викликати в когось правильні асоціації.
Сезон ігор "Що? Де? Коли?" в самому розпалі, до клубу вже приєдналося декілька нових команд. Деякі втекли, злякавшись конкуренції, а деякі вперто грають і вже набирають більше балів, ніж на початку. У клубі фанатів "Що? Де? Коли?" завжди чекають на нові команди і учасників, які можуть приєднуватися до будь-якої з постійних команд, якщо тій не вистачатиме гравців.
Контакти черкаського клубу в мережі: ВК, Facebook.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram