Від “невиліковно” до “є шанс”: як гематолог Черкаського онкоцентру змінює уявлення про рак

27 липня 2025, 14:26

Анатолій Кравець - лікар-гематолог відділу гематології та трансплантації кісткового мозку Черкаського клінічного онкологічного центру. Його спеціалізація - лікування найскладніших захворювань крові, зокрема лейкемій, лімфом та інших онкогематологічних патологій.

За його словами, вибір професії був не випадковим.

"Основним при виборі професії було бажання допомогти людям з важкими захворюваннями. Окрім цього, я хотів роботу, де треба більше розмірковувати, ніж робити рутинні речі", - розповідає Анатолій.

Гематологія - складна галузь, яка вимагає глибоких знань у галузях імунології, генетики та онкології. Анатолій працює з пацієнтами, що часто перебувають на межі життя і смерті. Зокрема, у відділі з 2019 року проводять трансплантації кісткового мозку - процедури, які ще десять років тому здавалися недоступними в Україні.

"Кожен день з’являється якась нова інформація, нові методи лікування, препарати та дослідження — ті, що раніше були нам недоступні", - пояснює лікар.

Один із найбільш вкорінених міфів, із яким стикається фахівець, — що рак крові не лікується. Саме через це пацієнти часто впадають у розпач і втрачають дорогоцінний час.

"Коли людина чує, що в неї гостра лейкемія, то перше, про що думає - що вона вже померла. Але для цього ми і є - щоб пояснити, що це лікується і діагноз - не вирок», - наголошує фахівець.

Проте не кожен пацієнт готовий одразу довіритися лікареві.

"Найважче — налагодити контакт із тими, хто не налаштований на діалог. Іноді доводиться витратити багато часу, щоби порозумітися", - зізнається він.

Багато хто звертається вже на пізніх стадіях, часто після самолікування або затягування з діагностикою.

"Хтось боїться, хтось не хоче обстежуватися, хтось вирішує, що це почекає, але рак не чекає", -констатує лікар.

Особливе місце у його практиці посідають перші трансплантації - їх було одразу шість.

"Я пам’ятаю їхні діагнози, як вони проходили лікування. Зараз вони вже закінчили лікування і живуть своє життя", - ділиться Анатолій.

Серед найемоційніших випадків — історія молодого хлопця, якого вдалось врятувати буквально на межі.

Надихає Анатолія Кравця саме цей результат - бачити пацієнтів, які завершили лікування, повернулися до повноцінного життя і можуть насолоджуватися ним, не озираючись назад.

За інформацією Черкаського клінічного онкологічного центру

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Реклама
Реклама
Вгору