Очільники ветеранських організацій Черкас обурені тим, що їх представників не внесли до членів комісії, де мали обирати директора “Обласного центру медико-соціальної експертизи ЧОР”.
Водночас в обласній раді доводять, що процедура відбувалась згідно встановлених правил, що ж до складу комісії - в неї увійшли ті громадські організації, які раніше не брали в ній участь, але які теж, як і інші давно опікуються людьми з інвалідністю.
Цьогоріч 10 громадських організацій претендували на участь у комісії. Аби дати можливість різним ГО впливати на результати й забезпечити максимальну відкритість засідань для громадськості, в облраді не залучали одних і тих самих представників.
Членами цьогорічної комісії стали Євгеній Романов (засновник, член ГО "Черкаська обласна організація “Рівність"), Олег Скалько (голова ГО "Самооборона майдану в Черкаській області", керівник громадської ради при ОДА, в яку входять 35 різноманітних громадських організацій) та Олексій Шебалін (голова правління ГО "Черкаська обласна організація інвалідів “Надія”).
У свою чергу голова “Черкаського союзу ветеранів АТО” Олексій Колісник розповідає, що в комісію не увійшли члени ветеранських організацій, які багато працювали задля функціонування МСЕК в області.
- Коли ми дізналися про групування комісії на зайняття вакантної посади директора МСЕК, відразу подали необхідні документи. Це логічно, що ми маємо бути членами комісії - щорічно велика кількість АТОвців, якими ми опікуємося, повертається з війни і йде проходити МСЕК. Однак із нами ніхто не сконтактував, не запросив прийти на зустріч, де обирали б претендентів на членство в комісії, - каже Олексій Колісник. - Ми створили “дорожню карту” для людей, які повертаються з війни, налагодили механізм проходження комісії. Завдяки спільним діям ветеранських організацій Черкаська область - перша, яка забезпечила ветеранів такою підтримкою, - розповідає Олексій Колісник.
Олексій Колісник впевнений: для того, щоб контролювати ситуацію під час відбору та голосування за директора установи медико-соціальної експертизи, потрібно розуміти ситуацію в регіоні.
- Тобто знати вузьку специфіку роботи на Черкащині, комплектацію необхідних пакетів документів і термінологію. Все присвійне Черкаській області найкраще знають ті, хто напрацював це все, - пояснює очільник ГО “Черкаський союз”.
Позицію колеги підтримує голова організації “Об’єднання бійців-реформаторів” Сергій Лугеря. Він наголошує, що вибір директора обласного закладу МСЕК - серйозне питання, яке може зруйнувати пророблену до цього роботу, якщо члени комісії голосуватимуть “за аби кого”.
- Ми обурені не через те, що не можемо проголосувати за якогось кандидата, ні. Ми хочемо проголосувати для того, щоб усе, що ми напрацьовували роками, не знищили за короткий термін, - каже голова спілки.
Позицію Сергія Лугері та Олексія Колісника підтримує і голова “Черкаської міської спілки ветеранів Афганістану” Борис Карганов. У його організації, яка існує понад 30 років, близько 1,5 тисячі учасників. Із них 40% - люди з інвалідністю, яким час від часу потрібно проходити медико-соціальну комісію.
- Враховуючи кількість людей, яких ми представляємо, нехтувати нашою думкою - нелогічно, - стверджує Борис Карганов.
Натомість у Черкаській обласній раді пояснюють, що згідно з положенням, обрати всіх 10-ох представників громадських організацій, які подали документи, неможливо.
- Для незалежного голосування за претендентів на посаду директора Центру цього року обрали нових представників громадських організацій. Усі засідання комісії відбуваються відкрито, тому це не заважатиме усім охочим приймати в них участь. Графік їх проведення оприлюднюється на сайті. Там можна знайти онлайн-трансляцію або ж прийти особисто і висловити своє бачення стосовно обговорюваної проблеми, - пояснюють в обласній раді.
Очільник "Черкаської обласної організації інвалідів “Надія” Олексій Шебалін, якого затвердили як члена комісії, переживань представників ГО, які були минулого разу та не увійшли цього - не поділяє.
- Член комісії може висловити свою суб’єктивну точку зору стосовно того, кого бачить на посаді директора МСЕК. Із усіх суб’єктивних думок під час голосування виходить об’єктивна - за якого претендента проголосувала більшість, - розповідає Олексій Шебалін.
Голова правління ГО “Надія” каже, що свого часу він активно співпрацював із “Обласним центром медико-соціальної експертизи ЧОР”, тому знайомий із завданнями та основними напрямками роботи установи.
Голова громадської ради при ЧОДА Олег Скалько розповідає, що членів комісії обирають згідно з певним положенням. Відповідно до цього документу, громадські організації, члени яких хочуть бути у складі комісії, повинні працювати у сфері запобігання корупції та антикорупційної діяльності або захищати інтереси громадян у сфері охорони здоров’я. Зареєструвати організацію вони повинні щонайменше за два роки до проведення конкурсу. У всіх затверджених членів комісії ці вимоги дотримані.
- Якщо я бачитиму, що відбувається нечесний відбір або когось намагатимуться “протягти”, то перший встану і повідомлю про це інших членів комісії. Для того, щоб уникнути подібних інцидентів, усіх на засіданні повідомили про поняття “конфлікт інтересів” - коли підлеглі не можуть голосувати за своїх керівників. Якщо претендент на посаду і член комісії пов’язані робочими моментами, останній повинен відмовитися від голосування до його початку, - говорить пан Олег.
В іншому випадку, якщо члени комісії помічають можливі корупційні зв’язки, вони повинні повідомити про свої підозри у прокуратуру.
- Лише після перевірки правоохоронних органів може відбутися повторне засідання комісії та голосування за директора “Обласного центру медико-соціальної експертизи ЧОР”, - розповідає очільник громадської ради при Черкаській ОДА.
Остаточне засідання, на якому члени комісії ознайомляться з претендентами на посаду директора МСЕК, оприлюднять на сайті Черкаської обласної ради.
Аліна Євич
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram