Велике переселення в Умані: “стихійники” обживають нові місця, а містяни радіють вільним тротуарам

29 липня 2016, 19:22

jdans

Скандал - місяць тому і захоплення - останніми тижнями. На початку уманські стихійні торговці перекривали дорогу і під стінами міської ради кричали, що ніколи в житті не зайдуть на територію ринку, відмовляючись шукати будь-які компроміси. А вже сьогодні бабусі з домашніми продуктами кооперуються і орендують одне місце на двох. Шістнадцятьом зареєстрованим підприємцям знайшлося місце на ринку, а незареєстровані починають легалізовувати свій бізнес, інформує "Вечірня Умань".

Напружені стосунки між владою і стихійними торговцями розгорілися на початку червня, коли курс міського голови на «чисте європейське місто» розбігся з бажанням окремих уманчан торгувати, де їм заманеться. В хід пішла «важка артилерія» - перекриття дороги до центрального ринку. Стихійникам, які підняли бунт,  не було що втрачати. А підприємці, які торгували на ринку, залишилися в той день без заробітку.

Наступного дня конфлікт розгорівся у стінах міської ради, перетворивши громадські збори на балаган, а залу засідань - на "базар". Пропозицію перейти на місцеві ринки, які здебільшого пустують, було сприйнято "в штики". Торгівці заявляли, що місце на ринку коштує до 700 доларів, тоді як самі продавці на ринку запевняли – максимум, це 300 гривень на місяць… Але вже згодом частина торгівців почала працювати на ринках, очистилися проходи біля ринку «Вечірній», «Дубки». І уманчани заговорили про те, що містом стало приємніше ходити.

Як результат, на сьогодні 130 метрів торгових прилавків на центральному ринку зайняли колишні стихійники.

«Зараз до нас зайшло більше 150-ти торговців. В основному - це бабусі, які беруть одне місце на двох, яке коштує 5 гривень - для овочів, 20 – для м’яса, - розповідає Ігор Слонь, директор Колгоспоного ринку. - Частина торговців і далі продає товари "на землі", але вже у межах ринку. Та найголовніше, що вся продукція проходить лабораторні аналізи і уманчани можуть бути впевненими, що купують якісні товари.»

Туристам – комфортна Умань, містянам - чистота та порядок

Наразі конфліктна ситуація залишилася лише з Алеєю Героїв. Колишні торговці ринку «Слов’яни» категорично не хочуть переходити на запропоновані місця на ринках. Проте їх відсутність на алеї вже допомогла цивілізовано провести один з музичних фестивалів, на який з’їхалися гості з усієї країни. Він проходив на території монастиря Василіанів, де знаходиться державний архітектурний заповідник.

«Нарешті за тривалий час торгові точки зникли з території Державного заповідника. І його околиці перестали бути схожі на смітник.  Ми неодноразово писали звернення до міського голови та до управління культури Черкаської ОДА. Нарешті, нас почули, і сквер став зоною відпочинку. А монастир Василіанів – історичною пам’яткою..» - коментує директор ДІАЗ «Стара Умань» Олександр Мельничук.

Як повідомив міський голова Олександр Цебрій, наразі в планах міської влади розвивати туристичну складову міста. А відтак, буде рости кількість туристів. І якщо в Умані буде впорядкована легальна торгівля, це допоможе наповнювати бюджет. І краще утримувати дороги, медицину, культуру та освіту. В кінцевому випадку виграють усі.

Що думають про стихійну торгівлю містяни?

Думка депутата
Сергій Яремчук ВО «Свобода»: Ми за чисті вулиці

«Питання стихійної торгівлі, що стояло ребром, нарешті досягло стадії поступового вирішення. Вулиці стали чистішими і торговці знайшли для себе  місце. Це тільки початок. У майбутньому, сподіваюся, буде створено сільськогосподарський ринок, де б жителі з усіх сіл району могли продавати свою продукцію.»

Думка лікаря
Лариса Качанова: торгівлю кишковою паличкою і сальмонелою не потрібно заохочувати

Начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Управління держпродспоживслужби в м. Умань, впевнена, що торгувати молоком разом з рибою і м’ясом, це заражати уманчан хворобами…

«За 5 місяців в Умані зафіксовано 101 випадок спалаху кишкової палички, що вдвічі перевищило минулорічні показники. Найчастіше інфекція поширювалась через м'ясо-молочні продукти і вражала дітей до 14 років. А минулого року в Умані вперше за 15 років виявлено захворювання на сальмонельоз. Щоб запобігти цьому, продукти варто купувати тільки на ринках і магазинах, де вони перевіряються»

Думка матері

 Ліля Кушніренко: «Торговців, що стояли перед ринком «Вечірній» переселили в середину. І я вам скажу, це таке щастя іти з дитячим візочком широкими торговими рядами, іти повз ринок вільним тротуаром! Сподіваюсь так буде завжди!»

Думка уманчанки

Олена Шокарь -  працююча студентка: «Мені приємно щоранку ходити на роботу чистими вулицями. Коли немає вічних черг і штовханини. Адже не тільки продавців, а й уманчан потрібно привчати купувати на ринку. А не на вулиці.»

 Думка продавців

Олександр Шарук,  продавець на Колгоспному ринку, торговець овочами:
«На новому місці є як недоліки, так і переваги. Величезний плюс, що під накриттям дуже зручно. Не страшна ні спека, ні дощ. Але тут теж потрібно знати, де ставати. Чим ближче до проходу, тим більший виторг. Але на вихідні поруч з проходом так просто не станеш. Якби можна було мати своє місце, було б значно краще. Постійні клієнти знали б, де мене шукати.»

Олена, продавець на Колгоспному ринку: «Ми хоч і зайшли на ринок, та як бачите торгуємо на землі. Адже за прилавками нас приймають за перекупщиків. На ринку варто зробити окрему зоною з табличкою «Товар з городу», щоб люди знали  де нас шукати.»

Валентина  продавець на ринку «Вечірній»: «Ми зайшли у ринок минулого вівторка, і на даний час всім задоволенні, тут прохолодно, є столи і можна сісти, а от в неділю - сладніше. Не вистачає місця всім, але  сподіваємось нам розширять територію.»

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору