В ОПОРІ розповіли, чия виборча кампанія виявилася найдорожчою на Черкащині

16 листопада 2021, 21:58

Відповідно до остаточних фінансових звітів, 18 кандидатів витрачали кошти на виборчі кампанії, з них 6 кандидатів — в ОВО №184 та 12 кандидатів — в ОВО №197. Загалом кандидати на Черкащині витратили 3 мільйони 740 тисяч гривень, а на Херсонщині офіційний розмір витрат на агітацію становить 3 мільйони 50 тисяч гривень. Розміщення агітаційних матеріалів у місцевих засобах масової інформації стало найпоширенішим сегментом видатків, на який кандидати в округах в середньому витратили близько 40% коштів.

Про це повідомляє ОПОРА.

Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України», розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата подає остаточний фінансовий звіт до ОВК не пізніше як на сьомий день після дня голосування (7 листопада включно). Однак не всі кандидати, які балотувалися в округах, виконали законодавчі вимоги щодо підзвітності виборчих фондів. Із 40 кандидатів остаточну звітність подали тільки 27 — 10 в ОВО №184 та 17 в ОВО №197. 12 листопада 2021 року Центральна виборча комісія оголосила попередження 13 кандидатам за порушення термінів подання остаточних звітів до ОВК.

Так, попередження отримали 5 кандидатів, які балотувалися на Херсонщині: Олег Баркаренко (ВО «Свобода»), Геннадій Лагута 1972 р.н. (самовисування), Тетяна Лазарева («Миколаївці»), Андрій Помазан («Нові обличчя») та Олександр Пономарьов («Блок Опозиційних Сил»). На Черкащині попередження, відповідно, отримали 8 кандидатів: Владислав Голуб 1992 р.н. (самовисування), Вячеслав Голуб (самовисування), Тамара Звягінцева («Християнський рух»), Олена Козачук («Молодий Харків»), Петро Кур’ят («Справжня Україна»), Дмитро Кухарчук («Національний корпус»), Богдан Панкевич («Українська галицька партія») та Антон Подчапко («Владу народу!»). До 20 листопада окружні виборчі комісії мають провести аналіз остаточних фінансових звітів та у разі виявлення порушень повідомити про них правоохоронні органи.

Витрати кандидатів в ОВО №197 (Черкащина)

Найбільший за розміром виборчий фонд на довиборах у Верховну Раду мав кандидат від парламентської партії «Європейська Солідарність» Роман Сущенко — 1 мільйон 536 тисяч гривень. Фонд був наповнений винятково за рахунок партійних коштів. 1 мільйон 303 тисячі гривень кандидат витратив на використання засобів масової інформації, зокрема на виготовлення відеоматеріалів та їх трансляцію на ТРК «Вікка». Тако кандидат платив за виготовлення студійної програми в ТРК «Ільдана» та надання ефірного часу на телеканалах «Магніт» і «Прямий». Роман Сущенко спрямовував кошти на представленість в Інформаційному агенстві «Прочерк» та в газетах «Златокрай», «Дніпрова Зірка». 117 тисяч гривень Сущенко витратив на виготовлення агітаційної продукції — друкованих матеріалів, календарів, інформаційних матеріалів тощо. Крім того, кандидат не забував про присутність у мережі інтернет, на що витратив 97 100 гривень. Найбільшу суму (80 тисяч гривень) було заплачено ТОВ «Сучасні рекламні рішення» за розміщення агітаційно-рекламних матеріалів в інтернеті. На зовнішню рекламу кандидат не спрямовував великих коштів — витрати на борди та сітілайти становили всього 17 640 гривень.

Розмір виборчого фонду кандидата від політичної партії «Слуга народу» Віталія Войцехівського склав 1 мільйон 222 тисячі гривень. Єдиним джерелом його наповнення стали добровільні внески фізичних осіб. Найбільше коштів кандидат витратив на зовнішню рекламу — 400 тисяч гривень, а основним надавачем послуг стало товариство з обмеженою відповідальністю у місті Києві «Кіт Медіа». Приблизно по 300 тисяч гривень було витрачено на використання засобів масової інформації та проведення агітації в інтернеті, з яких 220 тисяч пішло на Facebook-рекламу. Витрати на використання медіа були розподілені так: 192 тисячі гривень — на оплату ефірного часу на телебаченні, 11 тисяч — на оплату реклами на радіо та 112 тисяч — на публікації у друкованих ЗМІ. Кандидат найчастіше розміщував агітацію в газетах «Дніпрова зірка», «Златокрай», «Вечірні Черкаси» та оплачував ефіри на ТОВ ТРК Вікка і «Суспільному». На радіо агітацію кандидата можна було почути на хвилях «Рокс», «Авторадіо», «Шансон», «П’ятниця», «Next», «Шансон», «Хіт ФМ». Також кандидат замовив виготовлення матеріалів передвиборної агітації на загальну суму 200 тисяч гривень. Відповідно до звіту, для цього кандидат користувався послугами різних суб’єктів, зокрема ТОВ «Газета Златокрай», «Вісник Золотоніщини», «Сільські обрії».

Виборчий фонд Владислава Голуба (самовисування) становив 508 тисяч гривень, з яких 100 тисяч були коштами кандидата, а 408 тисяч — внесками фізичних осіб. 65% коштів фонду кандидат спрямував на послуги з виготовлення передвиборної продукції, основним виконавцем яких було товариство з обмеженою відповідальністю у Вінниці «Прес Корпорейшн Лімітед». Другою за видатками була агітація в медіа. Так, кандидат витратив майже 75 тисяч гривень на просування себе в газетах «Сільські обрії», «Дніпрова Зірка», «Канівчанка», Вісник Золотоніщини» і на телеканалах «Вікка», «Суспільне», «Магніт». 53 тисячі гривень пішло на розміщення зовнішньої реклами, послуги з якого, крім ФОПів, надало КП «Канівське госпрозрахункове художньо-виробниче об’єднання». Також кандидат витратив 50 тисяч гривень на розміщення та просування реклами в інтернеті — отримувачем та виконавцем послуги був ФОП Макуха Микола Анатолійович.

Розмір виборчого фонду кандидата від Європейської партії України Андрія Лобунця становив 137 500 гривень, і сформований він був винятково за власні кошти кандидата. Найбільшу кількість коштів було спрямовано на місцеві медіа. 56 190 гривень кандидат витратив на публікації у газеті «Вечірні Черкаси», в інтернет-виданнях «Вичерпно», «18000» та на телеканалі «Вікка». 22 660 гривень пішло на виготовлення агітаційної продукції, 18 800 гривень — на зовнішню рекламу та 7 800 гривень — на послуги, пов’язані з мережею «Інтернет». Крім того, у додаткових витратах кандидат вказав 31 000 гривень за примірники газети «Вечірні Черкаси».

Виборчий фонд Івана Степанця (самовисування) становив 102 301 гривню, з яких одна гривня надійшла від самого кандидата, а інші кошти — від фізичних осіб. Витрати кандидат зосередив у двох напрямках: виготовлення агітаційної продукції та розміщення реклами на зовнішніх носіях. Так, було замовлено та виготовлено друкованих агітаційних матеріалів на суму 60 тисяч гривень. Також кандидат спрямував майже 36 тисяч гривень на зовнішню рекламу. Виконавцями цих послуг були ФОП Кудактін С. В. та ТОВ «Рекламне агенство «Борд». Крім того, 6 400 гривень було заплачено за публікації в інтернет-виданні «Вичерпно».

Андрій Іллєнко, кандидат від політичної партії ВО «Свобода», мав виборчий фонд у сумі 62 258 гривень, сформований із власних коштів кандидата та внесків громадян. Майже половину коштів (27 890 гривень) Андрій Іллєнко витратив на зовнішню рекламу, 8 085 гривень — на публікації агітаційних матеріалів в газеті «Дніпрова Зірка». На 17 тисяч гривень було виготовлено друкованої продукції, а 5 тисяч витрачено на просування матеріалів у соціальних мережах. Варто зазначити, що кандидат під час виборчої кампанії організував більш ніж 10-денний тур по округу музичного гурту «Ромакс» та співачки Катерини Бойко, проте це не було відображено у фінансовій звітності кандидата.

Фонд Григорія Козьми («Блок Едуарда Гурвіца») становив 50 тисяч гривень. Основними видатками стали виготовлення агітаційної продукції — 27 500 гривень та розміщення інформації на вебвузлах, у тому числі в соціальних мережах — 21 300 гривень. Виборчий фонд Наталії Степушенко дорівнював 50 тисяч гривень, і сформований він був за кошти політичної партії «Нові обличчя», яка і висунула кандидатку. Всю суму було витрачено на рекламні послуги в інтернеті та поширення інформації через соціальні мережі. Кандидатка Тетяна Радченко, яка балотувалася шляхом самовисування, сформувала виборчий фонд за власні кошти у сумі 26 500 гривень. 21 тисячу було витрачено на виготовлення друкованих агітаційних матеріалів у ТОВ «Агенство «Сова» та 5 тисяч — на публікацію матеріалів на сайті "Нова Доба". 500 гривень залишились невикористаними.

Спостереження ОПОРИ показували, що активність Леоніда Даценка (самовисування) проявлялася тільки в публікації у ЗМІ статей проти Владислава Голуба, що було підтверджено фінансовою звітністю кандидата. Леонід Даценко мав виборчий фонд розміром 20 тисяч гривень, з яких 7110 гривень було витрачено на агітаційну продукцію, 12 195 гривень — на засоби масової інформації та 695 гривень — на розміщення передвиборчих матеріалів в інтернет-виданні «Дзвін». Для агітації у ЗМІ кандидат також використовував газету «Нова молодь Черкащини».

Юлія Гершун (самовисування) за власні кошти сформувала виборчий фонд розміром 19 тисяч гривень, з яких виготовила друковану агітаційну продукцію на 17 500 гривень. Виборчий фонд кандидатки мав залишок у сумі 1 500 гривень. Найменшим за розміром був виборчий фонд кандидата від Молодіжної партії України Романа Коніжая. Сума фонду кандидата становить 5 000 гривень, з яких 4 590 гривень було витрачено на виготовлення друкованої продукції. 410 гривень так і залишилися невикористаними.

Кандидати Вячеслав Резніков («Команда Андрія Балоги»), Руслан Алексіюк («Рівне разом»), Сергій Василюк («Народовладдя»), Владислав Пильник («Могутня Україна») та Сергій Чередніченко подали «нульові» звіти.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору