Із більш ніж тисячі виборчих дільниць в області на одній виборчий процес був найгарячішим. Проте членам обласної виборчої комісії вдалося оперативно вирішити ситуацію.
Про це, а також про те, коли очікувати перших результатів волевиявлення, в ексклюзивному інтерв’ю Черкаському краю розповів голова обласної виборчої комісії Микола Свергунов.
— Миколо Володимировичу, що ж насправді сталося на одній з виборчих дільниць Черкас? Адже деякі інтернет-ресурси повідомляють про ледь не фальсифікації?
— Розпочати треба ще з 12 жовтня. Цього дня ми відправили зразки бюлетенів у територіальні виборчі комісії в Черкаській області, також і в черкаську міську виборчу комісію. Протягом двох днів ці зразки мали бути вивішені на стендах виборчих дільниць для ознайомлення. 16 жовтня ми передали черкаській міській комісії вже надруковані бюлетені. В той же час вона передала їх Соснівській районній виборчій комісії. В п’ятницю 23 жовтня члени обласної виборчої комісії кілька разів телефонували в соснівську районну виборчу комісію, щоб звідти передали бюлетені на виборчі дільниці для перерахунку і виявлення поліграфічного браку. Й тільки о 4-ій годині ранку в день виборів дільниця №711078 на 79-му виборчому окрузі нарешті отримала бюлетені. Вже близько 8-ої ранку один із кандидатів виявив на цій дільниці технічний брак у бюлетенях на вибори до обласної ради. В результаті технічної помилки на бланки потрапили прізвища кандидатів з іншого округу.
— Як же вийшли з цієї ситуації працівники виборчої комісії?
— Ми не сиділи склавши руки. Завдяки оперативному реагуванню та злагодженій роботі всієї комісії вдалося мінімізувати негативні наслідки для волевиявлення. Ми зі свого боку зробили все що могли, щоб вибори на дільниці відбулися — комісія своєю постановою ухвалила рішення швидко передрукувати зіпсовані бюлетені, видати нові бюлетені дільничній комісії, а поліграфічний брак — забрати з дільниці і знищити. В Центральній виборчій комісії підтримали таке рішення. Буквально за 3 години — близько 11.00 — ці бюлетені вже були доставлені й прийняті ДВК.
— Наскільки ця ситуація вплинула на хід голосування на цій дільниці?
— За моєю оцінкою, близько 90 відсотків виборців змогли реалізувати своє виборче право. З дільниці нами було вилучено 2065 бюлетенів з поліграфічним браком. Далі голосування там відбувалося за передбаченою законом процедурою без інцидентів. Безумовно, при підрахунку траплятимуться браковані бюлетені, за якими виборці вже встигли проголосувати (загалом їх буде не більше 10 відсотків). Відповідно до закону, їх вважатимуть такими, що не підлягають врахуванню. Гадаю, що комісія ухвалила єдино правильне рішення в даній ситуації й вибори на дільниці все ж відбулися. Для нас головне – забезпечити конституційні права громадян-виборців і кандидатів у депутати.
— На кому лежить відповідальність за цю прикрість?
— На жаль, процедура отримання бюлетенів дільничними виборчими комісіями під час місцевих виборів прописана не так чітко, як, наприклад, у законі про вибори до Верховної Ради, де говориться, що бюлетені мають бути отримані дільничною виборчою комісією за 3 дні до голосування. Гадаю, недосконалість законодавства — одна з основних причин, адже ДВК отримала бюлетені тільки о 4-ій годині ранку! Що хотілося б додати, зараз деякі ЗМІ, зокрема й відомі інтернет-сайти, перекручують факти, подають це як сенсацію, висвітлюючи дану ситуацію однобоко й акцентуючи на негативі. В той же час, оперативність та злагодженість роботи всіх, хто зумів забезпечити проведення виборів, до уваги не беруть.
— Яких сюрпризів чекати виборцям від процесу підрахунку голосів.
— Зараз триває робочий процес підвезення бюлетенів та підрахунку голосів. Впевнений, що до визначеного законом терміну підбиття підсумків голосування — 4 листопада — всі процедури будуть дотримані й матимемо результати виборів. Протоколи з першої за ліком ТВК очікуємо у понеділок по обіді.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram