В НСЗУ розповіли, як дотримуватись посту без шкоди для здоров’я

21 березня 2021, 20:01

15 березня розпочався Великий піст, який триватиме включно до 1 травня. На час посту ті, хто його дотримується, суттєво обмежують свій раціон. Кілька порад, як при цьому не зашкодити собі та власному здоров’ю опублікували на сторінці "НСЗУ для пацієнта" у мережі "Фейсбук".

Медики зауважують, що їжа під час посту має бути максимально збалансованою, щоб забезпечити організм усіма необхідними корисними речовинами. Для цього потрібно обирати не лише продукти, а й спосіб їх приготування. Віддавайте перевагу відварюванню, запіканню, тушкуванню з додаванням олії у вже готову страву. Це допоможе зберегти всі цінні компоненти продуктів. Дієтологи радять також готувати страви у вигляді пюре та паст.

Дуже важливим є споживання достатньої кількості води: 1,5-2 літри вдень.

Відмова від м’яса принесе безумовну користь, якщо насамперед виключити з раціону ковбаси, шинку, сосиски, копченості, а також різноманітні їх похідні по типу шаурми, хот-догів, гамбургерів. Якщо за станом здоров’я ваш лікар не радить повністю відмовлятись від м’яса, то шматочок відвареного або запеченого білого нежирного м’яса точно не завадить. Також пам’ятайте, що м’ясо можна замінити рослинними білками. Наприклад, бобовими. Це - квасоля, нут, горох, сочевиця та боби.

Щоб відмова від молочних та кисломолочних продуктів негативно не вплинула на мікрофлору кишківника, необхідно включити в раціон вівсяну кашу і квашену капусту. А уникнути дефіциту кальцію в організмі допоможуть насіння кунжуту і соняшнику, горіхи, капуста та шпинат у щоденному раціоні.

Каші є, безумовно, корисними, але не можна обмежувати раціон виключно ними. Каші добре поєднуються з овочами, насінням гарбуза та льону, грибами.

Також МОЗ не радить харчуватися самими лише вуглеводами, особливо білими хлібом та рисом і “пустими” макаронами - такий раціон призводить до нестачі вітаміну В1, появі закрепів і набору ваги ➡https://bit.ly/3lGYUJb.

Стосовно риби, то її заборонено їсти лише у певні дня посту. Тож обов’язково потрібно включити морську рибу до страв, щоб покрити нестачу омега-3 поліненасичених жирних кислот. Також варто додавати у готові страви суміш оливковкової, соняшникової та кукурудзяної олій або арахісове масло.

Не забувайте про насіння льону та гарбуза, морську капусту.

Виходити з посту слід поетапно, поступово додаючи в раціон м’ясні страви та кисломолочні продукти. Взагалі піст є гарною нагодою збагатити свій раціон продуктами, яких, можливо, не їли раніше часто.

Але варто нагадати про застереження:

  • - Людям, які мають певні хронічні захворювання, потрібно з обережністю підходити до цього і обов’язково радитись зі своїм сімейним лікарем чи терапевтом.

  • - Протипоказано поститися вагітним, особливо при токсикозі, жінкам, які годують грудьми, а також пацієнтам із захворюваннями органів травлення і цукровим діабетом, пацієнтам після перенесеної операції або тривалої хвороби. Людям, які зайняті важкою фізичною працею, також не бажано тримати піст.

  • - Піст необхідно припинити, якщо людина відчуває слабкість, запаморочення, потемніння в очах.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору