Не дивина цієї зими почути, що хтось через економію опалення ловить дрижаки. А в одному з чорнобаївських будинків інше — топлять так, що жителі змушені відкривати кватирки і двері, пише Черкаський край.
Парадокс даної ситуації в тому, що в будинку водночас і «тропіки», і «арктика» — в правому крилі розкочегарюють до +30, а в лівому — ледь +13 градусів. Цей температурний «феномен» люди змушені терпіти в будинку по вулиці ще й досі Леніна, 112. Триповерхове приміщення в Чорнобаї називають готелем «Райдуга» за звичкою, бо ніякого готелю в райцентрі не залишилося, тому тим, хто у відрядженні, найближче можна переночувати хіба що в Золотоноші. Колишній готель у Чорнобаї зайняли під офіси різні фірми та організації, також видали ордери на житло, в тім числі й переселенцям.
Готуючись до нинішнього опалювального сезону, в Чорнобаї запровадили енергозберігаючі технології: з трьох котелень одну перевели на тверде паливо і вона обслуговує районну лікарню; другу — законсервували, третю — реконструювали, і тепер вона «кочегарить» на природному газу. З метою економії газу в листопаді встановили лічильник тепла в так званому готелі. Лічильник розмістили в правому крилі будинку, в приміщенні комп’ютерного центру. Тут ремонтують оргтехніку й телевізори. Господарю Олександру Пономаренку та його співробітникам спекотно, доводиться час від часу й при відкритих дверях працювати, дехто навіть застудився — спину протягло. Так само, як у парній, почуваються і в розташованій поверхом вище перукарні.
— В будинку шість стояків, по нашому першому радіатори настільки гарячі, що й руки не втримаєш, — розповідає Олександр Дмитрович. — У сусідніх — прохолодніші, а в крайніх і зовсім холодні. Ми намагаємося регулювати тепло, прикручуючи краник лічильника, але тоді приходять ті, хто вище від нас і збоку й вимагають додати, бо їм холодно. Тому змушені підкручувати й відчиняти у себе двері. На ніч ми могли б залишити прикрученим лічильник на самий мінімум, але як, коли зверху проживають жильці, які не згоджуються ночувати в холоді.
Лічильник напевне економить витрачання газу нашим постачальникам тепла, але я за свій «ташкент» плачу по повній — втричі дорожче, ніж торік. За опалення площі в 46 квадратних метрів торік я платив гривень 800, а за цьогорічний січень принесли квитанцію на 3600 гривень. Очі полізли на лоба — якийсь абсурд. Ідея енергозбереження добра, але не доведена до толку: в підвалі бойлер, труби гарячої води не ізольовані, на стояках не вмонтовані краники, щоб вода циркулювала не у вузькому колі, а розподілялася по всіх радіаторах у будинку. Систему слід відрегулювати й налаштувати. Тоді я ладен встановити індивідуальний лічильник тепла, щоб платити за те, що використав.
У лівому крилі антипод «тропіків» — «арктика». Теплоносій сюди доходить уже низької температури. Тут на першому поверсі розташований офіс адвоката Станіслава Головні, температура в кімнатці площею 10 квадратних метрів ледь дотягує до +13 градусів. І господарю, і його клієнтам тут необхідно мати з собою шапку й рукавиці. Якщо торік за теплопостачання орендар платив у межах 250 гривень, то в «енергозберігаючому» режимі за листопад прийшла квитанція на 350 гривень, за грудень — 879. Тобто за тепло всі платять однаково: як ті, хто отримує його в надлишку, так і ті, хто недоотримує. На додачу до температурної «стабільності», коли одним жарко, а другим холодно, в середині січня протягом трьох днів холодно стало всім. Коли термометри в приміщенні показували +3, люди забили на сполох. Як значиться в офіційному листі-відповіді директора Чорнобаївського комунального підприємства теплових мереж С.Самченка, ситуацію виправив слюсар: «Як виняток, 18.01.2016 р. до орендованого приміщення був направлений слюсар КПТМ, який виявив й усунув недоліки інженерних систем та обладнання, а саме видалив залишки повітря із системи опалення. Власником приміщення є комунальне підприємство «Чорнобай-ринок», тому з усіма питаннями щодо внутрібудинкових систем просимо звертатися до нього».
— Ми вже просили в комунальному господарстві у період потепління якось відрегулювати систему, встановити крани, але нам навіть цього не обіцяють, бо потрібно зливати з системи воду, — навперебій розповідають Олександр Дмитрович та Станіслав Дмитрович. — Пропонували й інший варіант: у зв’язку з такою ситуацією, щоб теплоспоживачам нашого будинку дозволили платити не за показами лічильника, а за площею, як було раніше. Та нам у селищній раді теж відмовили.
Стурбованість ситуацією з таким неоднорідним опаленням і роботою лічильника висловлювали й депутати селищної ради В.В.Корган і Р.В.Нестеренко, які на місці оглянули систему опалення й підтвердили проблему. Спеців-комунальників та їхнього керівника М.В.Мовчана з «Чорнобай-ринку» орендарі та мешканці будинку поки що докликатися не можуть.
Яка доля чекає тепло-холодний будинок, ми спробували з’ясувати в селищного голови Чорнобаю Алли Мірошниченко.
— Системи енергозбереження ми почали впроваджувати на майні комунальної власності, у нашому віданні таких об’єктів два — готель «Райдуга» й приміщення селищної ради, вони у господарському віданні комунального підприємства «Чорнобай-ринок». Для готелю закупили і встановили лічильник, відремонтували покрівлю, встановили двері. Хотілося як краще. Зробимо прочистку системи за бюджетні кошти, встановимо краники на батареях. Але вже по закінченні опалювального сезону. Хай потерплять два місяці… Якщо когось це не влаштовує, то ми не держимось за такого орендаря.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram