Сезонні палії знову почали «наводити лад» на городах та біля дому: спалюють листя, суху траву, різне сміття. Світлини задимлених вулиць Тального очевидці публікують в соцмережах та скаржаться, що іноді просто немає чим дихати, неможливо ввечері відкрити вікно, аби ковтнути хоч ковток свіжого повітря, погуляти у дворі з дітьми чи висушити речі.
Про це пишуть "Вісті Черкащини".
– Люди! Коли ви перестанете палити щовечора, ночами, і з 4-х годин ранку? Коли поліція буде приймати якісь міри для злочинців? Травити димом людей – це злочин. Це вулиці Майданецька, Шевченка. Тут багатоповерхівки, задумайтеся, скільки людей ви душите. Навіщо вам прокльони? Я не думаю, що вам тоді зичать здоров’я, – пише у Фейсбуці Альона Ціздин, жителька Тального.
Оскільки з року в рік, попри попередження, люди продовжують підпалювати листя, траву та інше сміття, вирішили з’ясувати, до кого ж звертатись, якщо бачите, що палять, хто повинен карати правопорушника за законом та хто повинен проводити рейдові перевірки територій по всій громаді, щоб попередити про порушення законодавства, або ж притягти винних до адміністративної відповідальності.
– До паліїв маємо виїжджати і поліція, і ми, – каже заступник міського голови з житлово-комунальних питань Тальнівської міської ради Олександр Маринченко. – Ще з минулого року була прийнята Постанова про заборону паління, навіть кримінальна відповідальність, якщо пам’ятаєте, коли села горіли. Спалювання категорично заборонене. За це на комісії я виношу максимальні штрафи. Це адміністративне порушення, тому ви одразу повинні викликати поліцію і вимагати, щоб вони склали протокол за статтею 152 Кодексу України про порушення правил благоустрою. Якщо поліція не може нічим зарадити, можете набрати мене, я відправлю людину, яка складе протокол.
Натомість в поліції кажуть, що це справа не їх компетенції. Якщо ви бачите, що палять, правоохоронці радять дзвонити до Державної екологічної інспекції. Та де ця екологічна інспекція, чи є вона в нашому районі, чому ніде не висвітлено її номер телефону? На ці питання нам відповіді не дали. Проте наголосили, що патрульні зобов’язані лише відреагувати на виклик, виїхати і зафіксувати порушення, склавши протокол. А далі, кажуть, справа за адмінкомісіями, які ухвалюють рішення про штраф (у міській раді).
Користувачі соцмереж поширюють свої інструкції, як боротися з паліями. Там радять спочатку говорити і переконувати зупинити паління, цитувати закон, а якщо це не діє – аж потім викликати поліцію.
Проте часом історії з викликом поліції через листя завершуються нічим.
Мешканець Тального Сергій, який вже давно страждає від задимлення, розповідає, як викликав патруль.
- Надвечір сусід палив сухе гілля в себе на городі. Задимілось все, дихати стало просто неможливо. Я кілька разів зробив йому зауваження, попросив погасити. На що він відповів: «Іди, не умнічай». Я, недовго думаючи, викликав поліцію. Приїхали швидко. Та даремно зробив, що попередив сусіда про них. Той закрився в хаті, проте вогонь продовжував горіти. Поліцейські знизали плечима, бо ж нікого не було, навіть в подвір’я не хотіли заходити, сказали: «А раптом там собаки?». Я відкрив їм хвіртку, переконався, що собак немає, аж тоді вони зайшли. Стукали, стукали… Звісно, їм ніхто не відкрив. І вони поїхали собі. А чадний дим продовжував труїти й далі.
Нагадуємо, спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою.
Нині основним завданням благоустрою є утримування на належному рівні стану населених пунктів, здійснення ефективного контролю в цій сфері, проте практика показує, що цьому в нас приділяється недостатньо уваги. Використанням лише ст. 152 не вдається тепер ефективно протидіяти проступкам, пов’язаним із порушенням державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів.
Аналіз такої ситуації дозволяє зробити висновок про недосконалість системи реагування на правопорушення та свідчить про очевидну необхідність рейдових перевірок відповідними спеціалістами з житлово-комунальних питань.
– Але на практиці дуже важко впіймати людину за руку і притягнути її до адміністративної відповідальності, – визнає Олександр Карман, спеціаліст відділу ЖКГ Тальнівської міської ради.
Головне питання – куди ж подіти листя і траву, якщо не спалювати? Позбутися його можна, зробивши компостну яму, радять городники. Також опале листя можна вивезти на сміттєзвалище, або замовити цю послугу у комунальників.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram