11 унікальних дендропарків українцям радять відвдати навесні, інформують Всвіті.
В нашій країні є багато дендрологічних парків. Деякі з них мають 200-літню історію і належать до найстаріших в Європі, інші — засновані в останні десятиліття і лише доповнюються та розбудовуються. Та більшість із них потребують більшої уваги до себе, ніж мають зараз. Відновлення, реконструкції, чи просто бережного ставлення людей чекають десятки заповідних парків, краса яких часто так нерозумно експлуатується нами.
Софіївка
Місто Умань Черкаської області. Площа — 179,2 га.
Це справді найвеличніший парків нашої країни та один із найкрасивіших у світі. Колись він був названий на честь дружини Станіслава Потоцького Софії. Тепер на його честь названо космічний астероїд та навіть присвячено поему (польського письменника С. Трембецького).
Опинившись тут, ви ніби побуваєте у стародавній Греції чи Римі. Парк дуже красивий і багатий: тут і фонтани, і ставки, і водоспади, і озеро, і скелі, і статуї римських богів.
Пам`ятка садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть має світове значення. Це підтверджують численні медалі, дипломи і нагороди.
Прикрашений переважно античними скульптурами. Та і загалом композиція парку задумувалась автором-архітектором як живе відтворення описаних споруд та інших елементів з частин «Іліади» та «Одіссеї» Гомера.
Центральні ворота збудовано на зразок входу в Афінський ринок, а деталі, що завершують сторожові башти, запозичені з храму богині Вести, що в Італії. Башти, що прикрашають головний вхід збереглися до нашого часу ще з середини XIX століття.
Олександрія
Місто Біла Церква Київської області. Займає площу понад 290 га.
Дендропарк є найбільшим і найстарішим із собі подібних в Україні. Розташований на березі річки Рось. Має багато декоративних водойм.
Архітектура парку виконана у стилі доби Класицизму.
Спорудження парку почалось вкінці XVIII століття за вказівкою графа Браницького. Жіноче ім`я національного парку – честь дружини його засновника.
З часу заснування тут побуває багато відомих постатей. Олександрії присвячуватимуть вірші і поеми. На жаль, єдиною спорудою, яка уціліла з часу первинного оформленя парку є Будинок садівника.
Красиві унікальні рослини і романтичні будівлі, якими можна милуватися у наш час, створюють неповторну композицію рукотворного дива, що вражає все нових відвідувачів.
Тростянець
Пам’ятка садово-паркової архітектури середини XIX століття, створена завдяки зусиллям і коштом Івана Михайловича Скоропадського. Розташований в однойменному селищі Ічнянського району Чернігівської області. Займає площу 350 га.
Будівництво парку розпочалось зі створення Великого ставу, який і зараз красиво розділяє територію на дві частини. Згодом тут було насипано багато високих курганів, що своїми гострими вершинами, за задумкою, нагадують Альпи.
«Тростянець» засаджений близько 800 видами і формами рослин, серед яких багато рідкісних та екзотичних.
Привертає увагу незвичайна мармурова статуя ангела, що вказує на небо. За кілька років до смерті Івпана Скоропадського вона була встановлена як нагадування. «Любезный прохожій! Садъ, въ котором ты гуляешь, посажденъ мною; он служилъ мнъ ут-ъшеніемъ въ моей жизни. Если ты заметишь безпорядокъ, ведущй къ уничтоженію его, то скажи объ этомъ хозяину сада: ты сдълашь доброе дъло» – говорить напис.
Кіровоградський
Місто Кіровоград. Парк має площу 44, 2 га. Більше як дві третини з них – це зелені насадження.
Кіровоградський дендропарк є досить молодим. Будівництво розпочалось у 1950-х роках.
Дендропарк найперше відомий своїми розкішними квітковими ланшафтами. Серед яких тут найбільше тюльпанів і нарцисів. Свого часу вони були спеціально завезені сюди із Голандії. Мальовничі алеї дерев, обсаджені кущами білого жасмину, жовтої акації, барбарису та дикої троянди. Особливо тут красиво навесні, коли клумби починають світитись дивовижним різнобарв`ям пахучих суцвіть.
Зараз на території парку встановлено дуже багато атракціонів. Тому тут постійно людно і весело, проводяться концерти і акції. Кіровоградський дендропарк називають українським Діснейлендом.
Чернівецький
Місто Чернівці. Територія парку приблизно 4,8 га.
Як відомо, справжнім ландшафтним дивом міста є університет імені Ю. Федьковича. Дендропарк був закладений тут ще у 1876 році за головним корпусом колишньої Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації, як власне і служить зараз частиною університету.
Окрім 100 видів та форм дерев і чагарників росте справжнє ботанічне диво – тринога яблуня. Красива алея обрамлює прохід до невеличкого басейну з магноліями та плакучими вербами. А неподалік розташована сталактитова печера (імітація).
Басейни та фонтани, алеї з асиметричною посадкою дерев, галявини із затишними баскетами.
Тишу і спокій парку береже кам`яний мур, що зі всіх сторін огортає його триметровою завісою.
Сторожинецький
Місто Сторожинці Чернівецької області. Займає площу 17, 5 га.
Дендропарк є одним із найстаріших у Європі. Адже був заснований ще у 1912 року і створювався він зі звичайного лісового масиву. Тому ще зараз тут ростуть 200- і 100-літні дуби, клени і ясени.
Найрізноманітніші екзотичні квіти цвітуть тут навіть у холодні пори року. Загало Сторожинецький дендропарк може похвалитися понад 1000 видів дерев і чагарників з різних куточків світу.
Знаменитою є велична липова алея. Алея закоханих та алея дружби. До речі, останню назвали так тому, що багато гостей дендропарку садили тут щось своє. Цікаво, що й тепер тут росте Тарасова верба. Колись ця гілочка була привезена із Казахстану. Коли Кобзар їхав на заслання, то взяв із собою вербову гілочку. У далекій землі вона прижилася, а могутнє дерево, що виросло з неї, живе досі.
Березнівський
Місто Березне Рівенської області. Територія – близько 30 га.
Цей витвір садово-паркового мистецтва створювався не одним поколінням садівників та скульпторів Західного Полісся. Парку трохи більше тридцяти років.
Він поділений на окремі ділянки з цікавими назвами: сад садових жасминів, передгір’я, кам’янистий сад… Парк має свій Острів кохання, що пливе посеред озерця з берегами квітучого бузку декількох видів.
Приїхавши на екскурсію у дендропарк, ви побуваєте і у Кавказі, і у Середній Азії, і в Сибіру… — все це — свого роду регіони, засаджені рослинами певних видів і кліматичних зон.
Дерев тут висаджено близько 1000 — представників екзотичної, зарубіжної та місцевої флори.
Веселі Боковеньки
Долинський район Кіровоградської області. Парк займає площу 109 га. Заснований ще у 1893 році на березі річки Боковеньки, він є частиною селекційно-дендрологічної станції.
Така весела назва присвоїна дендропарку на честь річки Боковенька, на якій колись любили відпочивати та веселитися козаки.
У дендропарку росте 963 види дерев і чагарників. Серед них ви побачите багато рідкісні і реліктових рослин. Наприклад, дерево гинкго, залізне дерево, деревина якого тоне у воді, цегляне дерево та багато інших.
Парк розділений на ландшафтні зони. Тут є три озера з довгими містками та очеретними заростями на берегах. Краєвид доповнюється водоспадом. А ще є ціла система мальовничих ставків.
Полтавський
Місто Полтава. Розташований на території 124,5 га. Заснований на початку 1960-х років.
Дендропарк поділений на окремі «тематичні» частини з красивими назвами: Шведський ліс, Бузковий гай, Лісостеп, Східна долина…
На території багато мальовничих майданчиків і галявин. Навколо ставків схиляються плакучі верби.
З одного боку – темно-зелений ялинник, з іншого – білокоре царство беріз, з третього – ростуть горіхові дерева, розкинулась бузкова галявина. А неподалік ставка — галявина постійного цвітіння. Є також дендрарій.
Всього тут росте близько 170 видів кущів та дерев.
Клесівський
смт Клесів Рівенської області. Територія – 3 га.
Дендропарк молодий (1997рік заснування), невеликий, але надзвичайно миловидний. Найперше відомий своїми «зеленими скульптурами». Їхньої краси неможливо передати через фото, їх треба побачити. Найрізноманітніші несподівані фігури створені лише за допомогою ножиць та уяви автора.
Серед найскладніших скульптур — Свічка Діви Марії, Олімпійська чаша, Кубок Богдана Хмельницького. А біля входу відвідувачів зустрічає величезний герб України з кулястих туй.
Каштанова алея, арки з рослин, рукотворні озера, мости та острівки єднання, кохання і дружби.
Творцем Клесівського дендропарку є лише одна людина — геніальний дизайнер-самоучка Олексій Ворон.
Краснокутський
Село Основинці Харківської області. Займає площу 13,6 га.
Один із найстаріших в Україні, адже заснований більше як 200 років тому Іваном Каразіним.
Тут росте більше як 300 видів рідкісних рослин. І близько 30 представників фауни. Для майбутнього дендропарку рослини привозили спеціально із Японії, Китаю, Америки, Канади, Бразилії та інших країн. Зараз у Краснокутському дендропарку ростуть і реліктові рослини, наприклад, гінкго дволопастне, так зване дерево щастя.
Численні озера з настільки прозорою водою, що видно, як плавають риби.
Особливий парк тим, що тут є старовинні монаші печери і підземні ходи.
А ще дендропарк може похвалитися чотирма джерелами-криницями з цілющою лікувальною водою. І унікальним «Музеєм яблук», що діє на території.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram