Традиційно перед виборами чи в кінці року посадовці звітують про свою роботу. Однак більш реальною ситуацію можна побачити тоді, коли з них питає вище керівництво – обласне. Бо ж написати у звітах можна все, що завгодно. Увагу тальнівських активістів привернула увагу інформація, оприлюднена під час засідання колегії ОВА. Згідно з нею, у їхній громаді не все так добре, як хочуть показати місцевим жителям чиновники.
Про що звітує громада
У звіті міського голови Василя Сідька «про хід виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку Тальнівської міської територіальної громади на 2022-2024 роки» наче все й добре: і проект реконструкції каналізаційних мереж збираються складати, і школи капітально ремонтуватимуть, і за кошти з Німеччини студію звукозапису облаштують. Також у звіті – успіхи місцевих підприємців, які виходять на міжнародний ринок та платять податки до місцевого бюджету.
Ще, згідно зі звітом, у громаді займалися поточними питаннями – проводили виставки, боролися з амброзією, ремонтували пам’ятники та встановлювали лічильники. Словом, займалися поточними питаннями, які, в принципі, теж потребують вирішення.
Однак є і те, що збагнути складно. Лише один із прикладів: у тому ж звіті міського голови окремим пунктом виділений туризм.
«Одним із пріоритетних напрямів подальшого соціально-економічного розвитку Тальнівської територіальної громади навіть у період дії воєнного стану є туризм», – йдеться у документі.
Далі – опис як саме його збираються розвивати. Так, наприклад, команда картографів Google провела оцифрування території Мисливського замку. Також хочуть реставрувати парк «Тальнівський» та створили комунальне підприємство «Тальнівський палацово-парковий комплекс Шувалових». А комунальне підприємство, як відомо, це працівники, витрати, заробітна плата тощо.
Все, як пояснюють, – «з метою залучення туристів, у тому числі іноземних». Які туристи захочуть їхати в країну, де триває війна – незрозуміло. Як і те, в яких укриттях їх збираються ховати під час ракетних ударів росіян. До укриттів ще повернемося пізніше. Зараз – про туризм.
Звісно, такі програми формуються заздалегідь і деякі речі потрібно робити, поки регіон не є прифронтовим. Але для того й існують внесення змін до них, щоб усе було згідно з вимогами часу. До слова, і до цього звіту є примітка «Зі змінами». Тобто ставку на туризм таки роблять, навіть врахувавши війну. Тоді це вже питання до самих розпорядників коштів. А кошти, до слова, під час колегії голів громад закликали використовувати так, щоб забезпечити нормальне функціонування всіх галузей в умовах війни.
Про що не скажуть у передвиборчих газетах
Те, що відбувається під час війни, не забудеться, кажуть нині в народі. Мовляв, тепер точно запам’ятають владі все не зроблене чи зроблене не так. За те, чим не похвалишся, зазвичай керівників сварять «вищі» керівники.
Не так усе добре, судячи з матеріалів нещодавньої обласної колегії, і в Тальнівській громаді.
Спершу – про ті ж укриття. На засіданні йшлося про те, що є громади, де нераціональний підхід не лише до використання коштів, призначених для безпеки й оборони, а й тих, що передбачені на фінансування галузей бюджетної сфери. Зокрема, йдеться про повернену до бюджету освітню субвенцію. Від Тальнівської громади ця сума склала 3,1 мільйона гривень.
Ці гроші, пояснили громадам, можна було спрямувати як на оплату праці педагогів, так і, зокрема, на ремонти шкіл та облаштування укриттів. У звіті місцева влада пише про ремонти у деяких приміщеннях, обладнаних під укриття, але хіба обладнані згідно вимогам часу та норм усі з них? Питання риторичне. Так само як і про те, чи створені у школах комфортні умови для дітей.
Порушували під час колегії й інші питання. Зокрема, й фінансові – те, як громади наповнюють бюджет. Наприклад, відомо, що до цього часу 138 сільгосприробників орендують 17 тисяч гектарів за ставкою 6 відсотків і менше. Це говорить про ризики заниження ними суми орендної плати і, відповідно, податку на доходи фізичних осіб. Серед громад, де найбільші площі таких земель – і Тальне. Там таких земель 2,5 тисяч гектарів (втрати бюджету 1,1 мільйонів гривень).
Головним чинником впливу на стан наповнення місцевого бюджету є легалізація ринку найманої праці та своєчасна і в повному обсязі сплата податку на доходи фізичних осіб. Так от, Тальнівська – одна з тих громад, де протягом воєнного 2022 року не працювала комісія, яка займається цими питаннями. Виходить, що у звіті місцевої влади цифра сплачених податків є, але над тим, щоб її збільшити, не дуже й працювали.
«Відзначилася» Тальнівська громада й тоді, коли закликали подбати про поліпшення житлових умов українських захисників.
В області діє програма для забезпечення учасників бойових дій та членів їх сімей житлом. Метою цієї програми є пільгове кредитування будівництва, реконструкції або придбання житла. Програма діє на умовах співфінансування: 10 відсотків з обласного бюджету, решта – з місцевих.
Завдяки її реалізації за рік вдалося придбати 4 квартири. Однак наразі, за інформацією Черкаського регіонального управління Держмолодьжитла, на черзі для поліпшення житлових умов перебувають 175 учасників бойових дій.
Тальнівська – серед тих громад, чию увагу звернули на необхідності затвердження програм пільгового кредитування учасників бойових дій та виділення коштів з бюджетів на їх фінансування.
Чекаючи іноземних туристів, треба думати, де вони житимуть на час подорожей. Але під час війни в першу чергу можливо таки доцільніше подбати про житло для тих, завдяки кому війна від громади далеко? А ще – про безпеку дітей та ефективне наповнення бюджету.
Сергій Зубатов
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram