Гроші пахнуть хлібом від регіонала: як на Тальнівщині “просувають” бізнес скандального екснардепа

18 квітня 2023, 10:38

Кіоск "Кулиничі" і демонтована зупинка у Тальному

По вулиці Соборній у Тальному демонтували зупинку. Для місцевого рівня подія не пересічна, адже це центр міста і багато хто нею користується. Однак багатьох місцевих таке «покращення»  не влаштовує.  Щоб відповісти на питання «Чому?» розбираємося, хто, чому і для чого це зробив.

Мова йде про зупинку по вулиці Соборній (біля магазину «Шедевр»).

На фейсбук-сторінці громади ситуацію описали гарно: мовляв, «рік незламності навчив нас оптимізуватися, переформатовуватися, об’єднуватися, аби охопити підтримкою всіх, хто цього потребує, а також надавати посильну допомогу на потреби ЗСУ, тероборони та вживати необхідних заходів для підтримки обороноздатності нашої країни, продовольчої безпеки тощо».

З такою благородною метою шукають ресурси і залучають спонсорів.

У ситуації із зупинкою залучили ТОВ «Саботін Трейд» (торгова марка «Кулиничі»). Між ним там міськрадою укладено договір щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою. Згідно з цим договором, замість старої зупинки буде нова сучасна конструкція з полікарбонату з торговельним павільйоном, у якому будуть продавати хліб та хлібобулочні вироби торговельної марки «Кулиничі». Будівництво споруди проводять за спонсорські кошти «Саботін Трейд».

«Місце встановлення демонтованої зупинки буде визначено відповідно до крайньої потреби, приміром, у районі залізничного вокзалу або щебеневого заводу (кінцева зупинка)», – відрапортували у міськраді.

Чому ж така ініціатива має погані відгуки серед місцевих?

У коментарях до допису на сторінці міськради люди нарікають на те, що поряд із цим «великим будівництвом» прибрали кіоск із м’ясом, який користувався попитом у місцевих.

«А мошурівський кіоск прийняли, це називається «підтримка» місцевих виробників», – написала пані Наталія.

«Я за мошурівський кіоск. Він стояв у зручному для людей місці, тепер його поставили там, де цілий день буде смалити сонце, кури вже будуть готові до вживання, та і йти туди незручно», – додала Надія.

Цікавляться люди й тим, чому пріоритет саме цьому спонсору.

«От цікаво, ці «Кулиничі» скільки податків сплатили у нашу громаду? І чому саме вони стали у пріоритеті, а не наші місцеві виробники, які й податки платять  у громаду, і дають жителям громади робочі місця? І варто пригадати, що саме наші місцеві виробники у перші дні бомбардувань повністю хлібом громаду забезпечували», – зауважив місцевий житель Леонід.

Є нарікання і на якість таких зупинок, які, до слова, за словами міського голови Василя Сідька, по місту будуть ставити за єдиним зразком.

«Самі виробники чекали автобуси в тій конструкції? Вітер обвіває з усіх сторін, а як дощ, то не знаєш чи ти під накриттям, чи під відкритим небом. Не вірите – постійте під такою біля Левади», – пишуть у коментарях.

Турбує тальнівчан і доля прибраної зупинки  – чи справді вона ще послужить містянам, як обіцяє влада?

Як бачимо, серед головних питань, які цікавлять людей – чому не зверталися до місцевих виробників, не провели конкурс та чому не поцікавилися у жителів громади, які зупинки влаштували б їх. Адже саме вони ними будуть щодня користуватися.

Відтак ми поцікавилися думкою самих виробників. Один із них, Руслан Лавріненко, який продає хлібобулочні вироби, підтвердив: до нього пропозицій організувати  торгівлю у вказаному місці не надходило.

«До мене з цього приводу не зверталися. Хоча, звісно, я теж поставив би там кіоск. Але виходить, що до місцевих звернутися не захотіли».

Степан Рудий – теж місцевий виробник. Він теж розповів, що пропозицій облаштувати в тому місці торгівлю йому не надходило. Більше того – він сам неодноразово звертався до місцевої влади.

«Ще рік тому зверталися, і цього року теж. Там хороше місце, не один підприємець хотів би там торгувати. Але до місцевих не звернулися, виявилося, що заїжджі кращі. Хоча коли мова йде про створення нових робочих місць, то ідуть в першу чергу до нас. У нас є як мінімум три місцевих виробника, які виробляють хліб, а опинилися в потрібному місці в потрібний час – коли це все можна було через воєнний стан робити без актуалізації детального плану – чомусь саме Кулиничі. Це якби не було своїх виробників, не було конкуренції, то ще можна було б якось це пояснити. А так що виходить?».

Зі слів пана Степана, після початку повномасштабної війни йому пропонували місце на околиці. Однак зараз, каже, виявилося, що місця є і ближче до центру. З його слів, у подальшому обіцяють, що, можливо, навіть будуть конкурси і що місця ще пропонуватимуть.

Як буде – покаже час, однак те, що так вчиняють із місцевими виробниками, які наповнюють місцевий бюджет, яких знають люди і до яких до перших зверталися на початку війни, коли взагалі було незрозуміло як працювати і не було світла – це неповага, вважає підприємець.

Кіоск "Кулиничі" і демонтована зупинка у Тальному

На місці, де нині стоїть кіоск "Кулиничів", мав би працювати місцевий підприємець Олексій Неділько. Однак цього йому зробити так і не дали. Він розповів, як це було:

- З перших днів повномасштабної війни я, як місцевий підприємець і товаровиробник, відразу долучився до оборони, будував оборонні системи навколо міста. Я сам колишній військовий, інвалід війни. Бізнес тоді призупинився, частина людей розбіглася. До мене звернувся заступник міського голови і попросив дати м'ясо для переселенців, яких привезли в місто з Умані. Потім спитали хліба. Я подзвонив Степану Рудому, він дав хліба. Ми почали торгувати з ящиків на вулиці, бо людям їжа все одно потрібна була. Так минуло пару місяців, ми все продавали дешево, за оптовими цінами, прибутку як такого й не мали. Я попросив у мера місце, сказав, що замовлю пересувний вагончик, візьму двох працівників і буду торгувати цивілізовано. Пропонував два чи три місця, з архітектором розмовляв. Але з тих чи інших причин мені їх не давали. Тоді заступник міського голови Маринченко мені пояснив, що є місце, визначене для пересувної мережі, біля того ж магазину. Мовляв, пиши заяву в міськраду, сесія дасть дозвіл, пройдеш конкурс і торгуй. Ну я замовляю вагончик, купую обладнання, наймаю двох працівників, працюю, плачу податки.

Однак у оформленні необхідних документів, додає підприємець, йому тричі на земельній комісії відмовляли.

- Спочатку голова комісії Гурбич сказав, що там, де я хочу ставити МАФ, є інший МАФ і вони будуть перетинатися. Я знайшов того чоловіка, домовився з ним. Другий раз юрист сказав, що у мене не вистачає документів про те, що я підприємець. Хоча я плачу податки в бюджет, як же я можу не бути підприємцем? Це ж легко перевірити. Я пішов до голови: "Що ти мене ганяєш, як хлопчика?". Він сказав писати заяву і прийти на комісію. Третій раз Гурбич прямо каже мені: "Вийдіть звідси". Дивлюсь, міський голова теж уже починає робити мені зауваження, хоча до цього казав інше. Встав юрист і зачитав документ, у якому йшлося про те, що на тому місці, де я хочу ставити МАФ, торгівля має бути лише пересувна. Навіть причепилися до того, що я зняв колеса. Хоча я це зробив, щоб їх не покрали. Я не можу щодня виїжджати, бо це ж м'ясо, там спеціальне обладнання. І я про це ще на початку говорив, просив, щоб на час воєнного стану мені дозволили торгувати без виїздів, - розповів підприємець.

Василь Сідько - міський голова Тальнівської тергромади

Таким чином йому тричі відмовили. Натомість надали дозвіл на торгівлю "Кулиничам".

"Вони мені дзвонять, кажуть мені про це, якісь закони зачитують", - додав він.

На думку Олексія Неділька, цей кіоск поставили "Кулиничі" лише формально. Насправді, на його думку, до цього причетний місцевий одіозний підприємець Володимир Мовчан, який, додав він, має зв'язки з росією і "заправляє" всіма справами в громаді.

"Він продає тим же "Кулиничам" борошно. Зараз їхній бізнес переоформлений належним чином на інших людей, але я знаю, що там російський капітал. Я давно у бізнесі і знаю, з чого почалися "Кулиничі ", - пояснює пан Олексій.

Тим, що дали дозвіл на торгівлю не тальнівським підприємцям, "присадили" всіх місцевих виробників хліба, вважає підприємець. А їх у громаді вистачає.

Наразі Олексій Неділько планує звернутися до міського голови Василя Сідька, щоб той дав письмові роз'яснення, чому йому відмовили. Якщо ні - планує йти далі.

- На нараді у Києві за участі вищого керівництва говорили про те, щоб місцева влада сприяла ветеранам, які хочуть розвивати свій бізнес. То де ж та підтримка?, - підсумував підприємець.

«Вишенькою на торті» є сам спонсор, якого справді асоціюють із проросійськими колами. Засновником хлібної імперії та ключовою особою у групі компаній «Кулиничі» називають Володимира Мисика. Це – колишній нардеп від «Партії регіонів», який у січні 2014 року голосував за диктаторські закони та дискредитував Революцію Гідності. Коли в Україні оголосили бойкот регіоналам, «Кулиничі» продавали у простих прозорих пакетах без зазначення марки. Нині ж, коли триває повномасштабна війна, спокійно спонсорують зупинки у громадах…

Володимир Мисик

Чого тільки немає в інтернеті – і світлина того ж Володимира Мисика-старшого з георгіївською стрічкою на піджаку, і інформація про незаконне зведення їхній кіосків у Києві і не тільки, і навіть розповіді про те, що двохкілограмовий золотий батон Януковичу подарував саме Мисик.

Щодня Україна зазнає великих втрат у промисловості. Сотні заводів і фабрик вщент зруйновані або суттєво пошкоджені. В таких умовах саме час подбати про місцевого виробника, який першим забезпечує населення навіть тоді, коли немає ресурсів. Крім того, наразі запрацювала релокація. Або, простіше кажучи, «переїзд» бізнесу. Можливо, якщо вже й запрошувати до співпраці, то ці підприємства, і пропонувати їхню продукцію замість хліба від регіонала, «замішаному на крові», пишуть тальнівчани у соцмережах.

Олексій Дашківський

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Лариса :

Взагалі-то містян усе влаштовує.
Треба слухати керівництво,а не влаштовувати демагогію!

Макс :

Лариса за всих містян вирішила, що всих все влаштовує, і що треба мовчки слухати керівництво і лише кивати головами. Яка молодець

Вгору