Там, де зараз б’ються Дніпрові хвилі, колись вирувало життя. Згадки про ті часи ще лишилися у споминах людей, а також в архівах у вигляді фотографій та кіно. Один з таких фільмів нещодавно показали у селі Москаленки, що на Чорнобаївщині. Називався він «Іркліївські свиноводи». Знімали його ще в далекому 1950-му році.
У короткій довідці до фільм йдеться, що він про досвід роботи колгоспу імені Й.В.Сталіна Іркліївського району Полтавської області з відгодівлі свиней. Так в давнину називали нинішнє село Москаленки.
Нині фільм з точністю можна назвати радянською агіткою. Але для москаленчан він був особливий тим, що в багатьох чорно-білих кадрах вони впізнали своїх батьків та дідів, адже героями кіно були прості селяни.
Фільм у київських архівах розшукала жителька села Анна Лисун, яка нині у столиці навчається на режисера.
- Я працювала над фільмом про село, шукала в архіві кадри старих сіл (що нині затоплені), шукала відео будівництва ГЕС, потім мені підказали, що є фільм «Ірклівіські свиноводи», знятий повністю в Москаленках на низу. Я знайшла його в архіві, - розповідає дівчина. - Сам по собі фільм не має великої художньої цінності, адже це псевдодокументальне кіно, де селяни розігрують вже написаний і затверджений сценарій. Але його дуже цікаво дивитись, я кожен раз проникаюсь до сліз, бо все кіно було зняте в Москаленках, і те що я раніше тільки чула від дідуся, тепер я змогла побачити.
Подивитися фільм зійшлося все село. Його показ приурочили до Дня села та до 60-річчя переселення. Голова сільської ради Лідія Мосур розповідає, що перші 25 родин переселилися на степ (так раніше називали простори, де нині знаходяться села – ред.) у травні 1956 року.
- В нас ніколи не було Дня села, але тепер будемо відзначати його щороку на Трійцю, - зазначає Лідія Мосур.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram