У Черкасах уже понад півроку комунальні служби готують місто до можливих надзвичайних ситуацій чи військових бойових дій. У якому стані зараз бомбосховища, чи готові міські служби до оповіщення та евакуації населення в разі теракту, обстрілу чи катастрофи, з'ясовував кореспондент vikka.ua.
Із 3 лютого рішенням виконавчого комітету в Черкасах введено режим підвищеної готовності до надзвичайних ситуацій, відповідно до розпорядження Кабміну. Цей режим передбачає перевірку системи оповіщення населення, стан укриттів і сховищ, запасів води, пального, їжі та медикаментів тощо.
На сьогодні в місті створено оперативний штаб на реагування на надзвичайні ситуації. До нього входять представники райвідділів міліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій, керівники підприємств життєзабезпечення міста, начальники спецслужб цивільного захисту: медичної служби, харчування, комунальної, транспортної тощо.
Крім того, рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій призначено склад мобільної групи для реагування на такі ситуації, до якої увійшли підрозділи ДСНС, Теплокомуненерго, Водоканал тощо.
ПРО НЕБЕЗПЕКУ СПОВІЩАТИМУТЬ ЕЛЕКТРОСИРЕНИ
На думку начальника Управління цивільного захисту департаменту ЖКК Черкаської міськради Юрія Кривошеї, найголовніше для міста - це вчасне оповіщення й інформування населення.
"Оповіщення у нас відбувається комплексно. Перше - за допомогою запуску електросирен. За минулий рік нам вдалося відновити всі електросирени в місті. Всього їх 43 одиниці, не працює лише 3 - на тих підприємствах, які зупинили свою виробничу діяльність ("Хімреактив", ЗТА і "Полімер"). Але там вони перекриваються іншими сиренами, тобто територія міста у нас уся озвучена".
"Також ми встановили додатково три електросирени: у Дахнівці, де ще з радянських часів системи оповіщення не було, на Митниці (частина цього мікрорайону не оповіщувалася) і в Південно-західному мікрорайоні. Ми їх встановлюємо переважно на загальноосвітніх школах", - розповів він.
За його словами, оповіщення населення, керівного складу відбувається за допомогою систем ATRIS.
"У міста є своя така система, запуск відбувається від оперативного чергового служби "1505" або від мене. Майже щотижня ми її перевіряємо. На цю систему замкнуті повністю всі комунальні організації, підприємства, установи, медичні, спортивні, дитячі садки, школи тощо, а також місця масового скупчення: вокзали, ринки, крупні гіпермаркети і транспортні перевізники", - повідомив Кривошея.
"У перевізників є такі інструкції, якщо ми передаємо їм про якусь небезпеку, то диспетчер передає це водію, а той уже оголошує про це в салоні. Така ж система є і в облдержадміністрації", - пояснив він.
До того ж оперативним черговим здійснюється інформування по дротовому радіо, радіо "Рось" і Українському радіомовленні 1 (УР-1).
Крім того, як зазначили в мерії, є можливості для локального оповіщення жителів.
"Є спільний наказ із ДАІ, які, згідно з ним, виділяють нам машини з гучномовцями, тож оперативно можемо виїхати в будь-яку частину міста й оголосити там про небезпеку", - розповів куратор цивільного захисту в місці.
МІСТО ЗАПАСЛОСЯ ДОДАТКОВИМ ПАЛЬНИМ, ЛІКАМИ І ВОДОЮ
На випадок, якщо в місті будуть військові дії чи надзвичайний стан, уже підготовлено запасний пункт управління обласним центром. Цей пункт загальною місткістю 200 осіб. Для його роботи закладено запас продуктів на 50 осіб на 10 днів, також там є запас пального - 1148 л для роботи дизель-генератора, працюють системи фільтровентиляції, є телефонний зв'язок та Інтернет, запаси питної води і речового майна. Також підготовлено майданчик для польової кухні, навіс, є необхідний запас дров.
"Укладено угоди з підприємствами, які можуть надати продукти харчування для того, щоб ми могли годувати медичні заклади, наших дітей, - каже Кривошея. - А для безперебійної роботи операційних та реанімаційних відділень у Першій, Третій міських лікарнях, дитячій міській лікарні і пологовому будинку є дизель-генератори. З міського матеріального резерву для роботи автономних джерел живлення виділено необхідну кількість пального".
"Торік у межах програми захисту населення ми також закупили термоси для гарячого харчування, кубові ємності для питної води, тож у всіх лікарнях міста є необхідний запас питної і технічної води, який постійно оновлюється", - запевнив чиновник.
За його словами, торік місто також зробило резерв медикаментів.
"На базі Третьої міської лікарні створено на 70 тисяч грн. резерв медикаментів, ще на 60 тисяч грн. є резерв самої лікарні. В інших лікувальних закладах є угоди з аптеками, тобто якщо щось трапляється, то в цих аптеках є достатньо ліків, аби медзаклади певний період надавали медичну допомогу", - розповів він.
У мерії кажуть, що на базі КП "Черкаситеплокомуненерго" сформували запас пального і паливно-мастильних матеріалів, щоб у режимі надзвичайної ситуації насамперед працювали підприємства життєзабезпечення: вода, тепло тощо.
За даними відомства, у резервний фонд міського бюджету закладено кошти на ліквідацію надзвичайної ситуації, зокрема укладено договори з районними відділами Червоного Хреста, в яких можна буде додатково брати ковдри, одяг, медикаменти, їжу тощо.
"Якщо ситуація розвиватиметься за сценарієм сходу, тобто не буде водопостачання, електрики і не працюватиме каналізація, то на базі трьох СУБів заготовлено матеріали для встановлення тимчасових вбиралень, аби уникнути епідемій у разі відсутності роботи каналізаційних станцій. Місця встановлення таких наземних туалетів також визначено", - зазначив Кривошея.
"Із перевізниками питної води, що доставляють її по місту в бочках, і ЗАТ "Юрія" створили карту-схему і графік подачі води в умовах припинення водопостачання. Розраховано десь 3-4 літри на людину в добу. Технічна вода - у необмеженій кількості", - наголосив він.
ДЕ В ЧЕРКАСАХ МОЖНА СХОВАТИСЯ ВІД АРТОБСТРІЛУ
У місті Черкаси є 88 сховищ (так званих "бомбосховищ") і 5 протирадіаційних укриттів.
"Усього можна укрити, якщо все готове і в нормальному стані, близько 20 тисяч людей. Це при тому, що загальна чисельність населення в місті 283 тисячі осіб. І ці сховища призначенні для укриття працюючої зміни, майже всі вони (99%) - на підприємствах", - повідомив Кривошея.
"Із них майже третина не готові: не працює фільтровентиляційне обладнання, немає там світла тощо. Такі сховища ми все одно будемо використовувати. Збиратимемо спільно з ДСНС керівників цих підприємств і даватимемо доручення, аби вони привели їх у належний стан. Адже утримання захисної споруди покладається на її власника", - додав начальник управління цивільного захисту.
За його словами, таких, що затоплені й узагалі непридатні - десь 15-17 сховищ. Усі вони - у районі консервного комбінату, хімреактиву, ДОКу тощо: "там близько ґрунтові води, тому вони підтоплені ще з радянських часів".
Водночас у мерії підготували місця для укриття саме непрацюючого населення.
"Ми подаємо таку інформацію, якщо є загроза військового вторгнення, бомбардування тощо, то пропонуємо залишити місто. Бажано переїхати в сільську місцевість до родичів, друзів тощо", - каже відповідальний за цивільний захист у місті.
"Якщо немає такої можливості, і артобстріл застав вас у місті, то жителі приватного сектору (близько 45 тисяч осіб, приблизно 14 тисяч будинків) укриваються в себе у підвальному приміщенні або в погребі. Це - найкраще укриття. Жителі багатоповерхівок і спальних районів - оглядова яма або підвал гаража, СТО, каналізаційних люк, овочесховище тощо", - додав Кривошея.
Він розповів, що днями міська влада збирала керівників великих торгівельних центрів, які розміщені у спальних районах. А саме: "Дніпро-Плаза", "Плазма", "Хрещатик-Сіті", Будинок торгівлі, "Любава", Палац молоді, ринок "Бакалія" тощо - "усі дали згоду на розміщення людей у разі потреби в їхніх підвальних приміщеннях та нижніх поверхах".
Також у разі виникнення надзвичайних ситуацій воєнного характеру, жителі міста можуть використовувати захисні споруди підприємств, організацій та установ міста, які припинили виробничу діяльність або мають змогу додатково розмістити у своїх спорудах населення.
Загалом можна укриватися в усіх підвальних приміщеннях, де є 1-3-поверхові будівлі - там досить безпечно, запевняють у мерії.
Крім того, у школах і дитячих садках частину дітей планують укривати в підвальних приміщеннях цих закладів.
ЕВАКУАЦІЯ: ЗБІРНІ ПУНКТИ, ЗВІДКИ І КУДИ ВЕЗТИМУТЬ
У місті загалом визначено 27 збірних евакуаційних пунктів (ЗЕП), звідки мають проводити евакуацію населення за межі міста завчасно:
ЗЕП №1 вул. Пушкіна, 54;
ЗЕП №2 бул. Шевченка, 79;
ЗЕП №3 вул. Б. Вишневецького, 58;
ЗЕП №4 вул. Онопрієнка, 4;
ЗЕП №5 вул. Університетська, 62а;
ЗЕП №6 вул. Карбишева, 5 (Дахнівка);
ЗЕП №7 пров. Піщаний, 6;
ЗЕП №8 проспект Хіміків, 36;
ЗЕП №9 вул. Бидгощська, 1 (Пастерівська, 189);
ЗЕП №10 вул. Р. Люксембург, 187;
ЗЕП №11 пров. 2-ий Комсомольський, 15;
ЗЕП №12 вул. Хоменка, 14/1;
ЗЕП №13 вул. Конєва, 15;
ЗЕП №14 вул. Гайдара, 3/2;
ЗЕП №15 вул. Гайдара, 10;
ЗЕП №16 бул. Шевченка, 345;
ЗЕП №17 вул. Калініна, 82;
ЗЕП №18 бул. Шевченка, 249;
ЗЕП №19 вул. Ільїна, 330/5;
ЗЕП №20 вул. Нечуя-Левицького, 12;
ЗЕП №21 вул. Б. Хмельницького, 118;
ЗЕП №22 вул. Хрещатик, 218;
ЗЕП №23 вул. Благовісна, 398;
ЗЕП №24 вул. Петровського, 206;
ЗЕП №25 вул. Вербовецького, 108;
ЗЕП №26 вул. Горького, 52;
ЗЕП №27 вул. Добровольського, 5.
"У грудні 2014 року провели в мікрорайоні "Дахнівка" навчання в разі катастрофічного затоплення, - розповідає Кривошея. - Там реально відбувалося оповіщення, розгортання збірного евакуаційного пункту, прибуття авто для евакуації населення. ДАІ за маршрутами в гучномовці оголошувало про небезпеку, волонтери ходили по дворах тощо. Реально тоді евакуювали школу, дитячий садок умовно і шпиталь для інвалідів".
Станом на сьогодні місто підписало договори з перевізниками на забезпечення автотранспортом евакуаційних пунктів у разі надзвичайної ситуації.
"У перевізників є конкретні місця, куди вони мають надати свої автобуси і куди потім везти людей", - підкреслили в мерії, додавши, що наразі тієї кількості автобусів не зовсім достатньо для повної евакуації населення.
За даними сайту міськвиконкому, вивозитимуть людей у разі евакуації в найближчі до міста райони області. Зокрема до населених пунктів (міст, селищ і сіл) Смілянського, Кам'янського, Чигиринського, Канівського, Корсунь-Шевченківського, Городищенського, Шполянського та Звенигородського районів.
Уже зараз визначено, в які конкретні населені пункти будуть везти жителів тих чи інших багатоповерхових будинків Черкас. Із детальними адресами будинків, що підпадають під конкретний збірний евакуаційний пункт, а також переліком місць, куди везтимуть черкасців, можна ознайомитися на сайті міськвиконкому в розділі "Безпека населення".
"Якщо ж у місті станеться якась локальна надзвичайна ситуація (катастрофічне затоплення, відсутність газопостачання в третини міста), то в нас є змога розміщувати у школах, готелях, гуртожитках, санаторіях таких людей - усі договори з цими закладами підписано. Десь до 40 тисяч жителів ми можемо розмістити в таких місцях тимчасового розселення", - резюмував Кривошея.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram