Мені би хотілося зупинитися на психологічній складовій масових заходів. Бачила зранку Василь Мойсієнко на своїй сторінці зробив політичну та юридичну аналітику останніх подій, мені би хотілося додати кілька слів зі свого фаху.
Уже дуже багато писалося і говорилося про особливості «психологіі натовпу» і я давала близько сотні коментарів на цю тему за останні роки. Я б не піднімала це питання знову, якби не прочитала, що багато хто прийшов на вчорашній масовий політичний захід з дітьми! З дітьми! На захід, де більше ста осіб! У країні, де є радикальні настрої і реальні радикальні сили! У країні, де йде війна! Хто здоровий, хто ні, ніхто не знає.
Чим характеризується «психологія натовпу»? - Тим, що він (натовп) некерований. Тим, що в ньому зникає індивідуальна свідомість і залишається масова. Тим, що дуже велика навіюваність і залежність від думки інших. Тим, що є емоційна «заразність» або інфекціонування. Хтось один крикне: «Бий його!» і натовп кинеться це робити. Загострюються емоці: страх, агресія і з’являється всесильність.
Психіка натовпу періоду інквізиції, коли спалювали відьом на вогнищі, і зараз фактично не змінилася. Такий парадокс.
Масові заворушення з потерпілими бувають навіть на мирних концертах та спортивних матчах, де емоційний градус фанатів зашкалює і виливається у неконтрольовану агресію. А політичні заходи в країні з присутніми радикальними силами можуть мати непередбачувані агресивні результати.
Ці вибори будуть одні з найскладніших. Ніхто не віддасть владу просто так. У нас ще немає достатньо толерантності або терпимості, тим паче, поваги до думки і позиції інших. У нас ще присутнє тоталітарне мислення: є лише одна правильна думка і вона моя. Далі все залежить від емоційного стану людини: хтось просто виливає агресію в фб, хтось в реальний соціум.
Втім дорослі люди можуть робити зі своїм життям все, що хочуть. На те вони й дорослі. Але, коли це стосується дітей і із-за інфантильності дорослих вони можуть постраждати, мене це тривожить.
Політика була і буде, вона динамічна. Діти і сім‘я - це стабільність. Бережіть дітей і свою стабільність.
Інна Кукуленко-Лук'янець, кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри педагогіки і психології ЧНУ ім. Богдана Хмельницького