У Леськах ліквідували екологічне лихо, внаслідок якого загинуло 300 тисяч рибин

05 вересня 2015, 18:21

7Ще протягом учорашнього дня працівники відповідних служб здійснювали рятувальні заходи на водоймах у с. Леськи Черкаського району, аби ліквідувати екологічне лихо, що спричинило загибель близько 300 тисяч рибин. А надвечір її утилізували в місцевому скотомогильнику.

Нагадаємо, декілька днів тому на березі Кременчуцького водосховища на підвідному каналі Леськівської насосної станції почала масово гинути риба. За висновками експертів, причиною цьому стала її задуха.

– Одночасний збіг природних чинників, зокрема аномально висока температура повітря о цій порі, природне цвітіння води, призвели до такої ситуації, – пояснює начальник управління рибоохорони в Черкаській області Дмитро Дядик. – Через це розвинулась синьо-зелена водорость, яка, створюючи плівку, перекрила доступ сонця до води, в результаті фотосинтез не вироблявся, почав падати рівень кисню. Нині ми вже підняли його до 4 мг/куб. дм, а до цього він ледве сягав 0,18.

– Тільки-но виявили явище задухи 29 серпня, відразу почали рятувати рибу, що залишилась у воді, встановивши декілька гідропомп для насичення води киснем, – зазначив директор Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи ОДА Олександр Криворучко. – Терміново скликали обласну та районну комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, прибули керівники ветеринарної, санітарної, екологічної служб. Першочергово вирішено було рятувати живу рибу, що залишилась у воді, та утилізувати непридатну.

За словами Олександра Миколайовича, допомогли в цьому Черкаська ТЕЦ та ПАТ «Азот» після звернення до них обласної адміністрації. Вони надали відповідно 3,5 та 5 тонн негашеного вапна, яке, за рекомендацією Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук, необхідне для знищення водорості. «Вапно вступає у реакцію, в результаті виробляється кисень та знищує водорость. Й водночас вапно є абсолютно безпечним для живої риби», – зазначив Олександр Миколайович.

До роботи долучилися й представники громадської інспекції рибохорони в Черкаській області.

Між тим, за результатами проведеної експертизи, будь-яких хвороботворних бактерій в рибі не виявлено, а тому фахівці впевнено констатують, що вона вимерла через задуху. «Процес утилізації провели відповідно до норм ветеринарної медицини, – розповів Олександр Криворучко, – на сертифікованому скотомогильнику в с. Леськи. У нього засипали рибу, зверху покрили хлоркою, а мішки з-під риби в межах 15-метрової захисної смуги, якою обгороджено скотомогильник, облили соляркою та спалили». Окрім того, за словами начальника Правобережного міжрайонного управління водного господарства Миколи Поповіченка, наразі шкоди для каналу й для людей немає.

– На сьогодні ситуацію стабілізовано, – запевнив Дмитро Дядик. – Проте, щоб повноцінно відновити тутешній рибний фонд шляхом штучного та природного відтворення, необхідно 3-4 роки.

Нині доступ до водойми для рибалок тимчасово обмежено. Проте вже сьогодні є позитивний результат: вода місцями очистилась, невдовзі цвітіння має розійтись.

За інформацією прес-служби Черкаської ОДА

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору