Як зекономити на квартплаті? У якому разі ви маєте право на знижки на гарячу воду, а коли і взагалі можете за неї не платити? Коли ви маєте право не платити за опалення? Відповіді на ці запитання шукуло Hromadske.tv.Cherkasy.
Навесні 2015-го Кабмін підвищив тарифи на комунальні послуги. Ціни на газ зросли у 3 рази. Відповідно зросли ціни і на гарячу воду та опалення. Але часто буває так, що вода в крані не така вже гаряча, а батареї холодні. У цьому разі ми маємо право на знижку або ж узагалі не платити за неякісні послуги.
Коли замість гарячої води в крані – холодна
Якщо ви вмикаєте кран із гарячою водою, а вона ледь тепла або взагалі холодна, ви маєте право на знижку або не платити за неї.
Це передбачає 151-а постанова Кабінету Міністрів України.
У ній сказано: вода вважається гарячою, якщо її температура – 50°С або вища. Якщо температура води від 45°С до 49°С, ви маєте право на 10% знижку на гарячу воду. Якщо від 40°С до 44°С – знижка на послугу 30%, тобто 70% вартості послуги.
Нижче 40% вода вважається холодною, і ви повинні платити за неї як за холодну.
Знати це в теорії про це добре. Але як з’ясувати температуру води?
Для цього можна встановити багатотарифні лічильники води. Прилад обліку вимірюватиме обсяги споживання води, яка подається по “гарячих” трубах, її температуру, і “запам'ятовуватиме” отримані дані.
Але не все так просто. ТЕЦ і теплокомуненерго, швидше за все, не будуть раді такій вашій ініціативі. Черкащанину Володимиру Шульміну «Черкаситеплокомуненерго» спочатку відмовило встановлювати лічильник, що рахує температуру води.
- Зіткнувся я з тим, що наше теплокомуненерго не хоче ставити такий лічильник. Чому? Вони написали в офіційній відповіді, що у них немає правових актів на встановлення таких лічильників. Тобто вони можуть поставити лічильник лише той, що рахує об’єм, але не температуру води, - розповідає чоловік.
Зрештою після численних скарг у різні інстанції «Черкаситеплокомуненерго» погодилося опломбувати лічильник Володимира.
У черкащанина Миколи Хоменка та ж сама ситуація. Хочу його будинок опалює інше підприємство – черкаська ТЕЦ:
- Водоканал прийняв без проблем. У той же день. А з ТЕЦ довелося поморочитися. Я приніс їм сертифікати, які мені надіслав завод-виробник. З інтернету скачав реєстр, в якому є цей лічильник. Цим я й домігся встановлення.
Комунальні підприємства не дуже хвилюються про те, щоб надати вам якісну послугу. Навіщо хвилюватися про сервіс, коли у вас монополія? Вибір у людей-то невеликий. Тому тільки ваша наполегливість допоможе відстояти ваші права.
- Хоч я в середньому економлю 1 куб. м гарячої води щомісяця. Але питання не в окупності, а в принципі. Чому я повинен платити за те, чого мені не дають? - говорить Микола Хоменко.
Якщо в опалюваному помешканні холодно?
За тією ж 151-ою постановою ви маєте право на знижку або ж не платити, якщо у нібито опалюваній квартирі холодно. Тут усе простіше – квартирні градусники є майже в кожного.
Отже, запам’ятовуємо: 18 °С. Такою повинна бути мінімальна температурою у вашому помешканні.
Якщо вона менша, ніж 18 °С, то за кожен градус нижчої температури віднімайте 5% вартості за цю послугу.
Наприклад, коли у вашій квартирі, температура 15°С, відмінусуйте 15% від вартості опалення.
Запам’ятайте, якщо у вашій оселі температура 12 °С або нижче, ви взагалі нічого не платите. Але це потрібно зафіксувати. Зробіть акт про це, передайте його до підприємства теплокомуненерго.
Повідомте про це або у теплокомуненерго або ТЕЦ, з якими у вас є договір, або у ваш ЖЕК, або до ОСББ і запросіть комісію, щоб вона склала відповідний акт. При цьому обов'язково запитайте номер заявки, яка зареєстрована як ваш телефонний дзвінок.
Протягом 3 діб така комісія має обов'язково прибути і зафіксувати таку температуру. Якщо комісія не прибула протягом 3 діб, мешканець має право самостійно скласти відповідний акт. Щоб він був достовірний, потрібно запросити сусідів по будинку, щоб вони засвідчили двома підписами, що температура дійсно нижча, ніж 18 градусів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram