Три дні у холодноярських Мельниках гомонів, співав, створював гарний настрій популярний та певною мірою унікальний мистецький фестиваль "Крутий заміс". Вже третій рік поспіль наприкінці липня-початку серпня у Холодному Яру ця подія збирає митців, художників, артистів, майстрів, кухарів, аматорські колективи, гурти, ансамблі та всіх тих, кому не є байдужим все по-справжньому українське.
З кожним разом фестиваль набирає вагу, нарощує рівень та стає ще масштабнішим. А це дає змогу приймати у себе творчих людей звідусюди, розвивати ремесла, відбудовувати сільські території та зелений туризм. Хто хоча б раз побував у Мельниках на "Крутому замісі", прагнутиме взяти участь у ньому ще не один раз.Організовує фестиваль ГО «Холодний Яр – Україна», фінансово підтримує ТОВ "НВФ "Урожай" Групи МХП та Благодійний фонд "МХП – Громаді" з метою переосмислення давніх традицій на сучасний лад та повернення до витоків українства.
Як підкреслюють організатори, "Крутий заміс" — це не просто „крута тусовка“. Це великий проект, який має свою власну філософію та цикл традиційних заходів. Містить сезонні фестивалі, ярмарки майстрів, школу гончарства та Музей ремесел, етно-арт кафе "Крутий заміс" у Черкасах. Все це разом має перетворити Чигиринщину на туристично привабливу місцину.
Цього року кількість заходів, які відбувались у рамках "Крутого замісу" просто зашкалювала. Нестримне бажання — побачити усе-усе, здавалось майже неможливим завданням. Утім, "Крутий заміс" видався різнобарвним і на будь-які вподобання та смаки. Цікаво й те, що фестивальна територія зазнала деяких змін — з’явилось дві сцени, аби могли вміститись всі бажаючи виступити та порадувати присутніх своєю творчістю. Вкотре вразив прихильників місцевий гурт "Крутий заміс", який виконав своєрідний фестивальний гімн — "Мельники". До речі, слова до цієї пісні написав один із натхненників та організаторів "Крутого замісу", уродженець села Мельники Юрій Романча. А музику до неї написав Владислав Клименко. Можна пишатись тим, що рівень цього цікавого колективу, який вже добре знають в Україні, зростає також стрімко, які і однойменний фестиваль.
Слід зазначити, що нинішній "Крутий заміс" потурбувався про дотримання санітарних вимог.
— Ми порядні люди, які дотримуються законів та норм. Відповідно, ми потурбувались про санітарні зони, де б людям можна було помити руки, або скористатись антисептиками та серветками. Так само усім учасникам фестивалю ми вимірюємо температуру. Моя особиста думка — можна заховатися у погребі і чекати на кращі часи. Але ми не знаємо, що з нами буде завтра. Жити,творити, кохати, створювати прекрасне потрібно сьогодні і зараз. — підкреслив Юрій Романча.
Другий фестивальний день розпочався з молитви за Україну. Після чого було сформовано колону для Славня — козацької ходи та вшанування героїв Холодноярської республіки.
— На меті маємо проговорити сакральні речі, звернути увагу на першоджерельні, символічні, цементуючі аксіоми українського буття, — пояснили учасники козацького Славня. — Звісно, все робиться за бажанням. Однак, не забуваймо, що це найяскравіший приклад, наскільки ми є справжні.
Дійсно, своєю виключною справжністю вирізнялися всі учасники фесту. І ті, хто творив смакоту під часу конкурсу „Крутоборщ“, і ті, хто ліпив горщики наосліп, і ті, хто вражав своїм поетичним словом, і хто навчав справжнього, українського, під час численних майстер-класів, і ті, що натхненно змагались під час етноперегонів та глиняних боїв.
— Атмосфера тут чудова! Найголовніше — у цього фестивалю є своя особлива душа. Причому є душа віртуальна, а є й цілком матеріальна. Ми маємо свій символ у вигляді випаленої глиняної скульптури. Її майстри зліпили ще минулого року, — прокоментував Юрій Михайлович. — Цього року ми створили символічну містичну голову Холодного Яру. Придумали цю ідею та втілили в життя молоді керамісти. Ми встановимо цю скульптуру на території фестивалю. І кожен бажаючий зможе знайти відповіді на свої сокровенні питання за допомогою природніх стихій води та землі. А ще ми побудували ще одну вежу, намалювали перший фестивальний мурал на приміщенні Музею ремесел та потроху облаштовуємо нові фестивальні локації, робимо їх більш креативними та цікавими.
Юрій Романча також розповів, що майстри зробили 5 маленьких копій скульптури "Душа". Відтепер їх вручатимуть людям, які залишили в Мельниках часточку своєї душі та поділилися позитивною енергією. Віктор Пашник з Коломиї став одним із перших власників цієї відзнаки. Він був разом з фестом від самого його початку. Отримав статуетку і Олександр Воскобойнік. Партнер "Крутого замісу" зазначає, що три роки тому самі відшукували, які гурти запросити для участі, а тепер бажаючих проситься стільки, що доводиться проводити ретельний відбір. Хоча й намагаються нікому не відмовляти. Та й самі учасники добре розуміють, якої високої планки їм потрібно дотримуватись.
- Наступного ж року ми плануємо вийти на міжнародний рівень. До нас просяться митці діаспора Америки та Канади. Рівень буде лише рости. – говорить Олександр Воскобойнік. - Ми також докладаємо зусиль, аби фестиваль став не просто відомим у світі - ми будуємо, розширюємо традиційні локації, додаємо будівель. Хочемо, щоб "Крутий заміс" та ще один фестиваль, який ми проводимо 14 жовтня ( "Холодноярський ярмарок") допоміг Чигиринщині поновити свою славу історичної меки. Дійсно, мати таку багату історичну спадщину і не скористуватись цим було б необачно з нашого боку.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram