На шістдесяти гектарах Черкащини квітують унікальні підсніжники. Це єдина в світі рівнинна ділянка, де ростуть гірські рослини. Цьогоріч через заборону відвідувати ліси тут панує тиша. Першими гостями стали українські біологи, які приїхали досліджувати унікальні квіти та реліктове урочище Холодний Яр, йдеться в сюжеті 5 каналу.
Великі кущі, безліч квітів та солодкавий аромат – у Холодному Яру квітують підсніжники. Через війну і заборону відвідувати ліси вони вперше за багато років відпочивають від туристів. За два роки без туристів підсніжники значно розширили свою територію й розрослися не лише на ділянці, вже обгородженій й стрічкою, а й поза нею.
Щоб захистити унікальні квіти від натовпів туристів, у попередні роки їх майже цілодобово охороняли студенти-біологи. Цьогоріч їхнє завдання – зустрічати відвідувачів ще на трасі.
"Ми допомагаємо працівникам Національного природного парку Холодний Яр в охороні і проводимо просвітницьку роботу на локаціях, які біля дороги. Куди приїжджають відвідувачі і далеко в ліс вони таким чином не заходять", – розповів директор ННІ природничих та аграрних наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького Максим Гаврилюк.
Цього року єдині відвідувачі Холодного Яру – українські біологи, які приїхали вивчати унікальність місцевості. Саме одна з її дивовиж – підсніжник складчастий. Це гірська рослина. В Україні вона росте лише в Кримських горах. А Холодний Яр – єдина у світі рівнинна ділянка, де росте цей вид. Як вони тут з'явилися – невідомо.
"Раніше про підсніжник не говорили, а так і говорять, і вносять, і їздять сюди екскурсії, то тільки ви знімете, то це може завадити цій популяції. Якшо тільки виведеш – їх починають зривати, я в дитинстві, знаєте, скільки зривав і дівчатам дарував", – каже редактор третього видання Червоної книги України Яків Дідух.
Урочище Холодний Яр – реліктовий масив, де налічують понад півтори сотні унікальних археологічних, історичних, наукових об'єктів. Біолог з Херсонщини Іван Мойсієнко радіє, що Нацпарк розташований подалі від зони бойових дій, ніж південні урочища, яким пощастило менше.
"Лінія фронту на території Кам’янської Січі зупинилась на місяць і там тривали бої, тому там багато вирв від різних снарядів, територія практично вся замінована, багато нерозірваних снарядів, це просто сотні снарядів, а то навіть тисячі, що ми побачили. Хочу відразу сказати, що ми побачили тільки 5% території. Якщо вся територія Нацпарку Кам’янька така ж – це просто катастрофа", – наголосив завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко.
Холодний Яр – наймолодший Нацпарк України. Цей статус здобув цьогоріч, хоча фахівці домагалися цього 30 років. Це допоможе захистити унікальну територію від господарчої діяльності та розвивати туристичну і наукову діяльність, каже його керівник Богдан Легоняк. На початку російського вторгнення він пішов воювати, а після демобілізації за віком вирішив захищати природу.
"Якщо до цього часу землекористувачі були різні і мали свої цілі, свої завдання, то зараз Холодний Яр – це заповідання, це рекреація, туризм, відпочинок, це екологопросвітницька робота і господарська теж. Більша частина Національного парку – це буде територія, де будемо продовжувати лісогосподарські роботи, але вже обмежені, вже не буде рубок головного користування, того, що було до цього в Холодному Яру", – підсумував в.о. директора Національного природного парку "Холодний яр" Богдан Легоняк.
Нині підсніжники квітнуть на шістдесяти гектарах Нацпарку. Помилуватися ними охочі зможуть після перемоги.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram