У Холодному Яру дітей залишають без мобільних телефонів і навчають автентичному існуванню

19 липня 2015, 15:25
Діти їдять з глиняного посуду дерев’яними ложками Фото: Надане ЧМГО "ІРІС"

Діти їдять з глиняного посуду дерев’яними ложками
Фото: Надане ЧМГО "ІРІС"

Цього року на Черкащині з’явився новий табір для відпочинку дітлахів. Розташоване в Холодному Яру еко-містечко готове прийняти на 12 днів дітей від 8 до 16 років, які хочуть відірватися від батьків, сучасних технологій і навчитися краще відчувати себе та навколишній світ, пише Прес-центр.

Щоб детальніше взнати про еко-містечко ми поспілкувалися з головою Черкаської молодіжної громадської організації "ІРІС" Катериною Осичнюк.

– Катерино Семенівно, розкажіть трохи про себе…

– Я професійний психолог, мати чотирьох синів. Працювала в Черкаському Центрі соціальних служб для молоді. Відчувши, що моделі виховання, у більшості випадків передаються з покоління в покоління, ми з однодумцями вирішили комплексно підійти до вирішення цього питання та створити організацію, яка б допомагала дітлахам і батькам ставати кращими. Так у 2002 році з’явився "ІРІС".

– Розкажіть детальніше про цілі та методи роботи цієї організації.

– За 13 років існування ми пройшли непростий шлях. Почали з кількох груп дітлахів, які займалися один-два рази на тиждень. Використовуючи власні методологічні розробки на основі позитивної психотерапії ми займаємося коригуванням дитячої поведінки, навчаємо їх самостійності, відповідальності та робимо все, щоб вони були готові до дорослого життя. Також у нас є "батьківська школа", на які батьки навчаються якісно взаємодіяти з дітьми та один з одним.

Дуже приємно, що за цей час психолога перестали сприймати як лікаря, до якого звертаються лише хворі. Тепер черкащани усвідомлюють, що психолог – людина, яка здатна допомогти знайти вихід з складної ситуації, спеціаліст, який допомагає на шляху самовдосконалення. І це заслуга не лише наша, але й всіх наших колег.

Отже, наша ціль: допомога батькам і дітям заради їх гармонійного розвитку та взаєминами з навколишнім світом.

Щоб досягти цієї мети ми наразі працюємо в чотирьох основних напрямках:

1. Із вересня по кінець травня ми займаємося груповою роботою в місті. Ці заняття розраховані на дітей від 3 до 16 років. Для кожної вікової групи є свої програми навчання, протягом якої дитина опановує певний курс. Наприклад: "Курс розвитку успішності" або "Адаптаційна програма для першокласників".

2. "Еко-містечко. Літо автентичне" – табір у Холодному Яру, куди перша зміна (наймолодші учасники) заїжджає на 6 днів, а решта змін на 12 днів. Екологічність це не лише дбайливе ставлення до природи. Психологи застосовують це поняття і по відношенню до людей – уважне і поважне ставлення до оточуючих, принцип "не нашкодь". Це і є основні наші правила, по яких ми намагаємось жити самі і навчити цьому учасників проекту.

3. Новинка сезону "Подорожі у просторі і часі" має три цілі: навчити дітей гуртуватись, підтримувати, витримувати навантаження, опанувати премудрості такого романтичного виду спорту; знайомитись з величними особистостями минулого та подіями, в яких брали участь наші предки; ну, і звісно, наша фішка – якісне, ефективне, автентичне спілкування.

4. "Змістовне літо в місті" допомагає молодшим школярам якісно відпочивати в звичному оточенні, по-новому подивитись на буденні речі, створювати свято тут і тепер, при цьому повертатись щовечора додому. А батькам – спокійно ходити на роботу, не контролюючи чадо щогодини.

Крім того, протягом усього року ми проводимо "Інтелектуальні ігри" та "Музичні вечори" щоб урізноманітнити відпочинок підлітків. На ці заходи публіка збирається з одного кола, з'являються нові друзі, формуються достойні смаки до організації свого відпочинку і, врешті, до життя.

Ми працюємо сміливо і з натхненням. Намагаємось передати свій досвід тим, хто зацікавлений. Багато що вдається, та бувають і не дуже вдалі дні...) Зараз непрості часи. Тим більше, треба діяти!

Наші перші випускники вже є студентами останніх курсів, а то й випускниками вищих навчальних закладів і успішно співпрацюють з нами в реалізації літніх проектів. Навіть, якщо вони здобувають не психологічну освіту…

– Будь ласка, детальніше про тренерський склад "ІРІСу"…

– Всі наші тренери здобули психологічну освіту, навіть якщо перша була в іншій галузі. До речі, я сама маю першу освіту лінгвістичну, а в психологію прийшла пізніше. Але не оцінки в дипломі для нас є визначним критерієм. Для того, щоб допомогти сформувати гармонійну особистість, спочатку треба відчути гармонію в собі. І про кожного з нашої команди, я можу сказати що вони гармонійні. Можуть працювати у групі та самостійно, інтелектуально та фізично. Всі вони дбають про своє здоров’я та чистоту навколишнього світу…

– А тепер про еко-містечко…

– Для нас головна подія цього літа: новий табір у Холодному Яру. Ми тривалий час ми збиралися влітку на лівому березі Дніпра поблизу Чеховки. У нас оздоровлювалися та займалися діти не лише з Черкас, але і з Києва, інших міст нашої країни та, навіть іноземці… Цього року ми побудували новий табір. Поблизу річки Тясмин і Свято-Онуфріївського чоловічого монастиря (с. Чубівка, Черкаського району).

"Еко-містечко "ІРІС" створене для відпочинку та групових занять 48 дітей. Навіть коли ми ще придивлялися ділянку для будівництва, нас дуже привітливо зустріли місцеві жителі. Це місце наповнене силою та спокоєм. Спеціально спроектовані будиночки побудовані з екологічно чистих матеріалів. Ми подбали, щоб мінімізувати можливу шкоду завдану навколишньому середовищу: зацементували вигрібні ями у вбиральнях, звели до мінімуму використання в побуті джерельної води. Черкасці знають чорнявську воду і купують її з цистерн… Ми сортуємо сміття та по можливості направляємо його на вторинну обробку…

Діти їдять з глиняного посуду дерев’яними ложками страви скомбіновані нашим дієтологом і приготовані професійними кухарями переважно з продуктів придбаних у місцевих жителів.

Щодо екологічності спілкування… Суспільство наразі все більше переймається проблемами енергоефективності, тобто як здобути енергію з найменшими затратами та використавши мінімум її досягти поставленої мети. Ми сприймаємо кожну людину, як окрему, але важливішу частку суспільства та навчаємо її краще розуміти себе та інших.

Цьогорічний табір органічно побудований для переходу від "Я" до "Ми", а під завершення табору вже "Світ". І ми бачимо, як учасники груп поступово проходячи заняття оновлюються та повертаються додому збадьореними, гармонійними та готовими до нових звершень…

Значну частину часу в містечку займають ігри. Саме і грі проявляється особистість. Саме через гру, дитина природно здобуває нові знання та навички…

– Кажуть ви забороняєте дітям брати з собою мобільні телефони, плеєри та будь-які гаджети…

– Так. Використання мобільних телефонів у зв’язці батьки-діти, дуже часто доходить до рівня "поводку" та не дає дитині стати самостійною. Можливість у будь-який момент порадитися з дорослим робить життя дитини більш комфортним, безпечним і мінімізує можливість помилки. Але помилки дуже важливі у формуванні особистості. Пращури казали "на помилках вчаться" і цей вислів не втратив актуальності. Так, краще на чужих, але вміння виправляти власні помилки безцінне. Усвідомлення, що не помиляється лише той, хто нічого не робить є основою ініціативності та проактивності. Саме на цьому ми робимо акцент.

Плеєри, електронні ігри дозволяють втекти від вирішення ситуації, зробити вигляд, що це не цікаво… Але так легко переконати себе, що з електронними приладами краще ніж з людьми… І на багато складніше, приймати виклики та жити в реальному житті, спілкуючись на пряму з людьми та реагуючи на потреби інших… Ми не даємо шансів втекти в он-лайн від реального світу.

– І батьки майже два тижні нічого не знають про життя своїх дітей, а діти не можуть поспілкуватися з батьками?

– Не настільки категорично.

По-перше, є батьківський день. У неділю, майже на "екваторі" зміни традиційно проводиться батьківський день. Це свято і для дітей і для батьків. Діти готуються до нього: наводять кращі порядки на території та в кімнатах, визначають в яку гру вони хочуть пограти тощо. Близько 11-ої приїздять батьки переважно власними автомобілями, щодо тих хто таких немає, ми шукаємо, хто має вільні місця та готовий взяти пасажирів. Спочатку загальне коло, потім екскурсія містечком, яку проводять діти для батьків… Після, гра, батьківське коло, на якому ми обговорюємо життя зміни, поведінку та тенденції групи. Обідаємо. Батьки спілкуються з дітьми та роз’їжджаються по домівкам.

По-друге, у разі потреби тренери можуть зателефонувати батькам особисто (контактні дані батьків обов’язково надаються при оформленні путівки), чи надати таку можливість дитині. Ну, і батьки, які переймаються за діточок, можуть зателефонувати мені особисто та взнати як ті почуваються.

Зрозумійте, наша мета не ізолювати батьків і дітей, а прибрати залежність від постійного контролю, який у більшості випадків надмірний і непотрібний.

– Як можна потрапити до вас у еко-містечко?

– Більшість учасників це ті, хто займається з нами протягом року і для них це чудова можливість відпочити в компанії друзів і підсумувати знання та досвід набуті протягом року. Запис починається наприкінці квітня.

Є і ті, хто не відвідує заняття, але з задоволенням відпочиває з нами за містом. Групи формуються та переформатуються. Ми завжди готові піти на зустріч і впустити до нашої великої, дружньої родини нових людей. Завітайте до нас на сайт www.iris.ua щоб детальніше дізнатися про нашу діяльність.

Цього літа ми проведемо ще три зміни, які починаються 20 липня та 3 і 17 серпня. Зателефонуйте нашому адміністратору Марині за зручним для вас номером:

0472 56 34 40;

050 748-11-59;

068 68 424-58;

093 616-39-59, яка розповість вам детальніше про подальші дії. Медична довідка у нас вимагається лише від педіатра та епідеміологічне оточення, а ціни ми намагаємося тримати доступними…

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору