Метою відкриття пересувної виставки, яка була створена за сприяння Мінприроди України, є популяризація та розвиток на Черкащині об’єктів природо-заповідного фонду. Охоплює вона інформацію про11 з існуючих в Україні 40-ка Національних природних парків, які створені в різний час в різних областях нашої країни. Втім, експозиція, на жаль, не представляє таких природоохоронних об’єктів, які вже є і на території нашої області. Хоча й наочно демонструє , куди нам можна рухатись у розвитку своїх креативних територій.
Заступник начальника управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА Людмила Довга зазначила, що у нас таки існують два парки, які знаходяться територіально в межах двох областей. Як приклад, Національний парк „ Нижньосульський“ — на межі Черкаської та Полтавської. Але чисто черкаських поки що ми немаємо.
— Відповідно до Програми охорони навколишнього природнього середовища ведеться робота по створенню двох Національних парків на території Черкащини — „Середньодніровський “ ( це Черкаський, Канівський та Золотоніський район) та Національний парк „ Холодний Яр “, — коментує Людмила Володимирівна.
Скільки часу може знадобитись, аби вони врешті з’явились на природоохоронній мапі нашого краю, чиновниця не може сказати з об’єктивних причин. Бо для цього, за її словами, першочергово потрібно отримати погодження користувачів земельних ділянок. І така робота важко та повільно, але ведеться. Вона належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього середовища, — Мінприроди України. Відповідно обласна державна адміністрація виконує свою частину цієї роботи.
Щодо експозиції, то вона наочно показує, на які родзинки є багатими ті чи інші Національні парки в Україні. Наприклад, Національний парк „ Святі гори “, який знаходиться в північній частині Донецької області, має унікальні крейдяні гори, де росте багато реліктових рослин. Зокрема, крейдяна сосна, яка оселилась на планеті ще в дольодовиковий період. Тут живе дивна качка, яка виводить пташенят у норах лисиць. До речі, у 2008 році святі гори парку потрапили в Top-100 всеукраїнського конкурсу „ Сім природних чудес України “.
На території парку знаходиться близько 129 цінних археологічних об’єктів різних часових епох: від палеоліту до середньовіччя і чимало пам’яток історії та культури. Найвеличнішою архітектурною пам’яткою парку є Свято-Успенська Святогірська Лавра – пам’ятка архітектури XIII-XVI століть.
Або ось Гетьманський Національний парк у Сумській області на річці Ворскла — однієї з найчистіших і найкрасивіших річок нашої країни. Цікаво, що територія „Гетьманського” примикає до кордону з Російською Федерацією. У НПП Гетьманський збережено різноманітні типові ландшафти Лівобережного лісостепу – від низинних заплав, сфангових боліт до реліктових корінних лісів (де вік дерев сягає 210 років).
Власне виставка є добрим дороговказом для туристів, куди попрямувати і де побачити природні дива, не вирушаючи за межі рідної країни. Власне, і черкащани вже давно хочуть мати й собі такі туристичні „ меки “. Але процес цей для нас виявився не дуже простим, адже у питанні утворення національних парків на Черкащині є багато як прихильників, так і ярих противників.
— На сьогоднішній день розпочався пошук альтернативного варіанту створення парку в Холодному Яру, який однаково влаштує і користувачів земельних ділянок, якими є черкаські лісогосподарські підприємства, і місцеві громади,і пересічних громадян, які мешкають у цьому районі області, — зазначає Людмила Довга.
Громадський діяч Ольга Галушко у свою чергу доповнює чиновницю розповіддю про те, як ідея представити черкащанкам таку виставку виникла якраз під час проведення фестивалю Нескореної нації на початку липня.
— Довгий час ми працюємо над створенням Національних парків на Черкащині. Зокрема, парку „ Холодний Яр “. І це питання ми наполегливо вирішуємо вже більше п’яти років. А перша спроба була ще взагалі 10 років тому. Однак, питання це є дуже актуальним сьогодні, адже проблема збереження природньої ідентичності з кожним роком загострюється. На виставці представлені різні Національні парки, які давно ефективно працюють в країні і давно довели доцільність свого створення. Більше того, вони довели свій безумовний вплив на розвиток навколишніх територій, — підкреслює активістка.
Таким чином, на думку Ольги Галушко, можна уникнути стихійного туризму та вберегти родзинки того чи іншого краю.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram