У гідрометцентрі розповіли про рівень води у Кременчуцькому водосховищі

14 червня 2022, 15:09

Дніпровські водосховища — це штучно створені та регульовані водойми. Рівень води в них залежить як від водності Дніпра та його бокових приток, так і від регулювання. Вже наприкінці квітня Кременчуцьке водосховище було повністю наповнене водою до проектних значень. Впродовж травня у водосховищі утримувалися рівні води, які перевищували нормальний проектний рівень на 40-50 см.

Про це повідомив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

На таку ситуацію вплинуло кілька факторів, зокрема, висока водність Верхнього Дніпра та Десни. Адже в березні у Смоленській області, білоруській частині басейну Дніпра відбулося повторне снігонакопичення, а у 1 і 2 декадах квітня на цій же території випали значні дощі, подекуди 4-5 норм опадів. Це й зумовило значні підйоми рівнів води.

Ще один фактор — на сьогодні Київське водосховище з відомих причин працює в обмеженому режимі й виконує більше транзитну функцію. Рішення більшого наповнення Кременчуцького водосховища було прийнято міжвідомчою комісією при Держводагенстві.

За рішенням цієї ж комісії від 31.05.2022 вже відбувається поступове зниження рівнів води у Кременчуцькому водосховищі. На кінець червня 2022 року рівні води досягнуть нормальних проєктних значень.

Чи є загроза підтоплення

Сьогоднішній рівень води у Кременчуцькому водосховищі ще високі, навіть для нинішнього сезону, але якоїсь небезпеки або загрози населенню чи інфраструктурним об’єктам Черкащини він не несе. Оскільки до проектних значень початку підтоплення у м.Черкаси лишається більше 1 метра. Проте, збудовані без проектних рішень об’єкти, в основному дачного типу, можуть зазнавати впливу води. Однак, слід пам’ятати, що заплава, на яку розливається вода під час водопілля, — це частина території річки й забудовувати її не потрібно.

Станом на 14 червня, вже прослідковується тенденція до зниження рівнів води.

Екологічний стан Дніпра

В природному стані вода ніколи не вільна від сторонніх домішок. Їх кількість залежить, перш за все, від скидів підприємств, комунальних господарств та змивів з сільськогосподарських угідь. Наявність багатьох забруднюючих речовин залежить від природних чинників: температури води, наповненості річок водою, сонячної радіації.

За тривалої спекотної погоди забрудненість води зростає, що пов’язано з інтенсивним розмноженням водоростей, зменшенням кисню та цвітінням води.

Сьогодні на ранок на водосховищі біля м. Черкаси гідрологи фіксували 24º, на малих і середніх річках 22-21º. Як відомо, в розпал літа вода у водосховищі прогрівається навіть до 25-27º.

Небезпека від цвітіння води

На цей час поблизу Черкас вже відмічається так зване «цвітіння» води, тобто розвиваються синьо-зелені водорості. Вода вже добре прогрілася. Під час «цвітіння», вода має неприємний запах, погіршуються її екологічні якості. Високі концентрації токсинів цих водоростей можуть бути присутні не лише у поверхневому шарі, а й у всій товщі забрудненої води. Відбувається процес саморозкладу, що зумовлює вилучення з води кисню та потрапляння в воду метану, сірководню, аміаку, інших токсичних речовин. У результаті цього може гинути риба, особливо при температурі ˃25º.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору