У Держпродспоживслужбі розповіли про те, як вберегтись від дифтерії

17 листопада 2019, 23:03

Дифтерію називають більш небезпечною хворобою, ніж кір. За статистикою, 50-100 випадків з 1000 завершуються летально. У 1991–1998 роках українці вже пережили епідемію. Тоді через низьке охоплення вакцинацією захворіло близько 20 тисяч людей, 696 із них померли, - зазначають в МОЗ. На сьогодні, за інформацією МОЗ, в Україні низький рівень охоплення щепленнями від дифтерії – 70% вакцинованих дітей, а відсоток дорослих, які зробили ревакцинацію, ще нижчий. У 2018 році кожен другий дорослий не зробив необхідного щеплення.

Як можна захворіти на дифтерію?

Дифтерія – це гостра інфекційна хвороба, яка є дуже небезпечною для життя. Збудником дифтерії є дифтерійні палички. Вхідними воротами інфекції частіше всього є слизові оболонки ротоглотки, гортані та носа. В рідкісних випадках  збудник  дифтерії  проникає в організм через кон’юктиву ока, шкіру, рани або слизові оболонки статевих органів.

Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Головну загрозу становить токсин, який виробляє збудник дифтерії, через що ураження зазнає серцево-судинна та нервова  системи. Дифтерійний токсин вкрай негативно впливає на міокард, розвиваючи міокардит, також може провокувати інфекційно-токсичний шок, загальну інтоксикацію організму, сильні розлади в роботі нервової системи.

Найбільш вразливі до дифтерії діти від 3 до 7 років, проте заразитися може кожен. Дифтерія підступна ще тим, що ознаки хвороби проявляються не у всіх, і зовні абсолютна здорова людина може бути носієм інфекції та розповсюджувати її, навіть не підозрюючи про це. Інкубаційний період дифтерії складає від 2 до 10 днів.

Симптоматика дифтерії

Перші симптоми дифтерії нагадують ангіну: підвищення температури, біль у горлі, ускладнення дихання та ковтання, осиплість голосу. Проте одна із головних ознак – це наліт на уражених інфекцією органах. Зазвичай – це мигдалини. Перші 2-3 дні захворювання цей наліт буде білого кольору, але з часом стає сірим або жовто-сірим. Якщо хворий спробує видалити цей наліт, то утвориться рана, яка почне кровоточити, але через деякий час на цьому місці знову з’явиться сіро-білий наліт. Крім того, при захворюванні дифтерією з'являється специфічний запах з рота, збільшуються лімфатичні вузли та набрякає слизова оболонка носоглотки.

Приблизно через тиждень легка форма дифтерії (зазвичай буває лише у щеплених) закінчується видужанням хворого. У важких випадках хвороба переходить у гостру токсичну форму, яка є вкрай небезпечною для життя.

Для токсичної форми дифтерії характерні симптоми: дуже висока температура тіла до 39,5-41,0о С, сильні головні болі, сонливість, апатія, блідість шкіри, сухість у роті, багаторазове блювання, біль у животі, різко виражений набряк мигдалин,  ускладнене дихання, гугнявість, значне збільшення шийних лімфатичних вузлів, до яких боляче торкатися. Рідше зустрічаються дифтерія носа, очей, шкіри, які також є дуже небезпечними.

Як убезпечитися від дифтерії?

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – це вакцинація у дітей та ревакцинація у дорослих. Згідно із календарем профілактичних щеплень, у 2,4 та 6 місяців дітям роблять щеплення вакциною АКДП. Ревакцинацію проводять у 18 місяців та у 6 років. Потім у 16 років щеплення робиться вакцинацією АДП-М, а після цього ревакцинацію треба повторювати кожні 10 років.

Якщо дорослому не робили щеплення, то необхідно провести триразову вакцинацію АДП-М. При цьому друге вакцинування має відбутися не менше ніж через 30 днів, а третє – через пів року.

Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області закликають кожного зазирнути у власну медичну картку. Якщо упродовж останніх 9–ти років ви не робили щеплення від дифтерії, слід звернутися до свого сімейного лікаря. За інформацією МОЗ в усіх областях України є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця. І вакцинація в комунальних закладах охорони здоров'я проводиться безкоштовно.

За інформацією прес-служби ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору