У черкаському водоканалі відповіли на найпоширеніші запитання щодо повірки квартирних лічильників

26 жовтня 2022, 22:21

Як часто треба повіряти квартирні лічильники води, хто має їх знімати та транспортувати – споживач чи майстер, що краще обрати – "домашню" повірку (тобто за адресою встановлення) чи після демонтажу в лабораторії, хто і скільки за це має платити?

На найпоширеніші питання, які стосуються повірки лічильників води, відповіла Ірина Головина, майстриня дільниці повірки лічильників КП "Черкасиводоканал".

Як часто за законом треба повіряти лічильники?

- Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», а також Міністерством економічного розвитку і торгівлі – затверджені інтервали повірки лічильників згідно категорії. Для найпоширенішої категорії лічильників, які встановлені в квартирі, цей інтервал складає 4 роки (з дати останньої повірки).

Навіщо повіряти лічильник, якщо він нормально працює?

- Це потрібно і за законом, і першочергово самому споживачу. Лічильник – це важливий метрологічний прилад, і в нього є нормовані межі. Якщо фахівці зафіксують порушення цих меж – це означає, що лічильник – непридатний для подальшої експлуатації. Для споживача зіпсований лічильник означає – що він може крутити в «плюс» – іншими словами, буде нараховуватися набагато більше і це вдарить по кишені споживача, або в «мінус» – тоді це збитки для комунального підприємства.

Де і як можна замовити повірку лічильника?

- У сертифікованих метрологічних лабораторіях. Зокрема, у нашому місті це такі: ДП «Черкасистандартметрологія» (вул Гоголя, 278), КП «Черкасиводоканал» (вул. Гетьмана Сагайдачного, 12) і кілька приватних лабораторій.

Хто платить за повірку лічильника?

- За повірку сплачує власник вузла обліку – це зазначено в законі України «Про метрологію і метрологічну діяльність» і в законі України «Про комерційний облік». Вартість, на сьогодні, згідно калькуляції, становить – 93 гривні за повірку 1 лічильника. Це якщо людина сама знімає лічильник і доставляє до лабораторії. Якщо треба повірити кілька лічильників – вартість слід помножити на кількість. Знижки для пільгових категорій – відсутні. Якщо ж лічильник приїжджає знімати і забирати до лабораторії майстер метрологічної лабораторії – то ціна буде інша. Вартість такої процедури із демонтажем та наступним монтажем та повіркою – становить 432 гривні за один лічильник, якщо їх два – то 661 гривна.

Чи може споживач  сам принести лічильник на повірку? Чи лише фахівці можуть його зняти та забрати?

- Не обов’язково фахівці, законодавством передбачено, що споживач самостійно може знімати лічильник. Але, спочатку (якщо він планує сам це робити) власник має запросити до себе додому контролера абонентного відділу. Після зняття пломби і фіксації останніх показників – він вже може самостійно зняти лічильник і принести в лабораторію.

Чи існує «домашня» повірка лічильників (за місцем встановлення)?

- Так, дійсно, така повірка є. Для цього існує сертифікований прилад АСП – це переноска установка, за допомогою якої можна підключитися в квартирі споживача до змішувачів води і методом фотофіксації (обов’язково!) і буде проходити повірка на дому. Також обов’язкова умова – подальше шифрування і перенесенням даних в єдиний реєстр повірки лічильників. На сьогодні така процедура коштує 386 гривень за один лічильник (вартість враховує в себе виїзд бригади та метролога). Якщо два лічильника – 669 гривень.

Яка повірка краще – «домашня» чи в лабораторії?

- Так, «домашня» повірка зручна, але не завжди лічильник при її виконанні буде визначений далі як придатний для експлуатації. Це залежить від технічного стану водомережі і лічильника – який його тип, скільки років він вже працює в квартирі. Осад, іржа, все це впливає на стан і, відповідно, і на якість роботи лічильника та правильність його показників. Тому, все таки краще робити повірку в лабораторії. В лабораторії лічильник обов’язково промиють від бруду, прочистять ретельно від вапна, осаду, іржі. Потім він перевіряється на тиск. І вже далі, встановлюється на стаціонарно проливну установку для безпосередньої перевірки. Загалом, він перевіряється на придатність в трьох позиціях. «Домашня» перевірка більше підходить в тих випадках, коли до лічильник пропрацював не більше одного повірочного терміну (4 роки).  

Що буде, якщо лічильник не пройде повірку?

- Тільки заміна. Іншого виходу немає. Подальша експлуатація такого лічильника – заборонена. Споживач має придбати інший лічильник. Цінова політика тут різна – ціна стартує від 420 гривень і вище.

У мене лічильник не крутиться, покрився іржею, крутиться ривками (або інші технічні проблеми). Чи можлива повірка? Що робити у такій ситуації?

- Зазначені лічильники не можуть далі перебувати в експлуатації. Треба проводити чистку і позачергову повірку. І в випадку необхідності – здійснити заміну лічильника.

Хто відповідає за повірку лічильників?

- Відповідальний за це – сам споживач, тобто власник лічильника (квартири чи приватного будинку). Контроль за термінами повірки здійснює виконавець – у нашому випадку це водоканал. Фахівці служби СОРВІС постійно ведуть роз’яснювальну роботу із населенням, надсилають споживачам повідомлення-нагадування про повірку. Хочеться звернутися до всіх споживачів: не ігноруйте це нагадування, робіть повірку вчасно! Бо це – у ваших інтересах! 

За інформацією пресслужби КП "Черкасиводоканал"

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Микола Васильович :

Поважний “спеціаліст ” забула сказати,що ЗВТ,термін повірки яких закінчився в період військового стану, повірка вважається дійсною на період військового стану та три місяці після відміни його. На цей рахунок є Постанова Кабінету Міністрів. Таким чином власники лічильників не зобов’язані надавати лічильники на повірку.

Марина :

Та і ви спеціаліст так собі, бо стан воєнний, а не військовий. В країні війна.
Коли вже люди це запам’ятають

саша :

какая разница,главное-нет необходимости сдавать на поверку

Oleg :

а ми замовляємо тут повірку лічильників https://vodovir.cherkasy.ua/, працюють добре та все вчасно. рекомендую

Вгору