У Черкаському краєзнавчому музеї діє виставка до роковин перепоховання Шевченка

22 травня 2025, 11:49

У Черкаському краєзнавчому музеї діє виставка «Останній шлях Кобзаря (до 164-х роковин перепоховання Т.Г.Шевченка)». Основою виставкової експозиції є серія поштових конвертів.

22 травня в Україні відзначають роковини перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі.

Із 47-ми років - 24 він був кріпаком, майже 11 років провів на засланні із забороною писати й малювати.

Тяжко хворий Шевченко помер 10 березня 1861 року в Петербурзі. Три дні його тіло перебувало у церкві Св. Великомучениці Катерини при Академії Мистецтв, поховали поета на Смоленському православному цвинтарі.

Завдяки клопотанням української діаспори, насамперед близьких друзів Шевченка братів Лазаревських та художника Григорія Честахівського, імперська влада дала дозвіл на перепоховання поета. 8 травня 1861 року дубову домовину з тілом Шевченка викопали із землі й уклали в цинкову, встановивши на спеціальному ресорному возі – так почалась його остання дорога додому.

До Москви прах перевезли залізницею, далі до Києва труну везли поштовим трактом. В Україні шлях пролягав через Глухів, Кролевець, Батурин, Борзну, Ніжин, Козелець, Бровари. У Києві на Подолі у церкві Різдва Христового провели прощальну панахиду і 20 травня понесли домовину на руках до пароплаву «Кременчук», який взяв курс на Канів.

22 травня протоієрей Гнат Мацкевич відслужив в канівському Успенському храмі, де стояла труна, заупокійну літургію. За відомостями поліції, що наглядала за похованням, у ньому брали участь близько двох тисяч чоловік. Того ж дня о 7-ій годині вечора Шевченка поховали на Чернечій горі.

Основою виставкової експозиції є серія поштових конвертів «Останнім шляхом Кобзаря», виготовлених за спецзамовленням у 2011 році в ході проведення Міжнародного поштового походу-реквієму за маршрутом перевезення тіла Т.Г.Шевченка із Петербурга у Канів та переданих Черкаському краєзнавчому музею відомим філателістом, членом Київського товариства Асоціації філателістів України, членом Черкаського земляцтва у Києві Олександром Канівцем. Конверти проштамповані О. Канівцем у 2021 році в місцях експонування його пересувної філателістичної виставки до 160-річчя поховання Тараса Шевченка в Україні.

За інформацією Черкаського обласного краєзнавчого музею

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору