
У Черкаському клінічному онкологічному центрі вже 102 пацієнтам зробили операції з трансплантації кісткового мозку від родинного або неродинного донора. Це один із найскладніших видів трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.
Сотою пацієнткою медзакладу стала 40-річна Наталія Козачек із Полтавщини. Жінка захворіла ще у 2013-му. Тоді лікарі діагностували: у пацієнтки – хронічне мієлопроліферативне захворювання крові. Це означає, що її кістковий мозок почав виробляти надто багато клітин крові, що із часом могло призвести до серйозних ускладнень.
Наталії призначили таблетовану хіміотерапію – і за деякий час хвороба відступила. Жінка навіть народила дитину. Утім, вже через кілька років стан Наталії знову погіршився. Єдиним виходом була трансплантація кісткового мозку. За порятунком полтавські медики скерували пацієнтку у Черкаський клінічний онкологічний центр.
За результатами дослідження з’ясувалось: ніхто з родичів пацієнтки не був імуносумісним з Наталією. Тож, донора шукали через Український реєстр донорів кісткового мозку. Його знайшли у Польщі. Клітини успішно доставили до Черкас – і вже в середині червня команда центру провела трансплантацію.
Через місяць по тому лікарі констатували: пересаджені клітини прижилися і почали виробляти здорові елементи крові. Днями Наталію виписали з лікарні. Нині на жінку чекає післятрансплантаційна терапія та спостереження.
"Доки Наталю готували до виписки, наші фахівці вже провели ще 2 трансплантації від неродинного донора. Всього кілька років тому такі операції українці могли отримати лише за кордоном. Тепер ми успішно надаємо цю допомогу в Україні. За 4–5 років зроблено потужний прорив у розвитку трансплантації", – зазначив Віктор Парамонов, директор Черкаського клінічного онкоцентру.
Нині трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин проводять в 11 медичних закладах України. За перше півріччя 2025 року в країні здійснено 218 таких операцій, з них 42 – дітям.
За інформацією пресслужби МОЗ
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram