Вчора на базі 32-ї загальноосвітньої школи урочисто відкрили пам’ятну дошку, присвячену громадським діячам – чорнобильцям Володимиру Семенцю та Марії Онищук. Вони спільно з іншими членами ГО «Союз Чорнобиль України» були основоположниками музею в тутешній школі, експонати та матеріали якого розповідають про чорнобильську катастрофу.
Зусиллями Володимира Семенця зібрано понад 1000 експонатів, фотокарток, документів, що свідчить про участь черкащан у ліквідації аварії на ЧАЕС. Він брав активну участь у проведенні уроків мужності, лекцій, тематичних вечорів серед молоді міста. Володимир Миколайович, сам учасник ліквідації наслідків аварії I категорії, інвалід війни I групи, був активним чорнобильським громадським діячем. Із травня до серпня 1986 року очолював окремий медичний батальйон в с. Стещина Чорнобильського району, надавав кваліфіковану медичну допомогу постраждалим. Прямий зв’язок, і не лише телефонний, підтримувався паном Семенцем до 1989 року із кадровими працівниками, які працювали в зоні відчуження. А за рік йому доводилось бувати в с. Стещина по 2-3 рази.
Водночас Марія Онищук, учасниця ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році I категорії, активна громадська діячка, працювала вчителем Поліської середньої школи №2. Як депутат і член виконкому Поліської селищної ради народних депутатів Марія Капітонівна була направлена у село Луб’янку Поліського району Київської області для участі в прийомі автобусів з евакуйованими жителями м. Прип’ять і розселенню їх у селищі Поліському в період з 27 по 30 квітня 1986 року.
– Із Володимиром Миколайовичем Семенцем ми були знайомі та співпрацювали не один рік, – сказав перший заступник голови ОДА Віталій Коваль. – Пан Володимир завжди активно та свідомо відстоював права чорнобильців, був комбатом медичного батальйону, де в 1986 році військовий обов’язок виконував і мій батько, будучи в Чорнобилі. Вони ж були знайомі ще з того часу. Відкриття дошки цим двом людям дасть змогу всім учням завжди пам’ятали про тих людей, які ризикували своїм життям заради майбутнього.
Віталій Володимирович також передав для музею авторські книги Володимира Семенця, які він свого часу йому презентував.
Між тим у заході взяли участь директор Департаменту соціального захисту ОДА Руслан Чикало, ініціатор встановлення дошки, голова правління Черкаського обласного осередку Всеукраїнської чорнобильської спілки інвалідів Сергій Дмитрієв, представники громадських організацій чорнобильців. Приїздив і голова німецької організації «Допомога дітям Чорнобиля» Ервін Кох.
Учні 7-го класу провели гостям екскурсію музеєм. А директор навчального закладу Ірина Овчаренко розповіла, чому його створили саме тут. За її словами, школа була відкрита 1987 року, а з прилеглих до цього мікрорайону будинків за адресами Тараскова, 5, Руставі, 9, саме сюди прийшли першого вересня 1987 року діти-переселенці. «Ми відразу ж почали пошукову роботу, – сказала керівниця школи, – створили спочатку невеличку музейну кімнату, яка згодом перетворилася в справжній музей, експозиції якого повідомляють про найстрашніші в світі катастрофи. Нині ж у нашій школі навчається багато вже внуків чорнобильців. Тому й тема ця є для нас болючою».
За інформацією прес-служби Черкаської ОДА
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram