Доки українці у спеку «плавляться» на городах, в Черкасах з’явилось місце, де в прохолоді боксів, без ґрунту, достигають врожаї великих і соковитих, без жодного шкідника чи захворювання, плодів.
На площі у 400 квадратних метрів, під променями ультрафіолету, тут вирощують 5 культур – полуницю, базилік, перець, огірки та помідори.
- Починали експерименти із розсади, а цьогоріч виростили повноцінний врожай просто із зернин, – розповідає керівник агробіологічної лабораторії «Інституту здоров’я рослин» Володимир Конограй. – Увесь секрет вирощування рослин без ґрунту – світло, вода і стабільна температура. Коренева система рослин перебуває у повітрі і з заданою періодичністю обприскується водою із добривами.
За його словами, в таких умовах рослини ростуть набагато швидше: збалансоване живлення, відсутність стресових умов, стабільні температура та вологість дають змогу значно пришвидшити отримання урожаю. Аеропонні врожаї можна збирати цілий рік: томат і перець – до чотирьох разів, салат – аж до 12.
- Крім відсутності шкідників і хвороб, рослинам не загрожує нестабільність природних умов, – констатує керівник сервісно-аналітичного центру «Інституту здоров’я рослин» Ірина Перехрест. – Відтак, таке вирощування зменшує всі ризики, що можуть виникнути в польових умовах.
За словами вчених Інституту, перспективи перенесення аеропоніки з лабораторій у сільгоспвиробництво – цілком реальні. Тепличні комплекси з вирощування рослин методом аеропоніки можна створювати на базі старих фермерських господарств, у підвальних приміщеннях.
Сьогодні аеропоніка є одним із провідних напрямків розвитку світового АПК – і, завдяки розробкам наших вчених Україна має всі можливості стати лідером цього ринку.
Крім того, «Інститут здоров’я рослин» планує проводити дослідження із соняшником – працювати над виведенням сорту, що швидко ростиме і буде адаптованим для вирощування й у польових умовах. І перші досліди в цьому напрямку тут вже здійснили.
Читайте також: Черкаські вчені зібрали перші екологічні овочі з повітря.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram