“Вогник, біля якого можна гріти душу”: у Черкасах встановили новий артоб’єкт з металевих витинанок

01 жовтня 2021, 11:22

Нещодавно на бульварі Шевченка в Черкасах встановили новий артоб’єкт - металеву конструкцію, яка складається із витинанок та світиться вночі. Та, на перший погляд звичайна фігура, насправді приховує в собі глибокий зміст, який у нього заклали автори. 

Артоб’єкт має назву “Трипільська містерія” та виконаний за мотивами витинанок - виду українського народного декоративного мистецтва, в яких зображено трипільські обрядові дійства, пов’язані із річним циклом засівання, вирощування та збирання врожаю. 

Ця скульптура - спільний проєкт міської влади, Департаменту архітектури та містобудування ЧМР, КП “ЧЕЛУАШ”, компанії “Veneto” та Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Над ідеєю працювали Оксана Величко та Андрій Поліщук. 

Ескізи витинанок створила випускниця кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ЧНУ ім. Б. Хмельницього Лідія Супряга під керівництвом доцента кафедри Лілії Полудень.

Лідія Супряга

Лідія Супряга розповідає, що для створення своїх витинанок надихалася роботами Миколи Теліженка.

- Трипільську символіку обрала тому, що вона нам рідна та близька. Це частина нашої культурної історії, - каже авторка витинанок.

Також Лідія говорить, що була приємно вражена, коли дізналася, що саме її роботи обрали для створення цього артоб’єкта.

- Це дуже приємно. Відчувається гордість за свої роботи, - додала мисткиня.

Підготовкою макету об’єкта займалася Дар’я Соколенко - викладачка кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ЧНУ імені Б. Хмельницького. Вона розповідає, що основною ідеєю скульптури є гра світла, яка привертає увагу своєю таємничістю та занурює в певну атмосферу. 

Дар'я Соколенко

- Ця ідея, звичайно, не нова, але досить цікава. І тепер у Черкасах з’явився ще один куточок з естетичною атмосферою, де приємно перебувати. На гранях фігури зображено різні сцени із обрядового життя трипільців. Вони дуже цінували родинне тепло, це видно і в символах, якими вони користувалися для оздоблення предметів побуту. Ця прив’язка до світла і родинного кола об’єдналися ось у цьому артоб’єкті, - розповідає пані Дар’я.

На сторонах фігури зображені різні сценки із життя трипільців: і сакральні, і побутові. Кожна ілюстрація також має свій сенс. 

-  У витинанках зображено і обробку землі, яка для трипільців теж була таїнством, і жнива. Є також зображення дерева життя, дерева роду. Це один з найбільш сакральних символів, який означає продовження роду та переродження. Є також зображення пустого глечика. Це такий символ наших людських ідей і свідомості, тому що ми всі народжуємося “чистим аркушем” і тільки те, що в нас вкладають батьки, суспільство, держава - створюють з пустого глечика наповнений. Це ще одна метафорична лінія, яку ми вмістили у межі цього артоб’єкту. Усі композиції оздоблені сакральними символами трипільців: це і безкінечник, і коловороти, і стилізовані квіти. Тобто ми намагалися максимально опрацювати ескізи, щоб вони відповідали стилізації, яку використовували трипільці для розпису своєї кераміки і одночасно хотіли зробити цей артоб’єкт більш-менш сучасним, щоб він був адаптований під використання на металі, - говорить Дар’я Соколенко. 

Для створення цього артоб’єкту було залучено багато фахівців.

- Я виконувала підготовку із додаткової стилізації. Ми, звісно, змінили трішки деякі моменти в композиції, зробили її більш цілісною. Витинанка виконана на папері і на металі - це дві абсолютно різні речі і потрібно враховувати властивості матеріалу для того, щоб якнайбільш вдало підготувати ескіз до виконання, - додає пані Дар’я. - Нам, як авторам, хотілося б, щоб цей артоб’єкт сприймали таким собі “вогником”, біля якого потрібно гріти душу та пам’ятати хто ми і звідки. 

Директор комунального підприємства “ЧЕЛУАШ” Олексій Мельник розповідає, що металева витинанка - один із перших кроків оздоблення бульвару Шевченка. 

- Бульвар - це безпосередня зона відповідальності КП “ЧЕЛУАШ”. Але крім щоденного прибирання, ми хотіли втілити там різні артоб’єкти, фотозони, локації для відпочинку тощо. Щоб люди, коли прогулювалися бульваром, мали бажання пройти до наступного кварталу, аби побачити нові скульптури. Хочеться також для цього залучати творчість саме черкащан. У цьому випадку - витинанки розробила випускниця нашого ЧНУ з допомогою викладачів університету. Ці люди вже маленькими кроками входять в історію Черкас та залишають після себе творчу спадщину. А ми плануємо і надалі прикрашати наше місто. У нас є ще напрацювання і тематики, які хочемо втілювати в життя і не лише на бульварі Шевченка, - поділився Олексій Мельник. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору