У Черкасах відбулось відкриття виставки “Витинанкові оповідки“

31 березня 2024, 19:02

Експозиція з понад трьох десятків витинанкових картин у стилі сюжетної витинанки відкрилась у Черкаській галереї народного мистецтва України з нагоди 60-річчя відомого черкаського майстра Тараса Крамаренка.

З подією - творчою та життєвою, автора виставки вітали колеги, творча інтелігенція та представники влади. За вагомий внесок у культурне надбання художника було поціновано та вручено почесну грамоту та медаль Черкаської обласної державної адміністрації.

Творчий доробок майстра чималий — це не одна сотня картин на різну тематику: від суто фольклористики до трагічних подій сьогодення. Для виставки він обрав лише 33 картини-витинанки.

- Якщо говорити про зміст виставки — це роботи, створені за останні п’ять років, та є вибранними із того великого напрацьованого масиву. Це моя рефлексія на те, що зачіпає людину як художника. В експозиції таким помітним вкрапленням є мій особистий відгук на сьогоднішні події. Зокрема, війну, що триває вже більше десяти років. Вважаю, що це є мій невеличкий вклад у опір ворожим наративам про те, що України начебто не існує, і українства, як такого, не може бути. Уважний споголядач, а за великим рахунком — читач (бо картини читаються), побачить в моїх роботах саме життєстверджуючий факт. Відповідь на пропагандистську брехню. Україна завжди була, є і буде! Головне завдання, яке я ставлю насамперед перед собою, — хочу викликати небайдужість до своєї творчості та тих ідей, які туди закладаю, - розповів автор “Витинанкових оповідок”.

Тарас Крамаренко створює витинанкові картини більше 20 років. Вибір ним художнього засобу бере початок ще в студентські роки. Саме тоді він обрав техніку створення витинанки спочатку для курсової, а потім і для дипломної роботи. Була, щоправда, невеличка перерва, пов’язана з його адміністративною посадою та педагогічною діяльністю в школі. Коли змінились обставини, він повернувся до свого професійного мистецького захоплення.

- Річ у тому, що кожна робота митця є його відлунням, відзеркаленням, відображенням тієї дійсності, яка його оточує. Це може бути і сучасність, і минувщина. Але через призму відчуттів та світогляду художник немов би переповідає цю історію. Тому я також оповідаю свої думки через свої роботи, - зазначає Тарас Крамаренко.

Як оцінила творчий доробок майстра директорка Черкаського художнього музею Ольга Гладун, Тарас Крамаренко створює саме сюжетну народну витинанку, черпаючи натхнення з глибин народних, фольклорних історій та української міфології. У той час, як наприклад, автор сучасної витинанки Микола Теліженко, на відміну від нього, представляє більш авангардну витинанку.

- Тарас Крамаренко йде від українського рушника, від дерева життя, від української графіки, - пікреслила вона.

Життя — це як рушник, вишитий червоними та чорними нитками,- стверджує ювіляр.

Тому в його роботах йдеться  “і про любов, і про трагедію, і людську недолю, і власне про людську долю.”

- Є у мене серія “Війна-курва“, є “Жарти генія”, є пісенні ілюстрації до фольклору та народної пісенної творчості. Є роботи філософського змісту. Все це разом — моє осмислення всього того, що відбувається навколо.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору