У Черкаському краєзнавчому музеї відбудеться відкриття унікальної виставки народної ікони Середньої Наддніпрянщини 19-20 століть.
У фондах музею зберігається велика колекція народних (хатніх) ікон, які зібрані з різних куточків Черкащини. На виставці представлено 50 ікон. Останній раз ікони експонувалися у 1991 році.
Довідково:
Від 17-го до 20-го століть Українська народна ікона була мальована переважно на липових чи соснових дошках або на домотканому полотні. А виконували її сільські маляри, яких називали богомазами. Вони осягали малярське ремесло шляхом учнівства, яке давало можливість зберігати традицію іконопису даної місцевості. Своїм малярським ремеслом майстер-богомаз, який працював на полі, також мав змогу заробити додаткові гроші для утримання своєї родини.
Майже в кожній сільській хаті були ікони. Вони займали центральне місце, на покутті. Ікони відігравали як релігійну, так і декоративну функцію в хаті. Люди називали ікони “богами” або “образами”. За традицією звичайно було від шести до десяти ікон в хаті. Ікони відігравали важливу роль у житті селян, а їхня присутність необхідна в найголовніших подіях людського життя – народженні, весіллі та похороні. Люди молились до ікон і просили допомоги та благословення в різних життєвих ситуаціях.
Не всі ікони були біблійні або канонічні. Джерелом багатьох ікон був фольклор та народні перекази і легенди українських сіл. Тому часто бачимо святих на іконах, лиця яких схожі на сільські лиця, а вбрання нагадує тогочасне, селянське.
Унікальним для українського наївного іконописного стилю є зображення квітів на образах. Ці квіткові орнаменти багаті, різноманітні і колористі, особливо на іконах Черкащини, південної Київщини та Поділля. Загалом композиція сільської ікони є спрощена, мальована графічно, без перспективи. Колорит побудований на гармонійності білого кольору із теплими кольорами – червоно-коричневим, жовтим і зеленим.
Музей також випустив два комплекти листівок на яких представлені народні ікони з фондової колекції Черкаського обласного краєзнавчого музею. Це "Образ Пресвятої Богородиці" Та "Народна ікона Середньої Наддніпрянщини".
Читайте також: Черкащанка власноруч виготовляє ляльки-обереги.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram