Щорічно з укусами кліщів у лікарні звертаються близько 20 тисяч українців. Через небезпечні інфекції, що переносить ця дрібна тварина, торік в Україні зареєстрували майже три тисячі випадків хвороби Лайма і 2 випадки кліщового енцефаліту.
Зоологи наголошують: кліщі - не комахи. Вони належать до павукоподібних і серед членистоногих найбільше відкладають яєць: одна сита самка кліща за раз відкладає до 20 тисяч яєць.
Укус кліща, на відміну від укусів комара або ґедзя, залишається непомітним для жертви. Так стається тому, що перша порція слини, яку виділяє кліщ, забезпечує знеболювальний ефект.
За даними Центру громадського здоров’я, кліщі можуть передати людині понад 150 хвороб. Серед них – хвороба Лайма, енцефаліт і різновиди гарячки. Журналісти «Про все» поспілкувалися з сімейним лікарем-педіатром Анжелою Тищенко, аби дізнатися, чим загрожує укус кліща.
Для кого більш небезпечний укус кліща – для дітей чи дорослих?
- Більш небезпечний укус кліща для дітей – оскільки їхня шкіра тонка і кліщ може швидше проникнути до так званих «смачних» місць. Окрім того, організм дитини, зокрема імунна система, незріла. Тому не здатна побороти окремі захворювання. Наприклад, кліщовий енцефаліт, - пояснює Анжела Тищенко.
Кліщовий енцефаліт характеризується кількома симптомами: головним болем, підняттям температури тіла, болем у м’язах, їх набряком і запамороченням. Окрім того, може бути порушення сну, блювота, нудота та гарячка. В окремих випадках хвороба проявляється висипом, який інколи сягає до 30 сантиметрів у діаметрі.
Симптоми можуть проявитися через кілька днів або тижнів після укусу.
- Енцефаліт вражає центральну нервову систему, іноді трапляються летальні наслідки. Тому краще зробити щеплення від кліщового енцефаліту, - радить сімейний лікар.
«Найсмачніші» частини тіла й улюблена група крові
Найбільш привабливі місця для кліщів – ті, на яких найтонша шкіра і де росте волосся.
- Голова, пахви, підкоління – це найбільш зручні місця для «присмоктування», - каже Анжела Тищенко.
Водночас для кліщів не важлива група крові – вони не обирають смачнішу кров.
Дідівські методи вбивства кліща
Сімейна лікарка каже, що старі методи «видушення» кліща насправді не працюють. Однак залишати павукоподібного у тілі або чекати, доки він нап’ється крові і сам відпаде, не можна.
- Якщо ви помітили кліща – звертайтесь у травмпункт або самостійно його позбавляйтеся. Зручно діставати пінцетом або обхопити кліща марлею. Попередньо потрібно продезінфікувати і руки, і «інструмент», і самого кліща, - радить Анжела Тищенко.
Тягти кліща не можна – його потрібно прокручувати круговими обертами. З часом він сам відпаде. Навіть якщо в рані залишився хоботок, з часом він сам «вийде».
- Змащувати кліща маслами немає сенсу – він не має жабрів і не дихає як людина. Він не задихнеться.
На людях постійно живуть кліщі
Натільні кліщі, розмір яких зовсім мікроскопічний, живе на всіх «волосяних» частинах тіла.
- Такі кліщі харчуються клітинами шкіри й безпечні для людей. Але якщо шкіра людини погіршується - їхня кількість зростає і починаються висипання на шкірі. Надмір паразитів – це погано, тоді це варто лікувати. Але лікування повинен призначити лікар, - наголошує Анжела Тищенко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram