Днями у Черкасах відбувся захід «Перша домедична допомога» за сприяння проекту «Швидше швидкої», який є переможцем інкубатору громадських проектів "Ідея-Дія-Результат", що втілює ГО «Промолодь». Подія викликала неоднозначну реакцію, зокрема, у представників центру екстреної домедичної допомоги, які були вражені непрофесійністю працівника ДСНС у м. Черкаси, який проводив захід. За їхніми словами, чоловік під час тренінгу допускав чимало помилок, до того ж він не має відповідного сертифіката, тому не може проводити такі навчання. Натомість у ДСНС зазначають, що їхній фахівець не навчав присутніх надавати першу домедичну допомогу, а розповідав про особливості своєї роботи, тобто це був лише захід, а не тренінг. Де в цій історії правда розбиралися журналісти "Про все".
Так, вчора, 29 липня, на сторінці КУ "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЧОР" у Фейсбук опублікували допис, в якому черкасців закликали не відвідувати подібні заходи, оскільки надавати медичну допомогу потерпілим потрібно правильно, а такі горе-інструктори можуть подати неправильну інформацію, що значно ускладнить роботу медичним працівникам та призведе до невідворотних наслідків.
Співробітниця центру екстреної домедичної допомоги, яка не побажала називати свого імені й була під час цього заходу, зауважила, що фахівець проводив навчання немедичних працівників і показував, як накладати жгут на шию під час кровотечі сонної артерії. Проте, за її словами, таку кровотечу людина без профільної освіти може зупинити лише прямим тиском на рану.
Натомість директор КУ "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЧОР" Ігор Фесун коментує, що такі курси проводять люди, які мають міжнародні та українські сертифікати Європейської ради реанімації та МОЗ України.
- Тобто ми маємо підготовлених інструкторів, відповідне обладнання, манекени, базу для цих курсів. Люди постійно раз у кілька місяців проходять додаткові курси на базі Київського навчально-тренувального центру МОЗ. Серед інструкторів у нас є чемпіони міжнародних змагань серед бригад швидкої допомоги. Ми не навчаємо, як гасити пожежу, нехай ДСНС не навчає, як лікувати людей, - каже Ігор Фесун.
Начальник Аварійно-рятувального загону спецпризначення у ДСНС України у Черкаській області Олександр Дубенець, зауважив, що організатори звернулися до структури із проханням допомогти у проведенні заходу.
У їхньому листі не йшлося про те, що це тренінг чи якісь навчання, тому від ДСНС відправили практика, який має кваліфікацію та відповідний стаж роботи і може розповісти про те, як фахівці професійно надають допомогу.
- Наш лікар проходив практичну діяльність у Первомайській лікарні, працював у травматології "швидкої" у Києві, має міжнародний досвід, був у зоні ООС та бере участь у ліквідації надзвичайних ситуацій, - розповів Дубенець.
Начальник пункту охорони здоров'я пункту Аварійно рятувального загону спецпризначення управління ДСНС України в Черкаській області Іван Курненков, який брав участь в описаному заході, зауважив, що робив це у вільний від роботи час і безкоштовно.
- Я користувався спеціальним навчальним посібником, не мав на меті навчити звичайних людей робити певні складні маніпуляції, а просто розповідав, як це роблять фахівці і неодноразово про це наголошував під час заходу. Уже згодом побачив, що на заході були присутні люди, які мають спеціальну освіту, то вони мені задавали фахові питання і я на них теж відповідав, але паралельно наголошував, що людям без освіти цього робити не можна, - каже Курненков.
Натомість директор КУ "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЧОР" Ігор Фесун зауважив, що подібні заходи можуть призвести до трагічних наслідків, якщо люди повторюватимуть ці дії.
- В інформації про захід на сторінці "Ambros HUB" було вказано, що це буде лекція, під час якої всі охочі зможуть на медичному манекені випробувати здобуті навички. Тобто передбачалось, що це буде певне навчання, після якого слухачі вийдуть із певними знаннями й навичками. І справді відбулась не просто демонстрація, а навчання на манекені. До того ж, це було навчання людей неправильним діям та алгоритмам в екстремальних ситуаціях, що можуть призвести до трагічних наслідків, якщо люди будуть повторювати ці дії в житті. На відео можна побачити, як слухачі тренуються робити ту чи ту маніпуляцію, - каже Фесун.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram